Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

Anda 19:14, 01 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Ja zaczynałam jeszcze gorzej - od kładzenia trawnika
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mariposa 19:16, 01 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Rumianka napisał(a)
Witaj "Motylko" znalazłaś się wśród swoich...wszyscy kiedyś zaczynaliśmy tworzenie ogrodu z mniejszym lub większym skutkiem...Uda Ci się na pewno stworzyć wspaniały Motylogród...a co do wysokiej wody, też ją mam, a ten rok miniony wyjątkowo był paskudny pod tym względem...Zobacz na str 3, drugie zdjęcie, mojego wątku.


Witaj, Rumianko! Widziałam Twoje zmagania z wodą! U mnie nawiezienie takiej ilości ziemi nie wchodzi w grę, bo nie mogę aż tak podwyższyć poziomu działki (sąsiedzi!), dlatego jednak zdecydowałam o zrobieniu odwodnienia. A ziemi i tak nawiozę, ale podniosę max do 3/4 podmurówki ogrodzenia. Wszelkie porady w tej kwestii mile widziane

Wszystkiego dobrego na Nowy Rok!



____________________
Ela Motylogród
Mariposa 19:33, 01 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Sylwia_slomc..., Anda - rączki świerzbiły mnie cały ubiegły rok, aby już sadzić albo zrobić chociaż jedną rabatę(w poprzednich latach nie było takiej wody, to był pierwszy taki paskudny rok) - ale rozum zwyciężył. Dobrze, że trafiłam już wtedy na Ogrodowisko, poczytałam co nieco - i przyswoiłam sobie, że najpierw gleba!
Błędów na pewno zrobię jeszcze nie mało, ale może chociaż części z nich uda mi się uniknąć!
____________________
Ela Motylogród
Anda 19:42, 01 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Rowniez mam gliniasta glebe, ale zanim polozylismy trawnik nawiezlismy ziemie, dobra ziemie. To pomaga bardzo. Sasiedzi nie nawiezli i u nich woda podczas mocnych opadow stoi, u mnie nie ma zadnych kaluz. Na dodatek co roku traktuje rabaty kompostem, maczka bazaltowa i gnojowkami. To rowniez wzbogaca zycie w glebie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mariposa 21:46, 01 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Anda napisał(a)
Rowniez mam gliniasta glebe, ale zanim polozylismy trawnik nawiezlismy ziemie, dobra ziemie. To pomaga bardzo. Sasiedzi nie nawiezli i u nich woda podczas mocnych opadow stoi, u mnie nie ma zadnych kaluz. Na dodatek co roku traktuje rabaty kompostem, maczka bazaltowa i gnojowkami. To rowniez wzbogaca zycie w glebie.


Czyli radzisz, żeby nie tylko ziemi nawieźć, ale dodać do niej kompost i mączkę bazaltową? Kompostu pewnie im wiecej, tym lepiej, a mączki - ile? Czy to się jakoś "dawkuje"? Czy kompost i mączkę dać tylko pod nasadzenia, czy na początek właśnie rozsypać na całości tego obszaru (jak tylko narysuję, dodam skan wstępnego planu ogrodu - chcę posadzić też kilka półkarłowych drzewek owocowych i krzewy owocowe).
Swojego kompostu jeszcze nie mam. Znalazłam kompostownię w Łodzi, dowiem się, czy jest dobry i warto tam kupić. Mają sprzedaż w ilościach hurtowych.
____________________
Ela Motylogród
Margerytka40 22:06, 01 sty 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Elu postaram się jutro wrzucić Ci link na temat mączki i innych polepszaczy gleby. Sama też dużo się jeszcze uczę na ten temat . Toszka i Mazan są kopalnią wiedzy na ten temat (i nie tylko ten) ale to na pewno wiesz . Dziś już padam po nocy sylwestrowej ,dziś jeszcze w pracy. Jutro poszukam.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
sylwia_slomc... 22:16, 01 sty 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
Mariposa napisał(a)


Czyli radzisz, żeby nie tylko ziemi nawieźć, ale dodać do niej kompost i mączkę bazaltową? Kompostu pewnie im wiecej, tym lepiej, a mączki - ile? Czy to się jakoś "dawkuje"? Czy kompost i mączkę dać tylko pod nasadzenia, czy na początek właśnie rozsypać na całości tego obszaru (jak tylko narysuję, dodam skan wstępnego planu ogrodu - chcę posadzić też kilka półkarłowych drzewek owocowych i krzewy owocowe).
Swojego kompostu jeszcze nie mam. Znalazłam kompostownię w Łodzi, dowiem się, czy jest dobry i warto tam kupić. Mają sprzedaż w ilościach hurtowych.

Do gliny warto też domieszać piasku i kory, żeby strukturę poprawić.Moja propozycja przy takim stanie wody, nawet jak już odwodnienie będzie rób rabaty wyniesione, będzie dodatkowe zabezpieczenie na wypadek bardzo obfitych opadów.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Margerytka40 22:44, 01 sty 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Na temat mączki bazaltowej.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Mariposa 23:34, 01 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Asiu, stokrotne dzięki. Ogrodowisko jest już tak "rozległe", że nie da się chyba prześledzić szczegółowo wszystkich wątków. Rady Toszki widywałam, ale (wstyd się przyznać) o Mazanie dowiaduję się od Ciebie. Właśnie poczytuję sobie wątek Mazana-Walerka, ale zanim przyswoję sobie tę wiedzę, to jeszcze potrwa. Teraz widzę, że dobry czas wybrałam na załóżenie wątku, może do wiosny zdążę sie doszkolić przynajmniej w temacie gleby
____________________
Ela Motylogród
Margerytka40 08:39, 02 sty 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Polecam jeszcze ten wątek.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies