Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza - Betula

SylwiaBe 20:43, 06 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Cześć, czy ta moja brzoza zwisająca to brzoza brodawkowata Gracilis?
Liście postrzępione:
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
katel 11:27, 10 maj 2020


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
alis napisał(a)
Kochani, czy posadzenie jednego egzemplarza brzozy doorenbos w ogrodzie ma sens?


Pewnie że ma sens , to piękne drzewo.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
alis 11:53, 10 maj 2020


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Kasiu, zgadza się-piękne Brzozy od zawsze wzbudzały we mnie podziw, najpierw w krajobrazach a teraz na Ogrodowisku

Zastanawiałam się, czy takie pojedyncze drzewko będzie wyglądać dobrze w ogrodzie, bo brzozy w ilości dopiero robią wrażenie.

____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
marlenak 21:19, 11 maj 2020

Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 2
Witam serdecznie, pomóżcie drodzy forumowicze bo mam mętlik w głowie. Chcialabym posadzić w ogrodzie brzozy uwielbiam przy nich odpoczywać jednak mam problem z wyborem odpowiedniej odmiany. Przy ogrodzeniu mam już nasadzenia że świerków i sosny i jodły. Chcialabym jakoś to ożywić i zasłonić budynki które są w bliskim sąsiedztwie. Zamieszczam fotkę. Po lewej stronie mam lukę padła sosna i tam chciałabym zasądzić brzozę. Myslalam o jakimś gatunku z żółtymi liśćmi żeby ożywić te swierki. Ale odległość od sąsiada to 3 m więc nie może to być duże drzewo. Po prawej stronie w prześwicie też chciałam zasądzić brzozy ale nie wiem czy nie będzie tego za dużo... Pomóżcie.
marlenak 21:20, 11 maj 2020

Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 2
Witam serdecznie, pomóżcie drodzy forumowicze bo mam mętlik w głowie. Chcialabym posadzić w ogrodzie brzozy uwielbiam przy nich odpoczywać jednak mam problem z wyborem odpowiedniej odmiany. Przy ogrodzeniu mam już nasadzenia że świerków i sosny i jodły. Chcialabym jakoś to ożywić i zasłonić budynki które są w bliskim sąsiedztwie. Zamieszczam fotkę. Po lewej stronie mam lukę padła sosna i tam chciałabym zasądzić brzozę. Myslalam o jakimś gatunku z żółtymi liśćmi żeby ożywić te swierki. Ale odległość od sąsiada to 3 m więc nie może to być duże drzewo. Po prawej stronie w prześwicie też chciałam zasądzić brzozy ale nie wiem czy nie będzie tego za dużo... Pomóżcie.
salad 12:04, 08 sie 2020

Dołączył: 08 sie 2020
Posty: 1
Witam,

Chciałem podpytać o jedną rzecz, bo nigdzie niestety nie znalazłem takiej informacji wprost. Wiem już, że brzoza brodawkowata to dość mocno pylący 'śmieciuch', a w dodatku z płytkim systemem korzeniowym i mocno pijąca i wyjaławiająca glebę - tyle wyczytałem z relacji forumowiczów No a do tego docelowo urośnie naprawdę spora. A czy inne odmiany wierzby, jak np. 'Long trunk', charakteryzują się podobnymi cechami?

Na wiosnę posadziłem blisko domu (5-6 metrów od ściany) kilka brzóz brodawkowatych do zacienienia tarasu i już wiem, że był to błąd - brzózki dostaną wylot w narożnik działki (25m od domu, więc już chyba będzie można się cieszyć ich widokiem bez doznawania uciążliwości z nimi związanych), gdzie w spokoju będą mogły sobie rosnąć, nie wiem tylko co dokładnie posadzić na ich miejsce. Delikatny cień oferowany przez brzozy bardzo mi odpowiada, dlatego też pytanie czy wszystkie brzozy charakteryzują się taką uciążliwością, czy też tylko brodawkowata, a szlachetniejsze odmiany jak najbardziej się nadają do sadzenia przy domu i przy rynnach.

Z góry dziękuję za pomoc
MarcinKRK 13:42, 10 sie 2020


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@salad
Na wstępie chciałbym uporządkować: brzoza brodawkowata to gatunek, a nie odmiana.

Nie wiem czemu uważasz naszą brzozę za mniej szlachetną od innych.

Wszystkie brzozy posiadają taką samą budowę (kotki męskie i żeńskie) i zasadniczo podobnie "śmiecą", chociaż te z innych stref klimatycznych (np. B. utilis) nieco mniej.

Co do gatunków i odmian. Nie licząc naturalnie niskich gatunków (B. humilis, nana, pumila, megrelica itp.), które raczej nie przedstawiają wysokich walorów ozdobnych, wszystkie pozostałe rosną jako wysokie drzewa. Dlatego chyba najlepszym rozwiązaniem w Twoim wypadku będzie wybranie gatunku, który posiada odmianę "płaczącą", np.:
- B. pendula "Youngii"
- B. nigra "Summer cascade"
- B. utilis "Long trunk"

MarcinKRK 13:42, 08 lut 2021


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Wspomnienie z Japonii z jesieni 2019 roku: pnie różnych egzemplarzy brzozy Ermana (Betula ermanii).





Beata36 13:05, 31 sie 2021

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Kocham i chciałabym zrobić rabate 2,5m szerokości na ok 8m długości z brzozami.problem polega na tym że byłaby ona przy ogrodzeniu sąsiada i w sąsiedztwie lini wysokiego napięcia.Myślałam o dorbenos ale boję się korzeni zeby sąsiad nie narzekał i o gracilis ale te znowu nie mają chyba zbyt długiej żywotności...może coś doradzicie?
Wiaan 12:58, 24 wrz 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5129
Mam pytanie w jakim okresie mogę przyciąć duże brzozy tak o 1/3 Czy koniec lutego jest ok?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies