Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

ElzbietaFranka 00:02, 21 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
daszum napisał(a)
Elu, widzę, że trawy masz powiązane.

Ja traw nie wiążę, natomiast już obcięłam hortensje, które rosły w szpalerze - 10 szt. Zrobiło się pusto i łyso, ale blisko nich rosną tuje Szmaragd, które łysieją gdy hortensje je dotykają.
Na innych rabatach zostawię je do wiosny.


Trawy muszę wiązać ze względu na wiatr mam wydmuchow.
Też sobie kilka lat temu tak załatwiłam szmaragdy posadziłam obok nich krzaki za blisko i wyłysiały. Przycięłam i po kilku latach te łyse odrosły.

Mam siatkę z bluszczem który rośnie jak oszalały. Co roku od strony Tui muszę go przycinać nawet 2 razy w sezonie bo wrasta na szmaragdy. Od siatki z bluszczem szmaragdy słabo rosną bo mają cień.
Dzisiaj grabiłam igliwie z metasekwoi i pełno pędów bluszczu w ziemi wrośnięte. eM nasadzil na siatce i wszędzie się rozrasta nie można nad tym bluszczem zapanować.

Przycięłam hortki ja jak się wyrobie to setne kwiaty. Wiatr je zrywa w zimie i wszędzie zaśmiecone.
Nie robiłam nic przez 2 tygodnie i mam zaległości na szczęście zimy nie widać.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
greg66 14:10, 21 lis 2021


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4566
Ja część traw tych co mają ze dwa lata obciąłem one jeszcze są za chude (dla efektu) a i wiosną troche mniej roboty będzie. Elu co myślisz o tuji aureopicata? Odsłonił mi się sąsiad i tak potrzebuję z 10 krzewów zimnozielonych coby szybko urosły, czytałem Danusia poleca te tuje. Masz takowe?
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
ElzbietaFranka 21:11, 21 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
greg66 napisał(a)
Ja część traw tych co mają ze dwa lata obciąłem one jeszcze są za chude (dla efektu) a i wiosną troche mniej roboty będzie. Elu co myślisz o tuji aureopicata? Odsłonił mi się sąsiad i tak potrzebuję z 10 krzewów zimnozielonych coby szybko urosły, czytałem Danusia poleca te tuje. Masz takowe?


Jak trawa ma kilka łodyg to bez sensu wiązanie. Dzisiaj robiłam obchód działki ibw kilku miejscach zauważyłam samosiejki różnych traw. Oz one to mnie lubią. Żeby powojniki też tak same wyrastały.
Grzegorz nie mam takiej Tui mam szmaragdy, później bardzo podobne do szmaragdów tylko złote, brabanty i kurniki.
Oglądałam tuje areopicata one są bardzo ładne tylko to stożek. Czy cintonbedzie odpowiadało.



Dzisiaj cały dzień spędziłam na pracach ogrodniczych. Oczko wodne siatki zdjęte lilie wodne wykoszone i wyczyszczone. W tym roku miałam trochę mniej czyszczenia bo przed nałożeniem siatki lilie oczyściłam. Więc sierp na stylu dobrze się sprawdził. Przezroczysta woda wszystko widziałam gdzie i jak skosić.
Później dookoła oczka odkurzyć aby liście nie wpadały i jest czysto.
Róże już przygotowane do zimy obsypalam kompostem z krecia ziemia.
Jeszcze zostały kwiaty hortensji do cięcia i skalniak, ale to już nie pośpiech.

Oczko przed cięciem lilii



Mam takie fiolki kwitną jak nigdy na miksturę ze skórki z banana. Mam kilka doniczek i wszystkie takie kwitnące



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 21:55, 22 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
Dzisiaj byłam znowu na wycieczce, ale blisko w Wilanowie.
Zmarzlam jak cholera. Półtorej godziny w nieogrzewanych murach bo to letnia rezydencja króla Sobieskiego. Byłam tam 4 raz ale zawsze latem, więc przestrzegam ewentualnym zwiedzających proszę się ciepło ubrać.

Fotki takie sobie bo w komnatach ciemno.



Przepiękny sekretarzyk podarowany K Sobieskiemu w podziękowaniu od papieża. Takie są tylko 4 na Świecie







Dekoracje domu luminacji swietlnych



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Rumianka 12:57, 24 lis 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10233
Elu oglądając u Ciebie wątek napaliłam się na 2 dęby Green Pillar...U Ciebie wyglądają przepięknie, szczególnie po przebarwieniu...Poradź mi jakiej wielkości sadzonki najlepiej kupować? Na wiosnę będę szukać...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
daszum 22:13, 24 lis 2021


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4394
Już tylko miesiąc został do świąt, muszę pomyśleć o zewnętrznych dekoracjach.
Co roku cała wieś jest przyozdobiona, a u nas ciemno, tylko w oknie coś mruga.
W zeszłym roku kupiłam jakieś lampki, nie były wykorzystane, ale nie pamiętam gdzie je schowałam.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
ElzbietaFranka 22:18, 24 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
Rumianka napisał(a)
Elu oglądając u Ciebie wątek napaliłam się na 2 dęby Green Pillar...U Ciebie wyglądają przepięknie, szczególnie po przebarwieniu...Poradź mi jakiej wielkości sadzonki najlepiej kupować? Na wiosnę będę szukać...



Trudno poradzić jakiej wysokości. Ja kupowałam takie jakie były. Najpierw kupiłam cztery były dosyć wysokie ok 3 m. Jak zobaczyłam jak się przebarwila jesienią to wiosna dokupiłam jeszcze 4, sztbte były mniejsze ok 1,5 metru wyzszych już nie było.
Kupowałam w donicach te wysokie i te mniejsze ładnie rosną.
Kupuj takie jakie dostaniesz jak się przyjmą to dobrze rosną.
Posadz w słoneczne miejsce i podlewam i będzie dobrze.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 22:24, 24 lis 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
daszum napisał(a)
Już tylko miesiąc został do świąt, muszę pomyśleć o zewnętrznych dekoracjach.
Co roku cała wieś jest przyozdobiona, a u nas ciemno, tylko w oknie coś mruga.
W zeszłym roku kupiłam jakieś lampki, nie były wykorzystane, ale nie pamiętam gdzie je schowałam.



Miałam dzisiaj jechać do obi ale tak się grzebalam potem przyszła synowa i nigdzie nie byłam.
U mnie na działce dwie tuje świeca od zeszłego roku a co tam nastrój jest.
Opolskie to świeci przykładem. U mnie na wsi też wszyscy stroją szczególnie balkony albo całe strzechy. Może też tak zrobię.
W Wawie mam balkon przystrojony każdego roku.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Rumianka 11:41, 25 lis 2021


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10233
ElzbietaFranka napisał(a)



Trudno poradzić jakiej wysokości. Ja kupowałam takie jakie były. Najpierw kupiłam cztery były dosyć wysokie ok 3 m. Jak zobaczyłam jak się przebarwila jesienią to wiosna dokupiłam jeszcze 4, sztbte były mniejsze ok 1,5 metru wyzszych już nie było.
Kupowałam w donicach te wysokie i te mniejsze ładnie rosną.
Kupuj takie jakie dostaniesz jak się przyjmą to dobrze rosną.
Posadz w słoneczne miejsce i podlewam i będzie dobrze.

Dzięki Elu...wiosną będę szukać tych drzewek, już zdecydowałam na 100%. Szkoda, że jeszcze zima przed nami, ale na to nie ma rady...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
daszum 20:37, 26 lis 2021


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4394
Elu, dziękuję za rady odnośnie grujecznika.
Nie wiem czy uda mi się teraz zastosować Topsin, bo dzisiaj śnieg zasypał mój ogród.

Śnieg jest mokry, pewnie połamie mi wielkie trawy



Edit:
Ela właśnie wyczytałam, że zarówno Topsin jak i maść ogrodnicza zostały w sierpniu 2021 r. wycofane ze sprzedaży ze względu na ochronę środowiska.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies