Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza - Betula

magda19831 14:25, 17 lut 2019


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
pawel_snopek napisał(a)
Niestety na przedwiośniu Brzóz się nie przycina z powodu zbyt dużego wyciekania soków z tym zabiegiem musisz poczekać do czerwca i wtedy dopiero je możesz wyciąć a zasmarować możesz maścią ogrodniczą i powinno być wszystko ok


O widisz ! Cenna rada z tym cięciem, a wiec czekam do czerwca.
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
MarcinKRK 14:19, 05 cze 2019


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Chciałbym powrócić do mojego wpisu sprzed dwóch lat. Dotyczył on podziału brzozy pożytecznej na podgatunki. Niestety wówczas nie dysponowałem zdjęciami mojego autorstwa.

Tym razem jestem świeżo po wizycie w Stone Lane Gardens (angielskiej narodowej kolekcji brzóz) i z tej okazji popełniłem post o brzozie pożytecznej ze sporą ilością zdjęć na swoim niekomercyjnym blogu. Zapraszam chętnych do lektury:
http://digupaworld.pl/2019/06/05/brzoza-pozyteczna/
MagdaN 20:33, 10 lip 2019

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
Potrzebuję pomocy z uformowaniem mojej brzozy. Niestety nie wiem co to za gatunek. Ma dość duże liście. Nigdzie takiej nie widziałam. Nasza rosła już na ogrodzie gdy się wprowadziliśmy 4 lata temu.
Chciałabym by nie rosła wyższa niż dom sąsiadów.

Czy moglibyścieie poradzić mi które ew. gałęzie należałoby wyciąć? A moze ktos wie co to za brzoza i jak duża rośnie?
MagdaN 20:46, 10 lip 2019

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
MagdaN 21:40, 10 lip 2019

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
ZbigniewG 15:09, 11 lip 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
To może być brzoza omszona albo jakiś jej mieszaniec.
Tnij teraz około 2m niżej niż chcesz mieć maksymalną wysokość, boki i dół tak jak chcesz ty tu rządzisz

(zakładam że obejrzałaś pień z bliska i faktycznie jest to brzoza)
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
MagdaN 20:17, 18 lip 2019

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
Dziękuję za szybką odpowiedź. Szczerze powiem, że myślałam, że jak ma białą korę to musi być brzoza...
MagdaN 20:30, 18 lip 2019

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
Załączam kilka zdjęć.
Kolor pnia jest łososiowy po zdjęciu płatów bialej kory.
Na jednym zdjęciu widać również zgrubienie. Podejrzewam, że ktoś kiedyś zbyt późno usunął sznurek od palika lub co gorsza nie usunął go wcale i wzrósł. Palik jest wciąż w ziemi lecz boję się go usunąć, gdyż drzewo już rośnie przechylone w strone domu, wręcz zgięte w miejscu tej blizny.
Nie wiadomo jak by zareagowało na nagłe usuniecie palika...
MarcinKRK 13:01, 29 lip 2019


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Wydaje mi się, że to brzoza pożyteczna podgatunek Jacquemonta (Betula utilis ssp. jacquemontii). Ciekawe jest to, że nie widać miejsca szczepienia: albo jest poniżej poziomu tłucznia, albo (mniej prawdopodobne) to egzemplarz wyhodowany z nasiona.

Uważam, że ze względu na ten "przegub" osłabiający drzewo, należałoby je usunąć. Niestety, bo to piękny egzemplarz, ale podcinanie niewiele pomoże, a w razie upadku drzewa na dom sąsiada będziesz musiała pokryć koszty remontu.
MagdaN 01:10, 05 sie 2019

Dołączył: 07 lip 2015
Posty: 37
Hmmm... Myślałam o tym lecz opinie podzielone odnośnie tego zgrubienia. Mąż chce ją zatrzymać mimo że rośnie wygięta w stronę naszego domu. Dlatego też trzeba jej ściąć czupryne
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies