Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

sylwia_slomc... 09:11, 03 sty 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81251
O tych motylkach to i ja sobie poczytam
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gocha 12:42, 03 sty 2018


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 5372
Przyszłam się przywitać w Nowym Roku. Fajna nazwa wątku. Będę obserwować
____________________
Małgosia - Kolorowy ogród do kapitalnegto remontu
Mariposa 20:25, 03 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Gardenarium napisał(a)
Witaj Elu, ja spóźniona, ale w końcu trafiłam. Pokazuj jak zrobiłaś odwodnienie, bo ta sprawa to wielki problem dla wielu. Ten rok jest okropny. Co ja gadam, zeszły rok był okropny, może się poprawi w tym roku.


Danusiu, spóźniona? skądże! Najważniejsze, że jesteś także u mnie

Będę robić dokumentację fotograficzną odwodnienia i na pewno zdam relację, jak się sprawdza. Mam drenaż opaskowy wokół domu i muszę przyznać, że była to moja najtrafniejsza decyzja w czasie budowy (chociaż architektka, pomimo opinii geologicznej, w ogóle o tym nie pomyślała). Wokół domu jest suchutko, nawet teraz.
Wszyscy mamy nadzieję, że ten rok będzie lepszy pod względem pogody, bo o ubiegłym chciałoby się jak najszybciej zapomnieć.

Nie chciałabym się powtarzać, ale ogromnie cieszę się, że tu trafiłam. Ogrodowisko jest absolutnie fantastycznym miejscem i dziękuję Ci za to! Nie jestem fejsbukowa, to jest moje pierwsze forum i społeczność wirtualna, ale poziom empatii jest tu tak wysoki, że już nie mogłam doczekać się, kiedy do Was dołączę Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę zdrowia i wszelkiej pomyślności na Nowy Rok!
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 20:30, 03 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
sylwia_slomc..., stronka jest ciekawa i profesjonalnie prowadzona, jest sporo informacji o roślinach nektatrodajnych i sposobach przyciągnięcia motyli do ogrodu. Ja na pewno będę tam się dokształcać.

Gocha, zapraszam! Mam nadzieję, że juz wkrótce będę miała coś więcej do pokazania
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 20:44, 03 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Naszkicowałam wstępny plan ogrodu. Na razie tylko z tyłu domu, bo przedogródek jeszcze długo musi czekać na swoją kolej. Nie mam jeszcze pomysłu na obsadzenie rabat, w tej chwili najważniejsze jest ich zaplanowanie w przestrzeni.
Napiszcie, co o tym myślicie. Jestem otwarta na każdą sugestię, nie boję się krytyki, bo wiem, że jeśli ktoś tu cokolwiek krytykuje, to tylko z dobrego serca.



Dodam, że w ubiegłym roku nawiozłam trochę piachu - znajoma miała "na zbyciu" czysty piach z wykopu, więc zamiast go wywieźć, przywieźli go do mnie. Jest rozsypany na glinie mniej więcej do połowy ogrodu, licząc od domu. Czyli - na spodzie glina, na to piach, a na tym trochę humusu. Jak na wiosnę będę orać, powinno się wszystko wymieszać, dobrze myślę? Na to dałabym kompost albo dobrą ziemię, mączkę bazaltową, jak mi radzi Anda i Margerytka40 i chyba suchy obornik, bo nie wiem, czy inny zdobędę. Czy po rozsypaniu tego wszystkiego wystarczy glebogryzarką przejechać?
____________________
Ela Motylogród
sylwia_slomc... 21:31, 03 sty 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81251
Powinno być ok po takim potraktowaniu ziemi. Coś mi nie gra ten kształt trawnika ( skasowałabym ten rów lewy dolny) i tak poprowadziła, żeby płynnie po obu stronach linie do siebie pasowały tak jak pasują po prawej stronie budynku
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 22:17, 03 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Suchy obornik na pewno nie zaszkodzi
A pod owocowymi będziesz miała trawę czy łączkę?

Edit: Może zanim zaczniesz wszystko nawozić, sprawdź Ph ziemi w różnych miejscach ogrodu. Jakie jest w miejscu trawnika, jakie w miejscu rabat, jakie w miejscu gdzie planujesz owoce. Wtedy możesz dokładniej zająć się polepszeniem gleby.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Margerytka40 08:16, 04 sty 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Na temat układu rabat się nie wypowiem bo nie znam się ale pewnie za chwilę znajdą Cię nasze dobre dusze od planowania

Ja bym jednak postarała się o obornik naturalny,przynajmniej na rabaty. Ten suchy nie poprawia jakości gleby,to zwykły nawóz. Na rabaty jeszcze dużo drobnej kory do tego wszystkiego.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Anda 12:22, 04 sty 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Hej Elu, mam nadzieję, że nie będziesz miała mi za złe, ale trochę zmieniłam kształt trawnika z Twojego planu. Wg mnie bardziej regularne kształty wyglądają harmonijnie i wprowadzają spokój i przyjemność oglądania



Tam gdzie był ten trawnikowy cypelek u Ciebie wprowadziłam placyk, miejsce na ławeczkę lub stoliczek z krzesełkiem i przejście do warzywnika.
Niestety, nie wiem dokładnie, jakie to wszystko ma wymiary, więc to takie planowanie bardzo papierowe - papier przyjmie wszystko
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mariposa 18:55, 04 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Anda napisał(a)
Hej Elu, mam nadzieję, że nie będziesz miała mi za złe, ale trochę zmieniłam kształt trawnika z Twojego planu. Wg mnie bardziej regularne kształty wyglądają harmonijnie i wprowadzają spokój i przyjemność oglądania

Tam gdzie był ten trawnikowy cypelek u Ciebie wprowadziłam placyk, miejsce na ławeczkę lub stoliczek z krzesełkiem i przejście do warzywnika.
Niestety, nie wiem dokładnie, jakie to wszystko ma wymiary, więc to takie planowanie bardzo papierowe - papier przyjmie wszystko


Absolutnie nie mam Ci tego za złe, wręcz przeciwnie - po to tu przyszłam, aby uczyć się od Was.
Po uwagach Sylwii nie bardzo załapałam, o który cypelek chodzi, dzięki Anda za te poprawki na planie, najwyraźniej wzrokowcem jestem i lepiej do mnie obrazki trafiają. Faktycznie teraz jest ładniej (i kanciki będzie łatwiej zrobić, o ile kiedyś dojdę do takiego poziomu sztuki ogrodniczej). Chyba zaczynam też rozumieć, jak wytyczać rabaty - nie lubię kątów prostych, chciałam linie faliste, ale faktycznie przegięłam z tymi zawijasami
Pomysł na kącik z ławeczką - super! Myślałam o niej przez chwilę, ale wydawało mi się, że nigdzie jej nie upchnę w tym nie za dużym ogrodzie. Cała działka ma 25 m x 38 m, ta część za domem 25 m x 17 m (na planie 1 cm = 1 m).
Drzewka mają być na podkładkach półkarłowych, a co pod nimi? Jeszcze nie wiem, łączka byłaby śliczna (i motylkom by pasowała), tylko nie wiem, co lepsze dla drzewek - łączka czy jakieś roślinki dobrze z nimi współżyjące, odstraszające szkodniki itp. Pomyślę jeszcze.
____________________
Ela Motylogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies