Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

ElzbietaFranka 15:34, 20 sie 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13896
pestka56 napisał(a)
Pogoda jest fatalna. Wilgotność bardzo wysoka, więc ciężko znosimy gorąco. Za to roślinom w to graj. Na szczęście nie tylko chwasty są zadowolone



Siedzę na dworze przy oczku na szczęście jest wiaterek. Miało padać i guzik. W Wawie eM mówi spadło rano kilka kropli.
Znowu trzeba podlewać. Na Śląsku ulewy u nas Słońce pali nie do wytrzymania.

Posadziłam dzisiaj rano bodziszki Rosanne w słońcu coś mi się wydaje,że trzeba będzie przesadzić do półcienia. Na to słońce się nie nadają.







____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
pestka56 12:58, 21 sie 2022


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
'Rozanne' są do półcienia, a najlepiej półcienia prześwietlonego. Bezpośrednie słońce też znoszą, ale muszą dostać bardzo dużo wody.
„Preferuje średnio żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby, ale dobrze adaptuje się do gorszych warunków, znosząc również okresowe susze.
...Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym, ale może również rosnąć w słońcu i cieniu. Bujniej kwitnie jednak w miejscach z większą ilością światła.”
Tu mowa o świetle, ale nie o bezpośrednim słońcu.
U mnie tam gdzie są w cieniu, to prawie nie kwitną. Słabo też kwitną tam, gdzie pół dnia pełne słońce, a potem zacienienie.

Zaczynają u mnie rozkwitać wysokie palczatki (Andropogon halli) 'Purple Konza', ale z przebarwianiem liści jeszcz bardzo słabiutko. takżę 'Ultraviolet' i 'Vampires Breath'.
Kwitnie na całego prześliczna trzęślica modra (Molinia caerulea) 'Edith Dudszus'. Wzięłam jedną na próbę, a to gwiazda z tymi ciemnymi kłosami.
Trzcinniki krótkowłose (Calamagrostis brachytricha) pokazały pierwsze kłosy, a 'Cheyu Do' szaleją.
Piórkówki 'Red Head' i 'Magic' kłoszą się ładnie. Te 'Magic' kupiłam w OBI z „półki śmierci” razem z turzycam włosistymi (Carex comans) 'Frosted Curls'. Wszystko odratowałam, ale jeszcze większość siedzi w doniczkach.
Także miskanty zaczynają kwitnąć Chyba wreszcie wiem, które to 'Malepartusy'

Nie mogę doczekać się przyszłego roku. Tym bardziej, że J wykopał wreszcie dziurę pod nasz zbiornik retencyjny i będę we wrześniu obsadzać go jak oczko wodne
____________________
Kasia
Wiolka5_7 13:43, 21 sie 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20517
Nie zgodzę się, że Rozanne nie nadają się na pełne słońce. Moje mają taką wystawę i rosną super. Mam też w donicach i te podlewam raz dziennie. Rozanne wcale nie mają ciągle mokro. Ale fakt naszykowałam im super ziemię...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
ElzbietaFranka 13:43, 21 sie 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13896
Kasiubten roknti wybitnie trawowy i hortensjowy. Nic z nimi nie robię tylko od czasu do czasu podlewam a one rosną jak szalone.

Jeszcze nie pora aby trawy kolor zmieniały w połowie wrześnie już powinny zmieniać kolorek. U mnie miskanty jeszcze nie kwitną, ale pewnie za tydzień.
Memory takie piękne jak fontanny liście ułożone. Regularna kopka.

Wieczorem w necie, u mnie cheju też są piękne te kłosy właśnie są warte kupna.

U mnie "Transparent" cudownie kwitnie są tak delikatne,że nawet foty nie można zrobić czekam aż będzie kolor zmieniać.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
pestka56 10:30, 22 sie 2022


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Poczekaj aż Cheju Do się przebarwi jesiennie
____________________
Kasia
AlinaP 10:43, 22 sie 2022


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
ElzbietaFranka napisał(a)




U mnie "Transparent" cudownie kwitnie są tak delikatne,że nawet foty nie można zrobić czekam aż będzie kolor zmieniać.

Elu, mam molinię Transparent już od jakichś 3 lat- z p9. Posadziłam ją w takim miejscu, gdzie operuje słońce tylko rano i po południu. Wtedy jest widoczna na ciemnym tle jak taki "duszek".
Nawet ciekawiej wyglądała, kiedy miała mniej kłosów w zeszłym roku. Leciutkie kontury cienkim pędzlem. Jeśli pozwolisz, dam przykład sprzed kilku dni. Między hortensjami.


____________________
Ala
ElzbietaFranka 14:15, 22 sie 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13896
Wiolka5_7 napisał(a)
Nie zgodzę się, że Rozanne nie nadają się na pełne słońce. Moje mają taką wystawę i rosną super. Mam też w donicach i te podlewam raz dziennie. Rozanne wcale nie mają ciągle mokro. Ale fakt naszykowałam im super ziemię...



Wiola miałam do ciebie napisać wiem, że masz Rosanne. Dobrze że napisałaś że się nadają. Już wróciłaś z Mazur?

Różnie piszą najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, jednak trzeba podlewać. Daje sobie radę też z przesuszeniem. Zobaczę w przyszłym roku jak się będzie zachowywac. Miałam obok posadzi hakonki, ale piszą że może ich słońce poparzyć.
Posadzę rozplenice hamel gold lub palczatki, podsciele Dąbrówka ciemna. W zeszłym roku kupiłam donice Dąbrówki i wiosna rozsadzilam na 3 szt tak się rozrosły że jestem w szoku.
Mam swoje rozplenice, ale ładnie wyglądają przy szałwii niebieskiej nie chce ich ruszać. Wiosna 2 krzaki ruszyłam podzieliłam na połowę ledwo idratowalam 2 szt mikrusy.
Byłam dzisiaj u ogrodnika chciałam zobaczyć czy ma jeszcze Kalaminte juz nie ma. Były ładne rozpl hamel gold po 28 zł wypasione.
Kupię jedna, aby porównać bo coś mi się wydaje, że te moje bardziej żółte. Na focie kolor żółty i maleństwa po podziale.



Wiola zobacz czy u ciebie taka sama sesliera jesienna. Zrobiłam z bliska a na pierwszej focie rośnie pod jeżówka obok rozplenicy.



Z tyłu z tą kolonia mam jeszcze 3 szt. Wszystko się rozrosło i trzeba za rok po zmieniać. Obok ta szara to też seslieria nie pamiętam nazwy ona wiosna kwitnie.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Wiolka5_7 15:13, 22 sie 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20517
ElzbietaFranka napisał(a)



Wiola miałam do ciebie napisać wiem, że masz Rosanne. Dobrze że napisałaś że się nadają. Już wróciłaś z Mazur?

Różnie piszą najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, jednak trzeba podlewać. Daje sobie radę też z przesuszeniem. Zobaczę w przyszłym roku jak się będzie zachowywac. Miałam obok posadzi hakonki, ale piszą że może ich słońce poparzyć.
Posadzę rozplenice hamel gold lub palczatki, podsciele Dąbrówka ciemna. W zeszłym roku kupiłam donice Dąbrówki i wiosna rozsadzilam na 3 szt tak się rozrosły że jestem w szoku.
Mam swoje rozplenice, ale ładnie wyglądają przy szałwii niebieskiej nie chce ich ruszać. Wiosna 2 krzaki ruszyłam podzieliłam na połowę ledwo idratowalam 2 szt mikrusy.
Byłam dzisiaj u ogrodnika chciałam zobaczyć czy ma jeszcze Kalaminte juz nie ma. Były ładne rozpl hamel gold po 28 zł wypasione.
Kupię jedna, aby porównać bo coś mi się wydaje, że te moje bardziej żółte. Na focie kolor żółty i maleństwa po podziale.



Wiola zobacz czy u ciebie taka sama sesliera jesienna. Zrobiłam z bliska a na pierwszej focie rośnie pod jeżówka obok rozplenicy.



Z tyłu z tą kolonia mam jeszcze 3 szt. Wszystko się rozrosło i trzeba za rok po zmieniać. Obok ta szara to też seslieria nie pamiętam nazwy ona wiosna kwitnie.


Tak wróciłam...

Myślę, że Rozanne jak będzie miał dużo słońca to będzie miał więcej kwiatów. Trzeba podlać od czasu do czasu i tyle.

Ja mam z hakonkami . Zależy jaka odmianę chcesz posadzić ?

Tak to sesleria jesienna
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
malgorzataka... 16:32, 22 sie 2022


Dołączył: 18 gru 2011
Posty: 716
Elżbieta --na pierwszej focie w tle rabaty widzę dwa piękne,wypasione trawiszcza--co to?
____________________
Mazurskie klimaty Małgorzaty
ElzbietaFranka 18:58, 22 sie 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13896
malgorzatakarpacz napisał(a)
Elżbieta --na pierwszej focie w tle rabaty widzę dwa piękne,wypasione trawiszcza--co to?



Małgosiu te piękne trawiszcza to Memory. Posadzone w ziemi kompostowej więc rosną potężne. Chociaż jednego mam w najzwyklejszej ziemi u wygląda tak. Maja p im eknie ułożone liście o tak jak twoje kurki pióra.

Memory a po prawej Melopartus. Fota zrobiona o zachodzie myślałam, że wyjdzie lepiej. One mają w tej chwili ok 2 metrów wysokości.





Hortensja Daiamant Rogue.. narazie biała



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies