Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

MartaKozak 17:31, 08 lut 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Izabela36 napisał(a)





Ja jestem kompletny laik w kwestii planowania, ale ten klon by mi pasowal na miejscu ten malej kulki, miedzy swierkien a kamieniem, a za nimi jakies ladne miskanty, wysokie i jasne.
Miedzy kulki mozesz dac zurawki lub szalwie lub powojniki okrywowe,etc.
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MARIA 17:35, 08 lut 2018


Dołączył: 09 lis 2014
Posty: 107
myśle tak; kulki git , nawet tam nieźle leżą ale ....
zastanawiam się czy to będzie pasowało do reszty Twojego ogrodu, no chyba ,że chcesz iść w stronę kulkowania
nie wiem czy widziałaś - ogród mały ale pojemny- tu na ogrodowisku
tam temat kulek jest prowadzony widowiskowo - warto podglądnąć
____________________
Izabela36 09:10, 09 lut 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
MartaKozak napisał(a)



Ja jestem kompletny laik w kwestii planowania, ale ten klon by mi pasowal na miejscu ten malej kulki, miedzy swierkien a kamieniem, a za nimi jakies ladne miskanty, wysokie i jasne.
Miedzy kulki mozesz dac zurawki lub szalwie lub powojniki okrywowe,etc.


Marto myślałam tez o tym miejscu, ale klon za bardzo zasłoni mi kamień, dlatego umiesciłam go tutaj - wiesz tak na próbe. I jeszcze kolor jego w tym programie mnie rozwalił na łopatki On jest czerwony przeciez a tu jakis pomarańcz. No ale wyobraźmy sobie ta czerwień.
Dokładnie o miskantach myslałam - dałam Variegatus. Tam juz rosną żurawki, mozna je dostrzec przy kamieniu - sa fioletowe. Nie wiem czy mnie z tym kolorem nie pogonia mądre głowy z tego forum
Mam duzo funki patriot. Myslałam tez o Hakone.
Ciagle brakuje mi czegoś tam z tyłu rogu. Były łukiem za kamieniem hortki ale przeniosłam je poziom wyżej w sosny. Dobrze? Zawsze moge je z powrotem daćc na dól ale nie wiem co wówczas dać w sosny.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 09:15, 09 lut 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
MARIA napisał(a)
myśle tak; kulki git , nawet tam nieźle leżą ale ....
zastanawiam się czy to będzie pasowało do reszty Twojego ogrodu, no chyba ,że chcesz iść w stronę kulkowania
nie wiem czy widziałaś - ogród mały ale pojemny- tu na ogrodowisku
tam temat kulek jest prowadzony widowiskowo - warto podglądnąć


Maria, ja dokładnie chce isc w strone kulek - tutaj na froncie żeby ich było najwiecej a potem gdzies bedą sie przewijąc po całej działce. Podobaja mi sie one tutaj.
Powiem ci, że wczoraj weszłam w ten watek mały ale pojemny, i sie lekko zdziwiłam. Otóż od dawna mam zapisaną w moich chciejstwach fotke z rabata przed domem i nigdy nie mogłam znależć jak ja tworzono. A tu patrz wchodze i nie wierze - to stad!!! Tam jet rabata pod jego oknem z kulkami i stozkami! Rewelacja.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 09:16, 09 lut 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Sponiewierana bezsennościa zasiadłam i storzyłam dzieło na marę godz: 5 nad ranem.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 09:45, 09 lut 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
I jeszcze jedno zdjecie z moich ulubionych - bukszpan w skarpetce z hakone - no bajka poprostu.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 10:47, 09 lut 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Patrząc na inspiracje ze swierkiem, zrobiłam jeszcze taka zamianę.W wiekszości przypadków pojawia sie zestawienie 3 kolorów niebieski-czerwony-zółty. Klon w inne miejsce dałam, bardziej na przód - i uwaga on ma czerwony kolor. Miskanty widać. Hortensje limki za kamieniem. I w roku z tyłu rabaty dałam wiąza Wredei, lub klon na pniu taki 2 m szczepiony z limonkowymi liścmi ( oba mam, ale nazwy klona za chiny nie odnajde).
I co wy na to? Jak wam sie widza te 3 kolory? Bo makadamia radziła z dala od żółtego.
Toszka zmierzyłam ph. Czy jakis krok naprzód z Twoim mysleniem zrobimy?

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Toszka 13:31, 09 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Izabela36 napisał(a)
No i cóż...po analizie gleby na rabacie frontowej wyszło mi ph 7-8 a na trawniku 6-7. I co mi powiedza nasze mądre głowy?


I tak to oceniałaś na oko swoją glebę... miało być kwaśno...

Zmierz jeszcze wokół rododendronów. Z głębokości 10cm weź próbkę.

I sprawdź ph wody jaką podlewasz.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Izabela36 18:47, 10 lut 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Jak na złość u mnie ziemia zamarznieta na kość. Ale to co udało mi sie pozyskac jako materiał badawczy - nie pochodzi co prawda z 10 cm ale z wierzchu naskrobałam troche. Koło rh jest ph 6, woda też ma ph 6.
Czyli kwasno tuaj jest srednio...
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 12:15, 20 lut 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Witam się z Wami wszystkimi
Toszka i co teraz powinnam zrobic w zwiazku z moim ph i wody i gleby?
Dla zasadolubów jest ok myslę, ale dla kwasolubów musze przygotować oddpowiednie warunki. Tylko bez tej rabaty frontowej nie rusze dalej. Chyba ze pozostawię ja narazie na etapie takim,że robie zywopłot z cisa bacciata , kupic jak najładniejsze.
Nalezy dodać dobroci w miejsce żywopłotu: kompost, maczka, dolomit, obornik, przekompostowana kora oraz liscie i 4 łyżki hemoglobiny. To mam zmieszać z ziemią, która tam jest. Dobrze mówie?
Wywalić z tej rabaty wszystko co mnie wnerwia: 2 jałowce płożące, migdałek, 2 trawy jakies nazwy nie znam. Przesadzić do przechowalni świerk burnsa, żurawki, imperate, hortensje, wiąz wredei, 2 bzy palibin. Zostaja świerk białobok,klon palmowy, 2 thuje smaragd 2,5 m każda na rogach rabaty oraz głaz. Ewentualnie kupić kulki i półkulki i na bierząco z Wami je ustawiać - bo podoba mi sie te kulkowisko tam. W tej chwili nie jestem w stanie ani dopasować jakiegos drzewa w rogu, ani wypełniacza. A nie chce sie zniechecić do dalszego planowania reszty ogrodu krążąc tylko po tej rabacie.
Skłaniam sie ku temu aby oba poziomy tej rabaty były wysypane tym samym materiałem, ale czy kora czy żwir to nie wiem, bo jedno i drugie musze dokupic.

Poziom wyższy tej rabaty frontowej - pozostawiam Wam odpowiedź na pytanie co posadzić miedzy sosnami? Wiem, ze robie tam zywopłot z bukszpanu, bo musze go tylko lekko przesadzić w nowy kształt. Z tyłu jest szpaler świerka pospolitego i trzeba posadzić cos tam bo rabat sie poszerzyła. Postaram sie przybliżyć ten temat na planie.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies