Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka - wielkie nadzieje

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka - wielkie nadzieje

Annak 23:52, 11 sie 2019


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
A tak wyglądają hortki, które się chyba męczą przy tujach. Pozostałe są posadzone w takiej samiej odległości od tuj, ale tuje znacznie niższe, bo młodsze:
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Toszka 09:30, 12 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Świerk to Conica. Najlepiej ciąć wiosną, tuż przed przyrostami, to ewentualne dziury zaraz zarosną. Te świerki zazwyczaj tylko z wierzchu są zielone, a w środku jest masa suszu i łyse gałązki. Gdyby ci się chciało, to można od środka oczyścić z suchych igieł.

Problemem są korzenie świerków i tuj. Dobrze radzą sobie hosty, carexy, hakonechloa, ciemierniki i u mnie nieźle radę daje sobie konwalnik i cebulowe tj. krokusy, czosnki. Znam doskonale ten problem. Przy sadzeniu przekopuję dość spory dołek z dobrociami, usuwam zalegające korzenie. Potem, wiosną dosypuję kompostu z korą. Niestety czasami trzeba rosliny wspomóc podlewaniem, bo tuje i świerki kradną wodę.

Siarki na sporo szeroki dołek (ok. 1 metr na 1metr) pod hortensje trzeba dać ok. 1-1,5 kg. Mocno przekopać. Potem co 3-4 lata mieszam siarkę z wierzchnią warstwą ziemi. W praktyce można dawać mniejszą ilość a częściej. Wazne by pod hortki przekopać sporo większy i głębszy dołek i na niego dać 1-2 worki kory. Hortensje mają dość szerokie korzenie równe szerokości części zielonej (tzw. podokapie). W miarę kompostowania kora zamieni się w cudowną próchnicę, a to pozwoli korzeniom na świetny rozrost. Do dołka dodaj dużo kompostu i obornika (nie granulowanego). Igły ze sprzątania świerka też dorzuć. Ja także dorzucam suche z tujowego czyszczenia od środka. Ten susz z tuj jest doskonały do ściółkowania pod rosliny kwasolubne. Mieszam go z korą i liśćmi i tym obsypuję i ściółkuję całe podokapie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Annak 12:32, 17 sie 2019


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Kupiłam wiosną kilka szałwii NN, więcej nie było Może ktoś rozpozna, chciałabym dokupić więcej. Charakterystyczne jest to, że kwiatki mają białe "kreski" na płatkach, kolor dość intensywny. Dość szybko drugi raz kwitnie po przycięciu przekwitłych kwiatostanów.
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Gosiek33 12:43, 17 sie 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Piękna jest. Wygląda na szałwię omączoną niestety nie zimującą u nas
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Annak 12:56, 17 sie 2019


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
To chyba miałam jednak szczęście, że nie było więcej
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Gosiek33 13:18, 17 sie 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Annak napisał(a)
To chyba miałam jednak szczęście, że nie było więcej


Ciesz się jej urodą gdy kwitnie

Przed laty też uległam jej urokowi. Witaj w klubie ale jednoroczne są bardzo cenne w ogrodzie. Byle wiedzieć.....
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
inka74 16:12, 17 sie 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Gosia już ci odmianę podała. Warto zebrać nasiona i wysiać w następnym roku. Ładnie wschodzi. Nasiona można też zakupić.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Kasia_CS 06:37, 22 sie 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Aniu, tak na szybko z odmian pewniakami tulipanowymi są exotic emperor, van eijk (chyba różne opcje, czyli Mystic, Salmon), pełne purple pion, liliokształtne dolls minuet, wg mnie też Candy Prince(mam je jeden sezon, ale przypadkiem wykopane cebule były duże), wszystkie tulipany botaniczne.
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Toszka 10:22, 18 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ku pamięci wstawiam link na firmę z żywą mikoryzą. Nie instant jak drożdże

Mykoflor
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
asiak 20:10, 28 wrz 2019


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Aniu byłam na działce Zmierzyłam odległości między berberysami. Rosną w odległości 1 m i pomiędzy nimi sesleria. Jak masz miejsce sadź w odległości co najmniej 130-150 cm
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies