Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pod bosymi stopami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod bosymi stopami

Wani 06:18, 23 sie 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Basiu czy obornik z zeszłorocznej pryzmy będzie już przekompostowany? Może lepiej dam kompost ze swojego kompostownika? Zanim coś wsadzę czytam jak to zrobić najlepiej, stąd ten obornik pod róże - ale trochę się przestraszyłam
Na ścieżkach wysypane jest kruszywo, takie jak po kostkę. Ciężko się po tym chodzi, kaleczy stopy. Nie jest to rozwiązanie docelowe, raczej etap pośredni. Wierzchnią warstwę chcemy zrobić tak jak widziałam w jednej ze stajni :wygląda to prawie jak ziemia ale to coś sypane jest i zagęszczone. Chodzą po tym konie, jeżdżą samochody i nic się nie dzieje. No i nie widziałam żeby robiło się błoto. Za niecały miesiąc będę w tej stajni to dopytam.

Teresa ja tam mogę spać ale za chwilę wychodzę do pracy więc jakby nie mam wyboru
Hortensji kupiliśmy 5 (a chcieliśmy chyba 7?), z tych pięciu wsadziliśmy 4 a jedna poszła gdzie indziej. Póki co stoją w miejscu, w pewnym momencie zaczęły im brązowieć liście, podobnie zresztą jak magnolii. Zabrałam chore liście do szkółki i pani powiedziała że to może być przędziorek. Zrobiłam oprysk, brązowienie ustało, od dołu widzę nowe pędy. Mam nadzieję na jakiś spektakularny wyczyn ze strony tych hortensji w przyszłym roku Zrobiliśmy im naprawdę porządne stelaże.

Miłego dnia
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Nallar 08:37, 23 sie 2017


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Widzę że wstawianie fotek się powiodło.
W planowaniu ogródka nie pomogę, "bom niekumata", ale podglądać będę.
Psisko urocze.
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
Marzenaka 11:45, 23 sie 2017


Dołączył: 22 mar 2015
Posty: 1575
Witaj. Wspólnymi siłami wszystko można. Dasz radę. Ławka calkiem fajna, na pewno znajdziesz dla niej świetne miejsce w ogrodzie wśród pięknych roślin.
____________________
Ogród Marzeny
makadamia 11:55, 23 sie 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Aniu, bardzo miła nazwa wątku

Działka bardzo przyjemna, wiele można tu zrobić, ale na tym etapie potrzebne są dwie rzeczy:

- zadbanie o dobrą jakość gleby (po wzmiance o oborniku wnioskuję, że już nad tym pracujesz)
- plan działki, czyli co ma się na niej znaleźć, gdzie, czy dużo trawnika, czy mniej, czy linie faliste, czy proste, czy nasadzenia bardziej krzewiasto-iglakowe czy trawiasto-bylinowe, busz czy minimalistycznie, gdzie się trzeba zasłonić od wiatrów a gdzie słoneczko łapać, itd.

Wiem, że to trudne jest. bo jak masz przed sobą kawał pustego placu, to ciężko sobie wyobrazić np.: zacienioną altankę, ale takie podejście pozwala uniknąć wielu błędów i wykonywania różnych prac po raz drugi - i tak tutaj bywało.

Jednym słowem - napisz coś więcej o tym, jaki ma być Twój ogródek, do czego dążysz
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:56, 23 sie 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Wani napisał(a)
Wierzchnią warstwę chcemy zrobić tak jak widziałam w jednej ze stajni :wygląda to prawie jak ziemia ale to coś sypane jest i zagęszczone. Chodzą po tym konie, jeżdżą samochody i nic się nie dzieje. No i nie widziałam żeby robiło się błoto. Za niecały miesiąc będę w tej stajni to dopytam.


Ooo, koniecznie! Sama jestem ciekawa, bo widuję to rozwiązanie tylko na zagranicznych zdjęciach a bardzo mi się podoba
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:01, 23 sie 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Wani napisał(a)
Osłona tarasu z clematisami Montana Freda.Jeden niestety uschnął, nie wiem co się stało


Powojniki lubią głęboko uprawioną, żyzną ziemię (w szkółce specjalizującej się w powojnikach radzą zrobić dołek 60x60 cm - to naprawdę dużo) i "cień w nóżkach" tzn.: żeby obok rosły jakieś rośliny, które zacienią nasadę. Góra rzecz jasna w słońcu.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
TeresaK 12:03, 23 sie 2017


Dołączył: 09 paź 2016
Posty: 496
Wani napisał(a)
Wierzchnią warstwę chcemy zrobić tak jak widziałam w jednej ze stajni :wygląda to prawie jak ziemia ale to coś sypane jest i zagęszczone. Chodzą po tym konie, jeżdżą samochody i nic się nie dzieje. No i nie widziałam żeby robiło się błoto. Za niecały miesiąc będę w tej stajni to dopytam.


Ja też jestem bardzo zainteresowana tym rozwiązaniem. Tym bardziej, że mam korytarze gdzie biegają konie i gdy pada deszcz niestety robi się błoto. Może podasz co to za stajnia.
____________________
Jak to wszystko ogarnąć ?
TeresaK 12:08, 23 sie 2017


Dołączył: 09 paź 2016
Posty: 496
Wani napisał(a)
Basiu czy obornik z zeszłorocznej pryzmy będzie już przekompostowany? Może lepiej dam kompost ze swojego kompostownika? Zanim coś wsadzę czytam jak to zrobić najlepiej, stąd ten obornik pod róże - ale trochę się przestraszyłam


Aniu zeszłoroczny obornik możesz śmiało dać pod róże (to nie to samo co kompost). Po wykopaniu dołka nasyp obornika i przykryj go koniecznie ziemią rodzimą wymieszaną z kompostem. Nic się nie stanie. będzie dobrze, a róże będą pięknie rosnąć.
____________________
Jak to wszystko ogarnąć ?
TeresaK 12:27, 23 sie 2017


Dołączył: 09 paź 2016
Posty: 496
Wani napisał(a)
Mam nadzieję na jakiś spektakularny wyczyn ze strony tych hortensji w przyszłym roku Zrobiliśmy im naprawdę porządne stelaże.


Aniu hortensję pnącą mam na balkonie. Wiem coś niecoś o niej. Przędziorek w gorące lata uwielbiał ją atakować. Nie wiem czy wiesz, ale uwielbia się wspinać po ścianach korzeniami przybyszowymi. Jeżeli tego nie będziesz chciała to musisz ją pilnować na tych kratkach. Ciekawa jestem po jakiej stronie budynku ja posadziłaś Rośnie dość szybko, ale chyba jeszcze w przyszłym roku nie zakwitnie... zobaczymy
____________________
Jak to wszystko ogarnąć ?
Toszka 12:34, 23 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Widzę, że dziewczyny sporo rad dają.

Ja tylko (na razie) o hortensji pnącej

To jest masywne, niemal drzewiaste pnącze. Wymaga gleby żyznej, wilgotnej, lekko kwaśnej. Pierwsze 3-4 lata stoi w miejscu, bo korzeni się aż do wód gruntowych. Potem zaczyna intensywnie rosnąć. I płożyć sryliony przyrostów, które raczej powinno się wycinać, bo przyrosty błyskawicznie korzenią się.

Ja widzę za gęsto posadzone. Podpory za delikatne, uwierz.

Dodatkowo uprzedzam cię, że przymuszę cię do popracowania nad glebą - sam obornik to mało. Widzę, że twojej glebie potrzeba olbrzymiego zastrzyku próchnicy i ozywienia jej. Potrzeba dużo obornika, kory, mączki bazaltowej. Potrzebny też będzie płyn Helliga do badania ph gleby.
Potrzebne będą widły amerykańskie.
Polecam staranne przeczytanie wątku Anbu. Nie po obrazkach

Fajnie, że przeniosłaś wątek, bo tu wspólnymi siłami stworzymy twój raj na ziemi, od podstaw, czyli od gleby

Domownik fajny, dobrze mu z oczu patrzy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies