Gdzie jesteś » Forum » Róże » Szkodniki róż - problemy

Pokaż wątki Pokaż posty

Szkodniki róż - problemy

Sebek 00:10, 03 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Takiego robala jeszcze u swoich nie spotkałem - ale pewno pomoże oprysk mospilanem.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 00:17, 03 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Celinka napisał(a)

Moje róże również coś wcina. Robal jest mały, czarny, pokroju żuczka. Wdziera się w stożki pędów i je zajada, w związku z czym po pewnym czasie wyrastają pędy boczne. Krzewy nie wyglądają najlepiej i do tego słabo kwitną.
Nie dość, że część pędów wyrasta nam stanowczo ponad normę (dzięki dobrym radom może sytuację da się opanować), to jeszcze ten robal... Czy ktoś ma podobny problem? Bardzo proszę o radę, bo rosarium mamy całkiem spore i mimo starań nie możemy się nim w pełni cieszyć.


To z artykułu http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/57-uprawa-roz-choroby-i-szkodniki

Bruzdownica pędówka (Ardis brunniventris)

Jeśli wierzchołki pędów brązowieją i zasychają to oznaka, że róże zaatakowała bruzdownica pędówka. Larwy żerują wewnątrz pędów, poruszając się w górę i w dół. Widać charakterystyczne zgrubienie. Należy obcinać pędy parę centymetrów poniżej aż do zdrowego drewna. Z reguły róża broni się sama i już wcześniej wypuszcza nowe pędy kwiatowe. Ochrona chemiczna: wiosna (marzec-kwiecień) rozsypujemy pod krzewami preparat Basudin i mieszamy z glebą, aby zniszczyć wylęgające się larwy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Celinka 00:40, 03 mar 2012

Dołączył: 28 lut 2012
Posty: 15
Po raz drugi bardzo dziękuję Sebkowi i Danusi za radę. Na pewno zastosujemy się do nich i mam nadzieję, że w tym roku nasze rosarium zaprezentuje się w pełnej krasie. Pozdrawiam.
Celinka 20:17, 25 mar 2012

Dołączył: 28 lut 2012
Posty: 15
Niestety, Basudin został wycofany z obrotu i nie sposób go kupić. Czy można zastosować jakiś inny preparat?
Gardenarium 20:49, 08 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Może DIAZOL 500 EW ? ma tę samą substancję czynną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agata_chrosc... 06:48, 11 cze 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Nie znalazłam takiego wątku wśród istniejących, a mam problem, bo coś zjada moje róże. I to tylko w jednym miejscu tzn na jednej rabacie. Czy ktos jest w stanie rozpoznać co to jest i jak to zwalczać? Liście są jakby pokarbowane, a miejscami mają nieregularne dziury albo zbrązowienia.


Dajcie znać, jeśli cokolwiek wiecie.
____________________
ogród w Holandi
Eve 06:48, 11 cze 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 1128
Chyba Agatko nic Ci nie wcina róż To jakiś grzyb albo uszkodzenia po przymrozkach.. Chyba, że to śluzownica, ale czy liście są powygryzane? Musisz zrobić zbliżenia tych uszkodzeń.. może przędziorek, jeśli jest pajęczyna...
____________________
ogród Ewy
agata_chrosc... 06:48, 11 cze 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Eve, dzieki za sugestie. Przędziorek to na pewno nie. Ale własnie udało mi się namierzyć drania wcinającego liść - taka malutka gąsiennica w kolorze nijakim - jakby szarawy, brudnawy, coś takiego. Grzyb? No może. Ale przymrozki to chyba nie, bo u mnie takowych nie było, a poza tym inne róże mają się świetnie więc chyba nie. Obstawiałabym jednak, że to ta paskuda wcina. Są takie niewielkie wygryzienia, ale więcej karbowanek i liście jakby pękają. Pierwszy raz coś takiego widze.
____________________
ogród w Holandi
Sebek 06:48, 11 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Skoro coś ją wcina to trzeba popryskać ją mospilanem albo innym środkiem na szkodniki.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 06:48, 11 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest już watek szkodniki róż. Piszcie tam

http://www.ogrodowisko.pl/watek/717-szkodniki-roz
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies