Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Sezon 2017 u Hanusi

Pokaż wątki Pokaż posty

Sezon 2017 u Hanusi

ElzbietaFranka 18:03, 16 sie 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13950
hankaandrus_44 napisał(a)
Basiu, my brzoskwinię przycinamy po zbiorach, czyli teraz. ona zawiąże pąki kwiatowe na tych co w tym roku wypuści do zimy. Gałązki przycinamy prawie o połowę.

Co roku kwitnie, ale trudno utrafić u mnie z pogoda. nawet w maju bywają zimne tygodnie z przymrozkiem. W tym roku udało się. Był jeden rok, że uchował się tylko jeden owoc. Ja mam posadzone drzewko na częściowo zacienionej, Słońce oświetla dopiero czubki, więc wiosną za szybko się nie budzi. I może w tym tkwi sukces? Nie wiem. Może tak jak z magnolią, warto by było deskami zacieniać jej wiosną korzenie i pień, aż do gałęzi jeżeli rośnie w słońcu?




Uwielbiamy wszyscy w domu brzoskwinie, morelki. Chętnie bym posadziła, ale te przymrozki. Nerwowo bym się wykończyła widząc piękne pąki a tu mróz.
Miałam posadzona gruszkę konferencje i zmarzła i od tej pory nie sądzę owocowych. Haniu jak widzę te wszystkie owoce u ciebie to mam od razu ciągoty do sadzenia.
Wczoraj jednak chodziłam po działce, komary cięły a ja w myślach sobie układałam z czego zrezygnuje w przyszłym roku. Nie mogę być niewolnikiem swojego ogrodu. Chciałabym wszystko mieć ale trzeba realnie patrzeć już nie daje rady.
Mam 16 krzaków pomidorów w przyszłym tylko 2 szt albo wcale, cukinię 7 krzaków w przyszłym 2 szt. Dwa razy w tygodniu zrywam i co tydzień 2 siatki już rzygam cukinia sąsiedzi też. Od następnego zerwania zaczynam mrozić.

Papryki białej 5 krzaków rodzą non stop. Dynie miarę zgubiły 5 szt takich dużych. Tego wszystkiego radykalnie ograniczę.
Dali sądzić nie będę. Łamią się patyczkuje a one i tak połamane. Róże pnące New dawn wytnę. W sobotę 4 raz przycinalam róże pnące w tym sezonie. Pokiereszowaną od stóp do głowy. 4 taczki badyli na stertę. Wycięłam jeszcze korzenie wyciąć jesienią za ciepło na kopanie. Zostawiłam tylko Lagune.

U nas teraz przechodzi burza
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
hankaandrus_44 18:24, 16 sie 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7205
Elu, znam te dylematy. U mnie o tyle dobrze, że jest komu dawać. Ale w tym roku mniej warzyw w ogrodzie, na warzywniku zapuszczę truskawki i na 4 lata będzie spokój. I tyle wystarczy. Drzewa obrodzą to dobrze, a nie, to drugie dobrze.
Zawsze mówiłam, komu zależy, niech się stara.

Ale kwiatków się nie pozbędę. Miałabym tylko mieć trawnik? Z nim też już robota nie na moje chęci.

Mierzmy siły na zamiary. Zyczę zdrowia Tobie żebyś jeszcze mogła dojechac nad morze.

____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Gosialuk 20:25, 16 sie 2021


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5300
Haniu pyszności. Uwielbiam owoce prosto z krzaczka. U siebie nie posadziłam drzewek, bo musiałabym każde grodzić przed sarnami, ale mam dużo jagodowych. Porzeczki czerwone i czarne, porzeczkoagrest, maliny wczesne i późne, jagodę kamczacką, poziomki, borówkę amerykańską, agrest, aronie i kilka jeżyn.

Z podawanych przykładów mieszania aronii skorzystam w tym roku, bo jej akurat prosto z krzaczka jeść nie lubię.
A czy robisz jakieś przetwory z borówki amerykańskiej?
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Basilikum 20:38, 16 sie 2021


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
Basieksp napisał(a)
Miska brzoskwiń ale smaka narobiłaś mam jeżyny, pomieszam z aronią, zobaczę co wyjdzie

mi wyszly dobrze, nawet juz male cosik sprzedalam i dostalam dzew, ze smakowalo. Dzis jezyna z amaretto i platkami migdalowymi sie robi
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Basilikum 20:47, 16 sie 2021


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
zbigniew_gazda napisał(a)
Aronia z jabłkami lub śliwkami pół na pół. Robię co roku i są pyszne. Nie wiem czy już zrywać aronię - trzeba by poczekać na śliwki, ale czy szpaki zaczekają?. Pozdro Haniu.

Zbyszku ja mroze aronie, by nie byla taka cierpka, wiec mze w zamrazalce poczekac na sliwki
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
hankaandrus_44 21:06, 16 sie 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7205
Ogólnie odpowiem: borówka wędruje do słoików, Na nalewkę, na dżemik, na dodatek do brzoskwini, albo maliny jako kolejny dżem, na sok, na rozdawnictwo dla wnuków, na pojedzenie na bieżąco, na podzielenie się z ptakami, jak już nie chce mi się zrywać.

A, i robię suszoną borówkę jako lekarstwo na biegunki i grypy żołądkowe, do herbaty owocowej z suszu innych owoców: jabłek jarzębiny, głogu, porzeczki czarnej tez ją używam. Czyli mnóstwo zastosowania. Warto mieć kilka krzaków, szczególnie jak są dzieci w domu.

____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Basieksp 21:29, 16 sie 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10340
Haniu ale zbiory fajnie tu zaglądać, zawsze coś nowego się dowiem, suszone borówki, u nas narazie za mało, zjadane na bieżąco, ale jarzębina, mnie zaciekawiła
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Alija 21:39, 16 sie 2021


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Hanusiu! Ale wspaniałe zbiory u Ciebie, ile borówek. Bardzo je lubię, szczególnie prosto z krzaczka.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
hankaandrus_44 07:28, 17 sie 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7205
Sąsiedztwo =warto zajrzeć na dzień dobry

____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
ElzbietaFranka 07:57, 17 sie 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13950
O mój Boże, ale tego i takie piękne. Borówka i jabłka to papierówki?

Haniu te suszonki z jarzębiny czy borówki. Wysypujesz na papier i się susza czy inna metodą.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies