Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Mazan 18:46, 27 lis 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MireK

Grusza choruje na rdzę gruszy. Coś z tym owocowaniem nie zgadza się, gdyż moje mimo podsadzenia jałowcami owocują bardzo dobrze. Nie dopuszczam jedynie do infekcji rdzą i parchem, muszą mieć jednak dostęp do światła.
Morela czy brzoskwinia lubią ciepłe i stałe temperatury wczesnowiosenne, gdyż w tym okresie wypuszczają pączki kwiatowe obok liściowych - po tym widać, że gałązki są zdrowe.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MireK 11:01, 29 lis 2017

Dołączył: 27 lis 2017
Posty: 2
Jakie opryski stosujesz?
Annak 21:05, 28 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Nie wiem, czy o tej porze roku ktoś tu zajrzy, zwłaszcza Mazan - Walerek (pozdrawiam), ale liczę na to, że do wiosny jednak doczekam się pomocy. Na działce, którą kupiłam rosło dużo wieloletnich krzewów czerwonej porzeczki. Zostawiłam tylko dwa, bo nie ma na nie amatorów. W ubiegłym roku owocowały obficie, ale wydaje mi się, że należy je przyciąć, by jakoś odmłodzić. Proszę o podpowiedź jak to zrobić. Poniżej zdjęcia tych 2 krzewów. Widać na nich, że gałęzie już były wycinane.
Będę cierpliwie czekać, bo pewnie wczesną wiosną trzeba byłoby to zrobić.



____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Mazan 09:51, 29 sty 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Annak

Wczesną wiosną należy wyciąć wszystkie pędy 5-letnie i starsze, a w przypadku zbytniego zagęszczenia krzewu również 4-letnie. Silne młode pędy skrócić do 30 - 40 cm. Usunąć także trzeba pędy pokładające się i chore. Jest to tradycyjne cięcie odmładzające. Można także ciąć na 2 - 3 pędy i prowadzić je jako przewodniki, a odmładzać jedynie przyrosty boczne, które mają owocować. Tak postępujemy z porzeczką czerwoną, której pędy są sztywniejsze niż czarnej w ogrodach mieszanych ozdobno - użytkowych, ale należy korzystać z podpór.

Aniu nie zapominaj o opryskach. Porzeczki są chętnie atakowane przez wiele chorób i szkodników. Stosując opryski typu eko nie trzeba żadnego okresu karencji, np od wiosny oprysk szarym mydłem, roztworem tymolowym lub jodynowym. Zapobiegasz w ten sposób wystąpieniu nie tylko szkodników lecz dość groźnej chorobie jaką jest opadzina liści czy zamieranie pędów.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Annak 14:52, 29 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Mazan napisał(a)
Annak

Wczesną wiosną należy wyciąć wszystkie pędy 5-letnie i starsze, a w przypadku zbytniego zagęszczenia krzewu również 4-letnie. Silne młode pędy skrócić do 30 - 40 cm. Usunąć także trzeba pędy pokładające się i chore. Jest to tradycyjne cięcie odmładzające. Można także ciąć na 2 - 3 pędy i prowadzić je jako przewodniki, a odmładzać jedynie przyrosty boczne, które mają owocować. Tak postępujemy z porzeczką czerwoną, której pędy są sztywniejsze niż czarnej w ogrodach mieszanych ozdobno - użytkowych, ale należy korzystać z podpór.

Aniu nie zapominaj o opryskach. Porzeczki są chętnie atakowane przez wiele chorób i szkodników. Stosując opryski typu eko nie trzeba żadnego okresu karencji, np od wiosny oprysk szarym mydłem, roztworem tymolowym lub jodynowym. Zapobiegasz w ten sposób wystąpieniu nie tylko szkodników lecz dość groźnej chorobie jaką jest opadzina liści czy zamieranie pędów.



Pozdrawiam


Ale mnie zaskoczyłeś tak szybką odpowiedzią Dziękuję bardzo. Powiedz mi tylko co zrobić, jeśli (tak mi się wydaje) te krzaki mają wyłącznie pędy starsze niż 5 lat!!! Tak to wygląda "na oko", bo nie zauważyłam nowych przyrostów w 2017 r (działka kupiona jesienią 2016). Wiosną 2017 wycięłam jedynie suche gałęzie i takie, które były tak przewieszone, że prawie leżały na ziemi. Czy nie wydaje Ci się, że to wszystko stare gałęzie - popatrz tylko na dwa ostatnie zdjęcia!!! Czy widzisz tam gałązki, które należałoby zostawić? A tak łopatologicznie- ile tych gałęzi wyciąć? Po czym poznać ich wiek? Sorry za głupie pytania, ale nie miałam wcześniej żadnych doświadczeń z roślinami.
A gdzie szukać przepisów na te opryski? Przejrzałam wątki w dziale Ochrona przed chorobami i szkodnikami i nie znalazłam zakładki o porzeczkach...
dzięki za pomoc i pozdrawiam
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Mazan 09:46, 30 sty 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Annak

Widać młodsze pędy. Są jaśniejsze lub o błyszczącej korze - 3 - 4 letnie. Pędy o korze spękanej usuń, także te, które usychają od wierzchołka. Mógł je zaatakować przeziernik porzeczkowiec. Po odcięciu suchego fragmentu można zobaczyć wyjedzony rdzeń. Wytnij również pędy wysokie i grubsze o małej ilości bocznych przyrostów - są stare i słabo owocują.
Zostawiasz tylko młodsze pędy, ok. 8 - 10 żeby roślina się odmłodziła pozostałe usuń. Jeżeli krzew jest starszy, powyżej 8 lat, wycinasz wszystko na wysokość ok. 5 cm żeby wyrosły młode pędy, a wtedy zostawisz tylko najmocniejsze, słabsze należy wyciąć. Nie tylko szpecą - nie owocują.

Głupich pytań nie ma, są tylko głupie odpowiedzi.

Przepisów poszukaj w dziale ekologiczne zwalczanie szkodników, może też w Fitoremediacji, a przede wszystkim u dziewczyn. Wiem, że stosują.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Annak 13:43, 30 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
dziękuje serdecznie za te szczegółowe uwagi. Zanim zacznę ciąć dokładnie się im przyjrzę. Może przez wyszukiwarkę uda mi się znaleźć te przepisy, jeśli nie - będę pytać dziewczyn.
Miłego dnia i jeszcze raz wielkie dzięki
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Mary 17:13, 30 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
Aniu,

Poczytaj ten wątek
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1806-naturalne-zwalczanie-szkodnikow-bez-chemii

Tu znajdziesz jak zrobić roztwór tymolowy
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1806-naturalne-zwalczanie-szkodnikow-bez-chemii?page=23

A tu gdzie można kupić tymol?
https://www.ogrodowisko.pl/watek/5641-ogrodowy-song?page=243#post_9
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Annak 17:20, 30 sty 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Marysiu, jesteś kochana, właśnie się zastanawiałam jak się zabrać do szukania tych przepisów Tych wątków na forum jest tak dużo...
uściski
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Elinka 11:50, 12 mar 2018

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Witam, kochani doradzcie , przycinac jablonki czy przeczekac nadchodzace mrozy? Sasiedzi pocieli a ja sie waham.....
To samo z brzoza youngi winogronem zywoplotem bukowym niby wiem ze przed ruszeniem sokow ale jakos zawsze niepewnosc.
____________________
elinkowy-ogrod
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies