Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

Mazan 09:31, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nallar

Wygląda na przypalony, ale to może być dopiero początek. Takie uszkodzenia to wrota dla chorób grzybowych, dlatego zastosuj środek o szerokim spektrum działania - może być bravo/gwarant, dithane ewentualnie OW, HT lub preparat jodowy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Nallar 09:31, 21 sty 2020


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Mazan napisał(a)
Nallar

Wygląda na przypalony, ale to może być dopiero początek. Takie uszkodzenia to wrota dla chorób grzybowych, dlatego zastosuj środek o szerokim spektrum działania - może być bravo/gwarant, dithane ewentualnie OW, HT lub preparat jodowy.



Pozdrawiam

Wiedziałam że na Ciebie można liczyć, dziękuję.
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
lukkasia 09:31, 21 sty 2020


Dołączył: 24 lis 2015
Posty: 30
Ja też mam problem z 3 klonami Golden Globe. Rosną od strony południowo-zachodniej.
Posadzone w kwietniu 2016, na początku śliczne jasnozielone, po pierwszych upałach zrobiły się wyraźnie żółte. Jeszcze pod koniec maja wyglądały zdrowo, po prostu żółto. Teraz są miejscami brązowe poskręcane Wczoraj wycięłam chore liściie i coraz bardziej podejrzewam, że to jakaś choroba grzybowa

Załączam zdjęcia i proszę o pomoc jak działać?


tak wyglądały pod koniec maja



obcięte liście z wczoraj
____________________
Pozdrowionka :) Lukkasia
Elunia 09:31, 21 sty 2020


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Kupiłam klon SUNSET ale cos mi się wydaje, że tak nie jest. Kolor liści miał się zmieniać i początkowo nawet tak było. Czekałam na takie różno kolorowe plamy... no i doczekałam się ale te plamy to chyba jakaś choroba.
Pomóżcie proszę.
Pierwsze listki

następne- koniec maja


obecnie

listki chore (od góry)
____________________
EluniaDziałka pod lasem
Mazan 09:31, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elunia

Czy on na pewno jest chory? Przebarwienia są w miejscu występowania przebarwień tej odmiany i pewność mogą dać dokładne badania. Może ma pleśń, obwódki lekko czerwone lub inne zmiany wskazujące na chorobę, np plamy na obrzeżach liści. Fotka tego nie pokazuje.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elunia 09:32, 21 sty 2020


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Poszperałam dzisiaj w necie i tak moje oko bardziej ten klon pasuje do "Klona jawor 'Brilliantissimum' niż do Sunset. A jeżeli chodzi o te plamy to są one w dotyku suche. Nie wiem czy to choroba czy przypalenie liści. Plamy występują na listkach na górze drzewa. Co to może być? Tydzień temu tego jeszcze nie było.
Listek z środka drzewa

Listki z górnej części drzewa gdzie pada bezpośrednio słońce.
____________________
EluniaDziałka pod lasem
Mazan 09:32, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elunia

Najprawdopodobniej sama sobie odpowiedziałaś. Klon jest dość wrażliwy na silną operację słoneczną, a wierzchołek wystawiony jest najbardziej. Co ciekawe światło słoneczne opala nie tylko skórę na plaży, promienie UV są wszędzie,nawet w świetle odbitym.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elunia 09:32, 21 sty 2020


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Mazan, dziękuję.
Czyli cieszyć się tym, że klon nie jest chory.
Szkoda, że nie mogę go przesadzić w inne miejsce. To właśnie on miał mi dać cień
____________________
EluniaDziałka pod lasem
Elunia 09:32, 21 sty 2020


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Po każdym słonecznym dniu przypalonych liści jest co raz więcej. Nie wiem co mam dalej robić z moim pięknym drzewkiem. Nie mam na działce cienia. A może drzewko dostosuje się do tego słoneczka? Poradźcie coś.
____________________
EluniaDziałka pod lasem
anas 09:32, 21 sty 2020

Dołączył: 23 mar 2017
Posty: 5
Cześć u nas podobna historia
Mam klona Brilliantissimum i w poprzednim roku nie było niespodzianek a teraz mimo ze początek wiosny był super ustawiony teraz mamy coś takiego
Przypalone liście przez słońca czy grzyb ?



I do tego jeszcze dziury


Proszę o pomoc Strasznie bo lubimy i nie chcemyaby padł
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies