Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

18:08, 06 lis 2017
Zuzka25 napisał(a)
Derenie rosną tymczasowo W ich miejscu chciałabym częściowo odsłonić się od wiaty. Planowałam żywopłot z cisa Hillii lub kolumnowych, ale byłby problem z konserwacją wiaty ( nie mogę za bardzo się odsunąć) i jak urosłyby cisy do 1, 5m to trochę by może za bardzo zacieniły?
Ostatnio pomyślałam, że może posadzić ML, które wiosną przycinałabym- byłoby jaśniej, można zakonserwować wiatę? I dodatkowo ML rozjaśniają otoczenie? Może ze 3 ML zmieściłyby się?

Co sądzicie o tym?

ML wiosną wcale nie będzie, bo musisz obciąć po zimie suche badyle, pojawi się latem zanim wyrośnie do jesieni
Zuzka25 21:49, 07 lis 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Właśnie się zastanawiam, czy zależy mi, żeby odsłaniać się od wiaty. Teraz rosną tam tymczasowo derenie, ale też bardzo nisko przycinam wiosną i poźniej powoli odbijają, choć pewnie szybciej niż ML.
Zastanawiam się czy aż tak się oddzielać z każdej strony? Po bokach żywopłot ze szmaragdów z tyłu brabanty sąsiada i ja dosadziłam cisy. Jakbym jeszcze zrobiła z przodu szczelny żywopłot bo czy nie zamknę się jak w pudełku?
Ja to zawsze mam dylematy, czy tak, czy siak...
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 21:50, 07 lis 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Rysunek ogródka zrobię jeszcze raz, bo trochę się nieaktualny

____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 22:21, 07 lis 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Tak udało mi się na szybko narysować. Ścieżka jest dłuższa niż na poprzednim rysunku, żeby było wygodniej wchodzić na taras. Narysowałam jeszcze 3 kwadraty przy tarasie, bo tam mogłabym posadzić miłorząb w skarpetach.

Tylko wzdłuż tui po prawej stronie powstaje długa wąska rabata o szer tylko 1m. Tak zaplanowałam pojedyncze nasadzenia, bo w dwóch rzędach to raczej za wąsko.
Nie wiem czy dobrze kombinuje?
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
benia9185 09:26, 08 lis 2017


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 314
Bardzo Ci dziękuje za pozytywny głosik pod moimi rabatami wszytko to "świeżyzna" w zeszłym roku sadzone ,a w kolejnym sezonie zapowiadają się znowu zmiany
____________________
Póki życie trwa...
benia9185 09:29, 08 lis 2017


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 314
rozejrzałam się u Ciebie i powiem Ci ,ze radzisz sobie jak rasowa ogrodniczka czysto,schludnie i z głową nasadzenia robisz,pieknie jest!
____________________
Póki życie trwa...
Zuzka25 21:04, 11 lis 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Bardzo dziękuję za miłe słowa, ale do rasowej ogrodniczki jeszcze mi bardzo, bardzo daleko i myślę że na pewno dla mnie nieosiągalne. Siedzę na forum już od jakiegoś czasu, dużo czytam, oglądam, podpatruję, choć rzadziej się udzielam. Czasem tak się "wkręcę" w ogródek, że spać nad ranem nie mogę.
Teraz utknęłam z kształtem ścieżki i rabat, a bez tego z planowaniem ani rusz.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 21:50, 11 mar 2018


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Napisałam na ogólnej stronie do projektowania, ale moje u mnie ktoś chętniej odpisze Potrzebuje pomoc przy planowaniu słonecznej rabaty przy podjeździe o dł ok. 8, 8 m i szer. 2, 45m

Na razie rosnie na niej:
- wzdłuż rabaty żywopłot z berberysu Maria- do zmiany
- po łuku berberys Electra - zostanie
- 5 żywotników Aurea Nana- zostaną
- w rogu Gracillimus i Hortensja Polar Bear
- berberysy Admiration
- kostrzewy sine - z czasem do wyrzucenia
- obwódka z lawendy, która coraz gorzej wygląda
- 2 stare drzewa
- pojedyncze żurawki zaatakowane przez opuchlaki - do wymiany

Zdecydowałam się zamienić krzaczory berberysu Maria na elegancki żywopłot cisowy. Pozostawię Electre i Admiration i 5 żywotników Aurea Nana

Moje pytanie jest, co dosadzić do cisów i żywotników żeby wypełnić rabatę?
Chodzi mi po głowie ML z tylu i może jeżówki na dopełnienie? Jaką obwódkę zrobić zamiast lawendy?

Będę bardzo wdzięczna za podpowiedz
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 21:52, 11 mar 2018


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Wiosną fragment rabaty wyglądał tak:
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 21:58, 11 mar 2018


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Niestety żurawki zaatakowały opuchlaki i sporo "wypadło". Żywopłot z berberysu wiosną wygląda fajnie, można powiedzieć enegretycznie, ale później mimo cięcia wygląda jak krzaczor Dlatego pomyślałam o wymianie na żywopłot cisowy, który cięty zawsze będzie wyglądał elegancko.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies