Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w remoncie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w remoncie

Kasya 12:17, 20 wrz 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42306
Margerytka40 napisał(a)


Tylko,że to potwory są. Już mi słabo na samą myśl. Ale spróbuję,obiiecuję


moze sie uda, tuje dosc plytko sie korzenią
ja sadzilam 2.5 metrowe zebriny 3 lata temu i rosna do dzisiaj
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Toszka 12:18, 20 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Margerytka40 napisał(a)
Ciągle mi siedzi w głowie ten już kiedyś przytaczany przeze mnie pin. Gdyby choinki zastąpić drzewami kolumnowymi i dodać tam hortk i trawy. Chodzi mi to po głowie w tym miejscu między brzozami a cypelkiem świerkowym.
I taki pomysł przed świerkami.


Spuścić cię z oka i nie nadrabiam

Pierwszy pin to ułuda - ładny na obrazku i przez pierwsze 5 lat. Potem proporcje się rozjadą i formy zmienią tak bardzo, że okaże się ten pin być ślepym zaułkiem Porzuć mrzonki i patrz realnie jak będzie wyglądać przyszłość.
A rzeczywistość jest taka, że obecne krzaczory należące do pewnej firmy mogą w jeden dzień być sprzedane i wykarczowane. Co tam stanie? Któż to wie - może dom mieszkalny, albo weselny...
Na razie mamy zapożyczoną zieleń, którą proponuję odciąć żywopłotem w mocnej geometrycznej formie. Czyli strzyc...
Kilka inspiracji dla zobrazowania przyszłosci

uzyskasz efekt taki, z czystymi liniami

dla zobrazowania z gąszczem z tyłu

a tu ekstremalnie pokazane jak można uporządkować przestrzeń z zapożyczonymi drzewami

to przykład w formie bezlistnej, gdzie mocna linia żywopłotu wprowadza niezwykle interesujący element na tle pni

przy mocnym, eleganckim cięciu, żywopłot geometryczny jest jak rama obrazu dla rozwichrzonych rabat

przykład jak geometrią żywopłotu i drzew można uporządkować chaos bez tracenia dynamiki nasadzeń

I kolejna inspiracja pokazująca
jak wspaniale można połączyć ostrą, odcinającą, poziomą linię żywopłotu ze swobodnym pokrojem sąsiednich kompozycji z drzew
A jesli drażni cię tak mocna linia
to żywopłot można prowadzić po łuku, a tym samym podkreślić drzewa za miedzą




Ponieważ uważam,że trzeba mierzyć siły na zamiary to opcją najłatwiejszą do strzyżenia będzie cis lub szmaragd. Optymalna wysokość żywopłotu (biorąc pod uwagę zachowanie łatwej możliwości strzyżenia) to 2,20-2,5m.
Ktoś tu napisał, że szmaragd jest brzydki na żywopłot i trudno z niego uzyskać jednolitą ścianę. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Chyba, że to była mowa o brabantach. Przy odrobinie troski, czyszczeniu z suchego i cięciu raz do roku to z mojego doświadczenia najlepsza tuja na monolityczny żywopłot. Odrobina wprawy w cięciu i pielęgnacji i już po 5 latach uzyskuje się fantastyczny efekt (jesli nie były to małe sadzonki po 60cm)

Nie wiem jak Asia poplanowała, ale taką sekwencję mocnej poziomej linii geometrii można gdzieś powtórzyć dla wtopienia poziomej linii w krajobraz ogrodu. Mogą to być niskie żywopłociki lub kostki.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kasya 12:27, 20 wrz 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42306
Toszka napisał(a)



Ktoś tu napisał, że szmaragd jest brzydki na żywopłot i trudno z niego uzyskać jednolitą ścianę. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Chyba, że to była mowa o brabantach. Przy odrobinie troski, czyszczeniu z suchego i cięciu raz do roku to z mojego doświadczenia najlepsza tuja na monolityczny żywopłot. Odrobina wprawy w cięciu i pielęgnacji i już po 5 latach uzyskuje się fantastyczny efekt (jesli nie były to małe sadzonki po 60cm)




no ja pisalam
ale niewazne to tylko moje zdanie, ja nie lubie widocznych kolumn i juz
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Margerytka40 12:34, 20 wrz 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14766
Toszko ale ja tam planuję żywopłot i to cisowy . Inspiracja to tak żeby pokazać powtarzalność nasadzeń ,która mi się w tym pinie akurat podoba choć rośliny zmieniłabym . Niskie żywopłociki.... hmmm, marzą mi się. Tylko nie wiem jak to ugryźć. Słaby ze mnie architekt krajobrazu.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Toszka 13:10, 20 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kasya napisał(a)


no ja pisalam
ale niewazne to tylko moje zdanie, ja nie lubie widocznych kolumn i juz


Kasiu, wystarczy te kolumny raz do roku równo, w poziomie ostrzyc


Asiu, szukaj baccaty. Żadne Hicksii czy Hilli.

Niskie żywopłociki to już biżuteria. Dodatek. Smaczek. Nagroda do posadzenia przez szalonego ogrodnika
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anna_t 13:14, 20 wrz 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Margerytka40 napisał(a)


Tylko,że to potwory są. Już mi słabo na samą myśl. Ale spróbuję,obiiecuję
może Kasia ci pomoże w przesadzaniu
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Margerytka40 13:26, 20 wrz 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14766
Toszko mam baccata tyle,że ociupinki straszne. To ledwie patyczki. Właśnie analizuję czy je wsadzić czy wziąć kredyt i szarpnąć się na większe.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Margerytka40 13:27, 20 wrz 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14766
anna_t napisał(a)
może Kasia ci pomoże w przesadzaniu


To jest jakiś pomysł
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
makadamia 13:29, 20 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Margerytka40 napisał(a)


Jeszcze długo będzie ciekawie,zaręczam
Co do drzew to wiem ,że kolumnowe żeby dało się pod nimi fajnie wyeksponować rośliny. Na pewno nie takie,które są jesienią żółte bo tam za dużo o tej porze żółtego. Te klony Crimson Sentry mi się podobają ale nie jestem pewna czy bordowe tam akurat będą ok.


bardziej mi się podobają te crimson king(pokrój i kolor liści). osobiście nie lubię drzew z ciemnymi liśćmi, ale w zestawieniu np.: z jasnoróżowymi hortensjami wyglądają zarąbiście.
Jeśli nie, to może klon red sunset?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 13:30, 20 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie moja Droga, wertuj ogłoszenia wszelakie - czasami trafiają się perełki za tzw. grosze, vide Iwci cisy.
Tak właśnie kilka lat temu trafiłam na szkółkę i załamanego, zdesperowanego szkółkarza z kilkunastoma tysiącami cisów... niestety, wysuszyłyśmy skutecznie źródełko
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies