Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

jolanka 18:35, 15 mar 2020


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Zobaczyłam dzisiaj jednej z gałęzi klona palmowego Atropopurpureum czerwono pomarańczowe kropki. Czy to jest może rdza? Wyciąć, pryskać? Jeśli tak to czym i kiedy? Na pozostałych gałęziach nie widzę aby to było.

____________________
jolanka ogród z uśmiechem
embe 12:47, 22 mar 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 5
Proszę o pomoc.

mam klona, któremu rok temu przycięłam jedno z rozgałęzień przy ziemi i pokryłam szarą maścią. W tym roku, po zimie zauważyłam, że kora odpada do wysokości 0,5 m nad ziemią (z drugiej strony pnia niż cięcie- strona Pd-Zach), wnętrze pnia jest szarawe a w środku jest pełno małych czarnych robaczków, jak przecinki.
Zrobiłam oprysk na robaczki i gdzieś na szybko przeczytalam, żeby usunąć obumarłą korę i pokryć pastą do roślin.
Niestety zrobiłam to zanim zanlazłam Wasze forum. Nożem zdjęłam dającą się zdjąc korę i pokryłam pastą. Zauważyłam jeszcze, że gdzieniegdzie pod korą są fragmenty jakby pokryte białą watką. To też posmarowałam pastą ogrodniczą z Targetu ( Jest biaława stąd ten kolor na zdj.)
Niestety nie mam zdj. sprzed mojej demolki, ale teraz to wygląda tak. Odcięłam też jedna gałązkę i nie ma tych czarnych mazów.
Czy to verticillium?
CZy jeżeli zaleję ziemie hektolitrami PW, to klon przeżyje , a grzyb w nim zdechnie, czy dalej w kolonie będzie jego siedlisko?
To zamo sie tyczy grzybów Trichoderma, czy jak je zastosuję, to uratuję klon, czy już zawsze będzie chory?


embe 19:17, 22 mar 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 5
Tu jeszcze poglądowe zdj. na pień i koronę.

Mazan 09:10, 23 mar 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Embe

To zgorzel kory. Werticilioza atakuje od góry koronę - po prostu młode przyrosty. Biała wata pod korą na pniu to grzybnia grzyba zgorzelowego.
Siedlisko jest przypuszczalnie w korze, która zapewniła wilgotność i temperaturę.
Drzewko nadaje się do usunięcia. Pień jest dość wysoko przerośnięty patogenem, a z fotki widać też zaatakowaną podporę.
Zwalczyć PW można lecz potrzeba kilku podlewań wiosennych oraz jesiennych, to grzyb odglebowy, a klony są bardzo podatne na wszystkie grzyby z rodzaju Pythium czy phytophtora.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kokesz 17:40, 18 kwi 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6669
Pomocy, jakieś robale, mszyce? oblepiły gałązki klona atropurpureum.
Czym je potraktować, chemią, spłukać wodą?



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
JoannA 12:10, 19 kwi 2020


Dołączył: 12 lut 2013
Posty: 12505
jolanka napisał(a)
Zobaczyłam dzisiaj jednej z gałęzi klona palmowego Atropopurpureum czerwono pomarańczowe kropki. Czy to jest może rdza? Wyciąć, pryskać? Jeśli tak to czym i kiedy? Na pozostałych gałęziach nie widzę aby to było.


To gruzełek cynobrowy.
Usunąć z dużym zapasem zaatakowane części roślin. Zabezpieczyć rany po cięciu.
Jak drzewo mocno zainfekowane oprysk Topsin M 500 SC lub Previcur Energy 840 SL.
____________________
Nasz azyl - ogród Joanny i Andrzeja
JustynaSmigi... 12:25, 22 kwi 2020

Dołączył: 22 kwi 2020
Posty: 2
Witam,
W tym roku moj dwuletni klon globosum choruje. Zawiązał pąki, ale nie rozwijają sie w przeciwieństwie do innych klonow w moim ogrodzie. Na pniu pod kora znajduje sie spora brązowa plama, a pień ma szare plamy. Co to moze byc?
JustynaSmigi... 21:22, 24 kwi 2020

Dołączył: 22 kwi 2020
Posty: 2
Wstawiam zdjecia, zeby pokazać jak to wygląda .
MoGo 15:06, 03 maj 2020

Dołączył: 14 maj 2019
Posty: 4
Dzień dobry,
czy może mi pomoc w diagnozie?
jestem właścicielką acera garnet, który w tym roku własnie zaczął wypuszczać listki. Niestety nie wygląda zdrowo - listki maja jakby szary nalot, bardzo mało widoczny, mam nadzieje ze na zdjęciach będzie go widać. Listki są jakby zamknięte i cały acer ma niepokojący kolor,jakby więdnął a nie kwitł. Zwykle tez na wiosnę miał zielone liście a nie purpurowe....jeśli dobrze pamiętam...

Co to może być? Czy ktoś mi może pomoc jak go ratować? Proszę!
romanka 12:05, 06 maj 2020

Dołączył: 13 lis 2013
Posty: 19
Dzień dobry,

Mój klon palmowy garnet w tym roku nie wypuścił liści. Na korze widać zmiany





Proszę o diagnozę. To jakiś grzyb czy robak? Uda się go jeszcze uratować?
Dziękuję z góry!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies