Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

Krzychu80 10:32, 27 mar 2022

Dołączył: 19 cze 2019
Posty: 4
Edfinek 22:08, 25 lip 2022

Dołączył: 22 lip 2019
Posty: 4
Dzień dobry.

Czy mogłabym prosic o pomoc w zdiagnozowaniu, co się może dziać z naszym klonem. Jest u nas od dwóch lat, rośnie w towarzystwie świerków serbskich i rododendronów. Wszystki byli dobrze do niedawna. Wypuścił sporo młodych przyrostów, dużo liście, wyglądał zdrowo. Aż nagle (od dwóch tygodni) zaobserwowaliśmy wiedniecie liście i opadanie? Na początku myśleliśmy, ze może jakaś gałąź jest chora i stad problem. Ale sytuacja niestety pogarsza się. Jesteśmy początkującymi „ogrodnikami” i zupełnie nie wiemy jak sobie z tym radzić.


Na początku wiosny musielismy pozbyć się jednego rodedendrona, ponieważ dopadła go fytoftoroza.
Dziś zaobserwowałam również w okolicach klonu i świerków bardzo dużo białych robaczków.
Agania 14:24, 16 sie 2022


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Martka napisał(a)
Zaglądam do wątku i widzę, że tu same pytania bez odpowiedzi, zapewne rzadko zagląda do wątków chorobowych, kto ma zdrowe drzewa. Ale może jednak ktoś zajrzy?...

W tym roku w kwietniu posadziłam u siebie klona Dissectum Garnet. Bardzo ładnie rósł, ale od 2-3 tygodni obserwuję najpierw zaschnięte końcówki na listkach, których to jest coraz więcej, a w ostatnich dniach również zaschnięte pojedyncze listki w różnych miejscach. Czy macie może pomysł, co może się dziać? Obejrzałam przekrój gałązki, ale nie widzę plamek. Bardzo proszę o poradę.








Czy klonik posadzony jest przy opasce domu?
Jeśli tak to niestety zła miejscówka, będzie mu za gorąco, potrzebny mu lekki półcień
i większa wilgotność, np. w pobliżu jakiegoś wodnego zbiornika, ciurkadełko, poidło dla ptaszków, oczko wodne, przepuszczalne podłoże.

Życzę aby klonik się przyjął, wygląda na świeżo posadzone drzewko
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
MagdaFo 14:03, 26 sie 2022

Dołączył: 26 sie 2022
Posty: 1
Witam serdecznie

Proszę o pomoc

W zeszłym roku jesienią kupione klony, do tej pory wszytsko było w porządku

Od 2 tygodni opadnięte liście i schną

Posadzone na stanowisku słonecznym, regularnie podlewane. Ziemia łatwo przepuszczalna, podłoże z piaskiem

Czy jest im za sucho Czy to już jakas choroba


Z góry dziękuję za pomoc
Brix0n 10:47, 17 maj 2023

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
Witam. Klon seiyru. Liscie jednej gałązki zwiędły. U dołu była poczarniala i zdrewniala. (Czarno- szara) Reszta drzewka bez zmian. Wygląda ok. Dodaje zdjęcia przekrojów odciętej gałązki i pnia klona. Proszę o pomoc
Fleszu 11:40, 17 maj 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
no widać, że miąższ jest lekko przebarwiony miejscami, ale czy to werticilioza czy inna dolegliwość ciężko stwierdzić.

U mnie przebarwienia były bardziej ewidentne



pamiętaj żeby zdezynfekować narzędzia którymi ciąłeś i kopałeś, ten grzyb siedzi w glebie i korzeniach.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Brix0n 12:04, 17 maj 2023

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
Pryskać go i podlac ale środkiem grzybobójczym? Jak tak to jakim.
Fleszu 12:30, 17 maj 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Previcur, ewentualnie Magnicur, unikać nawozów azotowych, za to zasilić potasem, nie podlewać za bardzo bo grzyb lubi wilgoć.

tu jest dużo o tej chorobie

https://www.ogrodinfo.pl/ochrona-roslin/zmeczenie-gleby-i-rosnace-zagrozenie-werticilioza/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Werticilioza_drzew_liściastych
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Brix0n 14:05, 17 maj 2023

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
Super dzięki. Już miałem inny środek ale pod sklepem zobaczyłem Twoje info mam magnicur. Chociaz ja mam nadzieję że to umrozona gałązka lekko bo klony tak mają zwłaszcza że teraz się rozwijały liście i bylo kilka małych przymrozków na początku maja. Zobaczymy. 2 litry wody na 3 ml środka wystarczy? Podlac i pryskac cały? Czy tylko podlac?
Brix0n 10:45, 27 maj 2023

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
Mam jeszcze pytanie o klona antropurpureum. Posadzony w donicy rok temu. Końcówki liści mu przysychaj. W tamtym roku bylo podobnie ale rozrasta się pieknie. może być powodem? Za mokro?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies