Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

ElzbietaFranka 21:48, 30 lis 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
sylwia_slomczewska napisał(a)
Kurcze te nasze nie miały tego palowego korzenia....może im obcięli przy wykopywaniu.....ale wszystkie się przyjęły
To otrzepywanie wiosną jesienią to by było dobre, ale teraz już zimowo się zrobiło, łatwiej się przyjmą jak ziemi z korzonków nie stracą jednak. Tuja pobiera wodę cały sezon, a jak grunt zamarznie jest to utrudnione, a jak jeszcze korzenie będą otrzepane to jeszcze trudniej....






Sylwia masz racje, że jak otrzepiesz radykalnie to będzie kiepsko. Chodziło mi aby była lżejsza. Napisałam aby dobrze podlał. Ma palowy korzeń bardzo pokręcony.
Dużo już drzew posadziłam np dęby też mają palowe przynajmniej moje samosiejki ucinalam korzenie i się przyjęły.
Rośliny mają w genach,że sobie znajdą wyjście. Często iglaki tracą swój przewodnik i później odrasta inny ten większy boku.

Gaura też ma palowy siegajacy nawet 1 metra gdzies wyczytałam. Małe siewki wysadzałam z przeciętym palowym i wszystkie się przyjęły.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
SlonecznyOgrod 22:09, 30 lis 2020


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Ja przekopywałam niedawno jedną tuję taką 2m i dobrze podkopałam, tuje mają kępę korzeni, nie korzenią się głęboko, może miała ze 3 korzenie takie troszkę grubsze od pozostałych ale to gdzieś w bok, więc szeroko dziabnęłam szpadlem.
Nie martwię się, zawsze się przyjmują ładnie.
Ja to bym już teraz przesadzała.
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
pestka56 16:41, 01 gru 2020


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4397
Dużo zależy od gleby, w której rosną. My też przesadzaliśmy duże rośliny i udawało się.
Ogrodnicy zanim przesadzą okopują roślinę odcinając jej korzenie po średnicy czasem sporo mniejszej niż korona. Dopiero rok po takim okopaniu wykopują drzewo i przesadzają. Chodzi o to, że poznawione większości korzeni zagęszcza bryłę korzeniową. Jest mniejsze prawdopodobieństwo, że się nie przyjmie.
____________________
Kasia
ElzbietaFranka 18:26, 01 gru 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Kasiu o obkopsniu napisałam na poprzedniej stronie robi się to wiosna przynajmniej pół roku wcześniej przed przesadzeniem.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
pestka56 12:20, 02 gru 2020


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4397
A widzisz, nie doczytałam.
____________________
Kasia
Dorota123 22:25, 02 gru 2020


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Swojego amarylisa wyniosłam latem pod świerki. Tam nabrał masy i w bulwie i w liściach i tak sobie rośnie teraz na parapecie. Mam trochę obawy przed pozbawieniem go liści.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
ElzbietaFranka 23:13, 02 gru 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Dorota123 napisał(a)
Swojego amarylisa wyniosłam latem pod świerki. Tam nabrał masy i w bulwie i w liściach i tak sobie rośnie teraz na parapecie. Mam trochę obawy przed pozbawieniem go liści.



Dorotka a ty nie dajesz mu odpoczynku po poprzednim kwitnieniu moje ok 3 m-cy odpoczywają najpierw zasychają liście a potem je wyciągam i dopiero sądzę w październiku do ziemi. W tym roku posadziłam ok 10 listopada trochę później ale to bez znaczenia.
Moje cebule bardzo mikre. Sprzedają takie duże upasione. Może rzeczywiście powinnam je trochę utuczyć.
Jak Dorotka to robisz.

Pozdrawiam

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 21:36, 05 gru 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Ładna poga dzisiaj mimo wiatru. Ściągnęłam siatkę z oczka. Trochę liści na wodzie zostało myślę wezmę podbierak i ściągnę. Wkładam podbierak a tu lód taka zmyłka. Może jutro się uda. Liście z Lilii jeszcze zostały do wycięcia.
Sądziłam niezapominajki.

Kret ryje jakas inwazja krecia.

Przy alei kasztanowej firma dendrologiczna wymienia ziemię. Robią rowy przy kasztanach blisko pnia na głębokość ok metra. Wygrzebują stara ziemię wyrzucają ja i wsypują nowa.
Rozmawiałam z szefem tych robót mówił, że również zakotwiczają korzenie przy samym pniu przed wyłamaniem gdyż korony mają olbrzymie i wiatry mogą je wywrócić. A szkoda bo to zabytki.



____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
SlonecznyOgrod 21:55, 05 gru 2020


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Patrz jak oni dbają...
Pomagają naturze
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
sylwia_slomc... 22:35, 05 gru 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Ciekawe to co piszesz o ratowaniu tych drzew U mnie też zryte znowu, już się tak nie przejmuję, bywało gorzej, wiosną jak zaczniemy kosić problem praktycznie znika
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies