Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza - Betula

basia3 22:23, 06 sie 2019


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 1329
Czy można posadzić brzozę na drenach szamba eko? Brzozy mają płytki system korzeniowy, ale czy aż tak?
____________________
JEST DOBRZE :D
malgorzata_d... 09:23, 20 wrz 2019

Dołączył: 26 cze 2016
Posty: 13

Dzień dobry
Mam w ogrodzie trzy duże brzozy.
Postanowiłam je przyciąć
Czy ktoś może podpowiedzieć w których miejscach powinnam to zrobić aby je obniżyć, zagęścić i aby nabrały ładnego kształtu i pokroju
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź




Toszka 10:56, 22 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Brzozy bardzo źle znoszą cięcie. Badania dendrologiczne wykazały, że zwłaszcza obcięcie przewodnika skraca ich życie o 1/5.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
inka74 11:26, 22 wrz 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
Toszka, brzozy wykorzystywane plantacyjnie i cięte na sok mogą krócej żyć. Ale co to jest 5 lat przy ich długości 90-100 lat życia. A na O nie mówimy o plantacji czy lesie a o brzozie w ogrodzie. Warto to wziąć pod uwagę przy wszystkich tych twoich naukowych doniesieniach.
Brzozy można ciąć, z umiarem, jak sporą część drzew. Tylko niektóre gatunki drzew nadają się do ogławiania i mocnego cięcia. Brzoza do nich nie należy. Brzozę tniesz po małym kawałku na rok jak jest stara i nigdy nie była cięta. Jak 10 metrową skrócisz o 5 metrów od razu z przewodnika to wiadomo, że może tego nie przeżyć. Ale jak skrócisz o metr - łatwiej to zniesie. I czystym sekatorem. A rany warto zabezpieczyć. Brzozy tniesz od końca czerwca do września a nie na wiosnę jak wiele innych bo wtedy płacze. Chyba, że sok chcesz pić.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 18:19, 22 wrz 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
Małgosia. Masz 3 przepiękne brzozy. One są takie zwiewne. To jest ich urok. Ja bym nie cięła bo miejsca sporo.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Toszka 19:00, 24 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Inko, bardzo proszę o powstrzymanie się od personalnych docinków, którymi ostatnio sypiesz. Od pisania złośliwości wychodzących poza merytoryczne aspekty forum są inne miejsca w sieci. Tam sobie używaj i nie niszcz atmosfery forum.
Brzóz na pozyskanie soku się nie tnie, a jedynie płytko nawierca. A po pobraniu nie więcej niż 0,5 litra soku ranę trzeba zasmarować i zabić kołkiem. Robi się to w konkretnym terminie.
Najważniejsze by nie szkodzić.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
inka74 09:27, 01 paź 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
Już pierwszy lepszy artykuł mówi o 3 metodach. Dwie z nich to cięcie. W przemysłowym wykorzystuje się cięcie w literę v lub y jako najszybsze i najskuteczniejsze. W drzewo wbija się specjalny lejek i łączy rurkami w sieć zbierającą do baniaka zbiorczego. Był ciekawy film kiedyś na Discovery.

Co do cięcia brzozy - bardziej przystępnie. Z książki Szkoła cięcia - Alicja i Lucyna Grabowskie. Bardzo ciekawa pozycja książkowa.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Copereq 10:57, 15 paź 2019

Dołączył: 15 paź 2019
Posty: 1
Witam

Chcę mieć szpaler z brzozy brodawkowatej Kupiłem 50 szt. Chcę posadzić co 0,5 m. Odległość od budynku 6 m. Proszę o sugestie.

Pozdrawiam

Copereq
ZbigniewG 17:07, 15 paź 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
co 0,5m to raczej palisada a nie szpaler
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
alis 15:48, 04 maj 2020


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Kochani, czy posadzenie jednego egzemplarza brzozy doorenbos w ogrodzie ma sens?
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies