Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

ElzbietaFranka 13:29, 30 paź 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13890
Rojodziejowa napisał(a)
Elu, dębowe dajesz pod tuje? Też takie "skoszone"?



Asiu nie wszystkie liście dębów nadają się na kompost. Te zwykłe to raczej palę po trochu. Zwykle mają na liściach grzyba czyli szara pleśń.
Mam dęba Monumenta i te dęby blot te nie są porażone więc je podsypuje pod tuje.
Liście dębu mają garbniki i trudno się je eliminuje potrzeba 3-4 lat. Mówią najlepiej liśćmi ściółkować same dęby.
Tuja to nie zaszkodzi nie daje grubej warstwy to po jakimś czasie się rozłożą.

Monument kolumnowy Na focie pierwszej cykniety do połowy. Na 2 cały ma ok 15 m wysokości. Liście długości ok 20 cm lśniące.





____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Rojodziejowa 13:47, 30 paź 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8496
Oj szkoda, już myślałam, że im zastosowanie znajdę. Ja mam takie zastane na działce dęby bodajże szypułkowe... niestety nie wiem, nawet, czy dobrze je rozpoznaję, ale dzikie towarzystwo. Ale liście mają faktycznie twarde, słabo rozkładające się. To trzeba będzie palić w takim razie.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
ElzbietaFranka 15:56, 30 paź 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13890
U mnie to nie problem z paleniem. Dużo nie palę bo prawie wszystko kompostu je oprócz tych dębowych liści. U mnie wydmuchow daleko od sasiatow i wtedy palę (suche) jak wiatr wieje w stronę pola.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
pestka56 17:05, 30 paź 2022


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Rojodziejowa napisał(a)
Oj szkoda, już myślałam, że im zastosowanie znajdę. Ja mam takie zastane na działce dęby bodajże szypułkowe... niestety nie wiem, nawet, czy dobrze je rozpoznaję, ale dzikie towarzystwo. Ale liście mają faktycznie twarde, słabo rozkładające się. To trzeba będzie palić w takim razie.


Liście możesz polewać mocznikiem. Wtedy rozłożą się szybcie. A te twarde dodatkowo przepuść wcześniej przez kosiarkę, żeby rozdrobnić.
____________________
Kasia
pestka56 17:13, 30 paź 2022


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Piękna tęcza i jak fajnie strzela w niebo

Elu, ja też zmachana. Wcześniej mojego J musiałam pielęgnować po operacji, a teraz praca ogrodowa rzuciła się na mnie i co wieczór padam z nóg.
Ale dziś dostałam prezent od ogrodu Wykopałam jakiegos spaskudnego chwaściora, tęgo zadomowionego i przyniosłam sobie seslerię Heuflera, żeby w to miejsce wsadzić. Miejsca tam mało więc na coś nadepnęłam. Takie małe ciemne listki z jasnym żyłkowaniem. Oczom nie mogłam uwierzyć, fiołek neapolitański. I zaraz obok drugi 2 lata temu posadziłam kilka cebulek. Myślałam, że padł. A on swoje odczekał i jest. Może w przyszłym roku także zakwitnie.
____________________
Kasia
Rumianka 18:41, 31 paź 2022


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10262
Przyszłam podziwiać dęby przebarwiające się, by porównać ze swoimi...U mnie był przymrozek i liście przemroziły się i tylko cieszą brązem...a Twoje widziałam czerwone i też brązowe...Piękna jesień.
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
basia3012 22:17, 31 paź 2022


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9487
Elu, może doradzisz mi jakąś hortensję ogrodową w kolorze różowym, taką dobrze i co rok kwitnącą. Chciałabym dla córki kupić, do posadzenia w takie wyniesione, betonowe rabaty. Na razie znalazłam taką z serii "You and me" Perfection. Ale może masz jakąś u siebie, mało wrażliwą na mrozy?

Ja też sypię liście na rabaty. Niech roślinki mają cieplej a potem nawet będą miały żyźniej.

ps. Elu, robię drożdżowe wg Twoich rad, super się udaje.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
zawitka 09:01, 01 lis 2022


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 14060
OOOO lece szukać drożdzowego Eli bo mi się nigdy nie udało .Gdzie go szukać w wypiekach??

Cudowna jesień w drzewach Kolorowo u Ciebie .czekam na listki gaury.
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
ElzbietaFranka 09:30, 01 lis 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13890
zawitka napisał(a)
OOOO lece szukać drożdzowego Eli bo mi się nigdy nie udało .Gdzie go szukać w wypiekach??

Cudowna jesień w drzewach Kolorowo u Ciebie .czekam na listki gaury.




Prześlę ci przepis na priv bo tam Basi wysłałam, ale muszę usiąść do stacjonarnego komp. Może wieczorem.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 09:36, 01 lis 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13890
Rumianka napisał(a)
Przyszłam podziwiać dęby przebarwiające się, by porównać ze swoimi...U mnie był przymrozek i liście przemroziły się i tylko cieszą brązem...a Twoje widziałam czerwone i też brązowe...Piękna jesień.



Eliska u mnie to samo jeden się przebarwil złapałam na focie. Potem jeden dziec mrozu i po kolorach. Już tak kiedyś miałam



Tutaj już czekolady

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies