Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

pestka56 14:10, 07 kwi 2023


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
ElzbietaFranka napisał(a)

Bardzo ładne, one maja ok 40 cm i zielone. Teraz nie wiem czy je przyciąć czy nie.

Nie przycinaj. Paprociom, paprotnikom i paprotkom usuwa się tylko te liście, które uschły lub zmarzły, generalnie te, które zbrązowiały. Ale nie koniecznie trzeba to robić, bo to tylko zabieg poprawiający wygląd. Dla paproci nie ma żadnego znaczenia

Mam w doniczkach jeszcze, bo czekają aż uzdatnię ziemię tam gdzie chcę je posadzić kilka paprotek i paproci kupionych jeszcze jesienią. Niektóre są zimozielone. Nie chowałam ich, ani nie opatulałam. Pójdą w 3 różne miejsca, z różną ilością półcienia.

Nazbierałam sobie po jednej do 3 sztuk z odmiany:
Adiantum pedatum (Adiantum stopowate)
Asplenium scolopendrium (języcznik zwyczajny) 'Crispum Bolton's Nobile'
Asplenium scolopendrium (języcznik zwyczajny) 'Angustifolia'
Athyrium filix-femina (Wietlica samicza) 'Vernoniae'
Athyrium niponicum v. pictum (Wietlica japońska) 'Red Beauty'
Blechnum spicant (Podrzeń żebrowiec)
Cyrtomium fortunei (Paprotnik Fortune'a) 'Clivicola'
Dryopteris filix-mas (Nerecznica samcza) 'Crispa Cristata'
Matteuccia struthiopteris (Pióropusznik strusi)
Onoclea sensibilis (Onoklea wrażliwa)

Polecam je, bo są naprawdę urodziwe.
____________________
Kasia
ElzbietaFranka 14:34, 07 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13901
Kasiu byłam na wsi właśnie jadę do Wawy. Posadziłam nie na stałe miejsce.
A jaka ziemię im dajesz czy moja leśna wystarczy.

Leje nie miłosiernie wszystko zalane. Wiosenne kwiaty ledwo zipią.
Wieczorem spojrzę na twoją kieszeń listę "paproci"
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
pestka56 21:18, 07 kwi 2023


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Lubią ziemię próchniczną, przepuszczalną.
Ja muszę uzdatnić i nadsypać, bo w części ogrodu gdzie mam „lasek” i było strasznie zachwaszczone, ziemia jest dosyć gliniasta. Mieszam drobnoziarnisty piasek i ziemię kompostową. Wykorzystam też nie do końca skompostowane liście.

Dobre informacje o paprociach i innych podobnych znajdziesz na Zielono Zakręceni. Jest spory dział na ich temat.
http://zielonozakreceni.pl/forum/ilustrowany-spis-paproci/589-paprocie-ilustrowany-spis
Tu np. jest o jednym z moich paprotników https://www.zielonozakreceni.pl/forumowo/ilustrowany-spis-paproci/1515-cyrtomium-fortune-a-cyrtomium-fortunei

Po 16-tej przestało padać i nawet słońce zza chmur się pokazywało. Jest 8 na plusie. Mam nadzieję, że wreszcie trochę zacznie przesychać, bo nie ma jak wejśc na rabaty, żeby cokolwiek zrobić.
____________________
Kasia
Dorota321 20:44, 08 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2021
Posty: 900
ElzbietaFranka napisał(a)
Aniu wstawiam foty rozdrabniarke. Na zmianę pada słońce świeci.
Dorotka mnie też prosiła abym coś napisała o rozdrabniarce.



Elu nadrobiłam zaległości, podoba mi się jak tnie Twój rębak. Przydałaby się nazwa i symbol tego ustrojstwa.
Nabrałam ochoty na sadzenie ziemniaków w donicach. Pomidory mam już w gruncie pod folią. Ile ja się nakombinowałam, żeby mi one nie przemarzły przy -5 stopniach. Zapalałam w środku znicze, które były źródłem ciepła, a od zewnątrz rozłożyłam stare zasłony. Folia jest niska, bo tylko 90 cm. Pomidory uratowane
____________________
W moim małym ogródeczku cz. II ***W moim małym ogródeczku cz.I
ElzbietaFranka 22:48, 10 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13901
Dorota321 napisał(a)
Elu nadrobiłam zaległości, podoba mi się jak tnie Twój rębak. Przydałaby się nazwa i symbol tego ustrojstwa.
Nabrałam ochoty na sadzenie ziemniaków w donicach. Pomidory mam już w gruncie pod folią. Ile ja się nakombinowałam, żeby mi one nie przemarzły przy -5 stopniach. Zapalałam w środku znicze, które były źródłem ciepła, a od zewnątrz rozłożyłam stare zasłony. Folia jest niska, bo tylko 90 cm. Pomidory uratowane



Dorotko ziemniaki też posadzę wg wskazówek Muszelki. Już ich pora ale jest zimno.
Z pomidorów już się wyleczyłam i już sądzić nie będę. Przerzuciłam się na paprykę. Posiadam czerwona i żółta. Żółta wzeszła a czerwona zaledwie 2 flance.
U mnie też przymrozki.
Dobrze, że święta były ciepłe i słoneczne to trochę ziemię słońce ogrzało. Rośliny trochę odżyły po tym zimnie i deszczu.







____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 22:53, 10 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13901
CD







____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Makao 06:39, 11 kwi 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4182
Wiosna, wiosna. Kwitnące rośliny sprawiają największą radość
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Monika83 07:13, 11 kwi 2023


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 3020
ElzbietaFranka napisał(a)
Paskudna pogoda nawałnice jedna za druga. Prac ogrodowych nie było może jutro.

Zrobiłam fotki dla Wiktorii z rozdrabniania drewna sosnowego z igliwiem.
Moim zdaniem bardzo dobrze rozdrobnione gałęzie.






Elu ależ super pozyskana materia organiczna do ściółkowania, ja również uważam że są bardzo dobrze rozdrobnione gałęzie.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
pestka56 11:02, 11 kwi 2023


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Ela, dziś cieplutko. Jest godzina 11 i od płd-wsch termometr pokazuje +14 st C. Piękne słońce. Wczoraj było tak samo. Ciepło do wieczora, choć po południu słońce było za lekkimi chmurkami Nareszcie wiosennie i w hiacyntach bzyczy aż miło



Polecam ci do ogrodu malutką (25–30 cm wysokości) trawką całą zimę zieloną Turzyca Ptasie łapki (Carex ornithopoda), nie paskowana, ale zielony gatunek. Nadaje się na każde stanowisko i słońce, i cień, byle w wodzie nie stała.

____________________
Kasia
ElzbietaFranka 12:03, 11 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13901
Kasiu w przelocie pisze bardzo ładnie
U mnie przed klatką schodową rosną takie one się rozsiewają te niebieskie



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies