Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

ElzbietaFranka 21:23, 01 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
CD





Czosnki i przykryte cebulowe chrustem (tulipany i hiscenty)



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Kordina 01:10, 02 kwi 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4743
Ładnie wybarwiają się ciemierniki a begonie wyglądają jakby je coś zeżarło. Przyjrzyj się dokładnie liściom przez szkło powiększające.
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
sarenka 06:11, 02 kwi 2023


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Muszelka napisał(a)

Elu, jeśli chcesz mieć dużo ziemniaków z donicy, to uprawiaj je tak: na początek nasyp do donicy ok. 20 cm ziemi i zakop ziemniaki. Po pewnym czasie wypuszczą pędy i jak trochę podrosną, dosyp ziemi do donicy tak, żeby przykryła pędy. Gdy one znów podrosną, Ty dalej, siup ziemi do donicy. Aż będzie pełna. Będziesz miała duuuuuuuzo ziemniaków!

Ustaw donice w słonecznym miejscu. Do ziemi możesz dodać kompostu lub trochę obornika.

Ziemia musi być lekko wilgotna. Ziemniaki najwięcej wody potrzebują chwilę przed kwitnieniem i podczas samego kwitnienia.

Jak chcesz mieć duże ziemniaki, to możesz je dodatkowo raz podkarmić gnojówką z pokrzyw.

Posadź je od końca kwietnia do początku czerwca.
Już teraz możesz je podkiełkowywać.

Jeśli sadzisz pomidory, to zrezygnuj z uprawy pomidorów. Albo pomidory, albo ziemniaki.

Zainteresowało mnie to co napisałaś Muszelki będziemy sadzić pomidory w szklarni a ziemniaki chciałam spróbować w donicy. Jak byłam dzieckiem to ziemniaki rodny u nas na polu, ale teraz pola nie mam na zbyciu te donice to duże muszą być? Postawiłbym donice czy worek jutowy od południa. Jeszcze bataty kuszą mnie żeby spróbować je posadzić.



Elu, jak myślisz do każdego rozdrabniacza miskanty można wrzucić? W ty roku poszły do worków, ale może w przyszłym by się je zmielilo
____________________
Magda W samym sloncu
ElzbietaFranka 08:33, 02 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Syrenko dzięki że zajrzałas.

Właściwie eM sądził ziemniaki ale późno i młodych było dużo tylko drobiazgi.
Sadził do donic ok 10 litrowych jak wiadro. Rodzice sądzili na polu to się orientuję jak to robić.

Muszelka dała dobry pomysł z tym dosypywaniem ziemi.
Muszę znaleźć miejsce gdzie te donice postawić.

Batatów jeszcze nigdy nie jadłam, tyle razy mnie kusiły.

Nie wiem czy twój rozdrabniacz może kroić słomę to musisz wypróbować. Tak jak napisałam tnę miskanty one mają grube łodygi.
Rozplenica nie tnę bo są za wiotkie. Nie da rady aby przez wąski otwór weszły do podajnika.
Że też nikt nie pomysli aby skonstruować sieczkarnie małe do słomy i chwastów. Tak by się przydała wystarczy zmienić noże (wirnik).

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 08:39, 02 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Kordina napisał(a)
Ładnie wybarwiają się ciemierniki a begonie wyglądają jakby je coś zeżarło. Przyjrzyj się dokładnie liściom przez szkło powiększające.



Bożenko nie wpadłam na to.
Zajrzę dzisiaj jak pojadę.
One cały sezon są ładne tylko po zimie takie brzydkie.

Posadziłam moje bergenie w innym miejscu w Wawie muszę sprawdzić czy też mają takie dziurki
Może masz i rację bo zimy byle jakie to może coś żreć.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
malgorzataka... 08:55, 02 kwi 2023


Dołączył: 18 gru 2011
Posty: 716
Elżbieto na poprzedniej stronie to chyba bergenie a nie begonie --to nie znaczy żebym się czepiała drobiazgów.One tak mają te bergenie znaczy się--przeważnie brzydko wyglądają po zimie.
Swoje musiałam opitolić prawie do zera bo były bardzo brzydkie-przyjdzie ciepło to ładnie odbiją,to terminatorki są.
____________________
Mazurskie klimaty Małgorzaty
ElzbietaFranka 12:17, 02 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Tak Małgosiu oczywista oczywistość bergenia i begonia na "b".

Wczoraj wieczorem czytała o chorobach bergenii i szkodnikach. To może być czarna plamistość choroba grzybowa. Trzeba będzie opryskać bioseptem lub innym środkiem grzybobójczym.
Niby żelazna a też może coś złapac.

Pamiętam u mnie na tym miejscu posadzone były języczki wyrzuciłam je choć bardzo je lubię też miały takie liście podziurawione widocznie plamistość przeszła na bergenie.
Trzeba było jezyczke opryskać a nie wyrzucać. Ale człowiek mądry po wszystkim.

Jak tylko pogoda się poprawi zabiorę się za opryski.
Zima byle jaka i choroby się ujawniają wczesną wiosną.



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
sarenka 15:25, 02 kwi 2023


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Elu, to nawet nie nasz rozdrabniacz mamy też twarde duże miskanty. Rozplenice to pójdą do worków
____________________
Magda W samym sloncu
mirkaka 20:00, 02 kwi 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9554
ElzbietaFranka napisał(a)
Tak Małgosiu oczywista oczywistość bergenia i begonia na "b".

Wczoraj wieczorem czytała o chorobach bergenii i szkodnikach. To może być czarna plamistość choroba grzybowa. Trzeba będzie opryskać bioseptem lub innym środkiem grzybobójczym.
Niby żelazna a też może coś złapac.

Pamiętam u mnie na tym miejscu posadzone były języczki wyrzuciłam je choć bardzo je lubię też miały takie liście podziurawione widocznie plamistość przeszła na bergenie.
Trzeba było jezyczke opryskać a nie wyrzucać. Ale człowiek mądry po wszystkim.

Jak tylko pogoda się poprawi zabiorę się za opryski.
Zima byle jaka i choroby się ujawniają wczesną wiosną.





Języczki są bardzo lubiane przez ślimaki i to one raczej wygryzają takie dziury w liściach
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
ElzbietaFranka 21:33, 02 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Mirka nie to choroba grzybowa plamistość liści. Już się dużo dzisiaj o tej grzybowej dowiedziałam.
Opryskam jak tylko będzie pogoda dobra.

Wiem jak ślimaki obgryzają w zeszłym roku odstukac ich nie miałam.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies