Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

Muszelka 14:13, 31 mar 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
ElzbietaFranka napisał(a)


Muszelko kiedyś może 5-6 lat temu posadziłam do donic, ale trochę za późno i urósł drobiazg. Muszę powtórzyć ten zabieg.
Teraz trzeba znaleźć dobre sypkie ziemniaki. Lubię odmianę "irysy".

Elu, jeśli chcesz mieć dużo ziemniaków z donicy, to uprawiaj je tak: na początek nasyp do donicy ok. 20 cm ziemi i zakop ziemniaki. Po pewnym czasie wypuszczą pędy i jak trochę podrosną, dosyp ziemi do donicy tak, żeby przykryła pędy. Gdy one znów podrosną, Ty dalej, siup ziemi do donicy. Aż będzie pełna. Będziesz miała duuuuuuuzo ziemniaków!

Ustaw donice w słonecznym miejscu. Do ziemi możesz dodać kompostu lub trochę obornika.

Ziemia musi być lekko wilgotna. Ziemniaki najwięcej wody potrzebują chwilę przed kwitnieniem i podczas samego kwitnienia.

Jak chcesz mieć duże ziemniaki, to możesz je dodatkowo raz podkarmić gnojówką z pokrzyw.

Posadź je od końca kwietnia do początku czerwca.
Już teraz możesz je podkiełkowywać.

Jeśli sadzisz pomidory, to zrezygnuj z uprawy pomidorów. Albo pomidory, albo ziemniaki.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
ElzbietaFranka 14:52, 31 mar 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Dzięki Muszelko z pomidorów już się wyleczyłam.
To trzeba na wsi mieszkać i mieć je ciągle na uwadze.
Ja to różnie bywam i potem są kłopoty z pomidorami. Wiem, że swoje najlepsze. U nas w warzywa sklepy stragany dobrze zaopatrzone więc nie będę się wygłupiać z sadzeniem.

Marchew, pietruszka zielona, seler,por, cebula po rabatach różnych no i ogórki też różnie są posadzone.
Nie źle mi wychodzą cukinię i dynie. Każdego roku mam klęskę urodzaju. Rozdaje gdzie się da.

Z ziemniakami wypróbuję tak jak piszesz.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
vita 16:44, 31 mar 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4057
ElzbietaFranka napisał(a)
Mam mnóstwo iglastych gałęzi, sosna i tuje, trochę pozrębkowałam, ale boję się, że ostrza zalepią się żywicą. Nie zaobserwowałaś tego w swojej rozdrabniarce? Przy okazji pokaż sosnę po mieleniu.

Ha! Nie mniej mam naglącej roboty od innych, od wielu na pewno więcej. Lista robót by mnie trochę uspokoiła, bo latam z kąta w kąt i się denerwuję. Ale lenia też miewam, oj tak


____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
ElzbietaFranka 21:53, 31 mar 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
vita napisał(a)
Mam mnóstwo iglastych gałęzi, sosna i tuje, trochę pozrębkowałam, ale boję się, że ostrza zalepią się żywicą. Nie zaobserwowałaś tego w swojej rozdrabniarce? Przy okazji pokaż sosnę po mieleniu.

Ha! Nie mniej mam naglącej roboty od innych, od wielu na pewno więcej. Lista robót by mnie trochę uspokoiła, bo latam z kąta w kąt i się denerwuję. Ale lenia też miewam, oj tak





Nie zauważyłam aby zywica zachodziła gwiazdnica (ostrza) w rozdrabniarce.
Przycinając sosny jeszcze żywica nie ciekła czyli jeszcze był zastój w sosnach soki nie ruszyly.

Zawsze się zastanawiałam jak to się dzieje, że leśnicy w zimie pala ogniska i fajery się pala na całego. A to dlatego, że soki uśpione.

Zrobię fotki to dam znac.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Kasiek 22:34, 31 mar 2023


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Jeśli sadzisz pomidory, to zrezygnuj z uprawy pomidorów. Albo pomidory, albo ziemniaki.


Nie lubia sie?
____________________
Bawarka
Kasiek 22:36, 31 mar 2023


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
ElzbietaFranka napisał(a)
Chce się pochwalić zakwitł u mnie Zamiokulkas nie wiedziałam, że kwitnie





Gratuluje Elu
____________________
Bawarka
ElzbietaFranka 22:50, 31 mar 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Kasiek napisał(a)
Jeśli sadzisz pomidory, to zrezygnuj z uprawy pomidorów. Albo pomidory, albo ziemniaki.


Nie lubia sie?



To rodzina psiankowatych i nie lubią rywalizacji w tej samej rodzinie. Jedno z nich choruje nie rośnie.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 20:40, 01 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Paskudna pogoda nawałnice jedna za druga. Prac ogrodowych nie było może jutro.

Zrobiłam fotki dla Wiktorii z rozdrabniania drewna sosnowego z igliwiem.
Moim zdaniem bardzo dobrze rozdrobnione gałęzie.





Tak wygląda rozdrobniony miskant to są ok 4-5 cm ok 80%. Są i większe tak jak pisałam wszystko zależy czy trawa jest gruba i twarda czy miekka. Albo czy się zagapie i źle włożę do podajnika.



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 21:11, 01 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Chciałam jeszcze pokazać jak drugi rok z kolei ucierpiały begonie. One wrócą do normy ale wiosna źle to wygląda czytałam, że to jakaś choroba trzeba będzie je pryskać jesienią bo wyjścia nie ma.
Oberwałam liście tydzień temu. Jesienią takie ładne byly





W zeszłym roku dokładnie 2 kwietnia było u nas tyle śniegu ok 20 cm. Jutro też ma padać na zmianę deszcz ze śniegiem



Dzisiaj rybki pływają




____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 21:17, 01 kwi 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Zawilce za tydzień lub dwa będą ładnie kwitły





Maleńki niebieski kwiatuszek brunery



Ciemierniki wczesne zmieniają kolor na bardzo ciekawy



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies