Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

malgorzata_s... 20:43, 18 wrz 2020


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
Odpowiedź przekopiowana od samej szefowej Danusi.
Są tutaj specjalne wątki tematyczne na temat chorób.


Jest to z pewnością szpeciel. Jego obecność zdradzają czerwonawe stożki na górnej stronie liści, a od spodu widać kremowe plamy jakby pilśniowe, z czasem brązowiejące. Nazywa się rożkowiec klonowy

Gdy na górnej stronie liści lipy zaobserwujemy czerwonawe rożki, na ich dolnej stronie plamy pilśni (kremowe, z czasem brązowiejące) to znak, że drzewo jest zaatakowane przez rożkowca lipowego. Zazwyczaj uszkadza on liście w niższej części korony, a na całym drzewie tylko w wyjątkowo sprzyjających warunkach. Na liściach klonu podobne uszkodzenia powoduje rożkowiec klonowy.

Osłabia on asymilację drzewa i hamuje przez to jego wzrost.

Żywicielem są rosnące w pobliżu drzewa i krzewy owocowe, drzewa i krzewy liściaste.

Opryskujemy w kwietniu- maju preparatami Mitac, Neoron, Talstar (podobno wycofany, ale jest zamiennik) lub Torque.
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Bartti 20:44, 18 wrz 2020

Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 4
Dziękuję serdecznie za tak wyczerpującą informację. Pozdrawiam
Gardenarium 20:45, 18 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ArlA napisał(a)
Dzien dobry. Szukam ratunku dla klonu. W pniu pojawila sie szczelina i sączy sie ciemny plyn. Bede wdzięczna za pomoc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krzysztofszy... 10:22, 21 wrz 2020


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Witam. Jak wiele osób z forum borykam się z mączniakiem na moim klonie Crimson Sentry. Klona posiadam od trzech lat. W tamtym roku też chorował ale dużo mniej, natomiast w tym o wiele bardziej. Wyczytałem na forum jakie środki stosować, pochodzenia naturalnego jak i chemiczne. Wolałbym stosować naturalne ale może chemia sobie lepiej poradzi.

Środki naturalne.
Bioczos BR
Biosept 33SL
Biochikol 020PC
Evasiol
Polyversum

Środki chemiczne
Topsin m 500 sc
Score
Amistar
Kendo 50 EW
Discus 500 WG

Z chemii posiadam Topsin i Amistar i nimi robiłem oprysk po jednym razie w odstępie tygodniowym ale trochę za późno się za to zabrałem i efektów nie widzę.
Wyczytałem gdzieś w necie, żeby na wiosnę opryskać miedzianem 50 wp.
Czy środki pochodzenia naturalnego są tak samo skuteczne jak chemia?

AlinaP 20:35, 21 lis 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Że też dopiero dziś trafiłam na ten wątek. Odpowiedź na pytanie o mączniaka na Crimson Sentry znalazłam na 13 str. Dalej już nie czytałam i zaczęłam od ostatniej strony. Dziękuję za informację o różach w sąsiedztwie. Mam tam Stadt Rom, ale ten klon... Nosiłam się z zamiarem przesadzenia go. Pozdrawiam
____________________
Ala
Adela 21:05, 21 lis 2020


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Z tego, co zapamiętałam z lektury O., to mączniak atakuje głównie w lipcu. Może też końcem czerwca, w zależności od pogody. Zatem już wtedy można zacząć profilaktyczne opryski Bioseptem bez szkody również dla jadalnych.
____________________
Ela - Moja ostoja
AlinaP 21:38, 21 lis 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Spróbuję roztworu sody, myślałam też o zwężenie korony. Wydaje mi się, że przez pierwsze lata nie chorował, kiedy był węższy. To fakt, wiosną jest śliczny. Urok pryska wczesnym latem.
____________________
Ala
Piotrek_F 11:31, 31 mar 2021

Dołączył: 25 sie 2020
Posty: 10
Witam

Uprzejmie proszę o poradę z czym tu mam do czynienia i jak temu zaradzić. Na wielu gałęziach klonu pojawiły się takie czerwone kropki i znaczna cześć z nich już uschła.
JoannA 12:40, 31 mar 2021


Dołączył: 12 lut 2013
Posty: 12505
Piotrek_F napisał(a)
Witam

Uprzejmie proszę o poradę z czym tu mam do czynienia i jak temu zaradzić. Na wielu gałęziach klonu pojawiły się takie czerwone kropki i znaczna cześć z nich już uschła.

To grzyb.
Guzłek cynobrody.
Zwalczanie znajdziesz w necie.
____________________
Nasz azyl - ogród Joanny i Andrzeja
Piotrek_F 07:11, 01 kwi 2021

Dołączył: 25 sie 2020
Posty: 10
Pięknie dziękuje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies