Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

kawa8002 19:13, 13 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Jeszcze jedno. Z pestki wysiała mi się po ogrodzie śliwa Nigra. Myślicie, że one urosną jak te kupowane? Sorry, jeśli pytanie jest infantylne
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 20:08, 13 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kawa8002 napisał(a)
A co myślicie o posadzeniu przed tujami w szpalerze krzewuszki ciemno różowej na zmianę z hortensją?

Mogę jedynie doradzić, ze takie przeplatanki na dłuższą metę są męczące wizualnie i wyglądają nienaturalnie. Obie w przyszłości nabiorą masy i będą walczyć o przestrzeń.
Druga sprawa, to obie intensywnie kwitną i są żarłoczne. Będą konkurować o składniki pokarmowe. Obie lubią glebę żyzną, bogatą i lekko kwaśną.

Ze śliwą nie potrafię dać odpowiedzi. Zazwyczaj rosliny z siewu nie powtarzają cech.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 21:59, 19 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Remont domu zbliża się ku końcowi, więc mogę znowu skupić się na ogrodzie. Grubsze prace mam zaplanowane. Chciałabym jeszcze w tym roku wymienić rośliny na opasce (szerokość 1m) przy domu i tarasie. Słońce od 12 do zachodu, strona północno zachodnia. Okna są nisko (ok 50cm od gruntu), więc nie chciałabym by było to coś strasznie wysokiego i zasłaniało "widoki" Myślałam o trawach (trzcinnik KF, ale on chyba wysoko rośnie), pomieszanych z Jeżówką Sweet Sixteen, a przed nimi coś niższego. Podsuńcie mi jakieś pomysły.

Tak to wygląda:







____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 22:24, 19 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
A nie zechcesz utopić tej opaski w samej rozplenicy? Albo samej hakonechloa?
Bez zadęcia, po prostu monolityczne nasadzenie.
Z okien fajnie będzie to wyglądać, a i taka opaska sprawi wrażenie dryfującego domu.
Hakonechloa (macra) wczesnie startuje w porównaniu do rozplenicy.
Trzcinnik odradzam, bo za wysoki i ma skłonności do rdzy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 22:32, 19 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Ta rozplenica jest piękna, tylko, czy nie przemarza? Myslałam jeszcze o Perovskia łobodolistna 'Blue Spire", Ale może faktycznie zostawię tylko jeden temat.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 22:33, 19 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
A czy ta rozplenica ma tylko jeden rodzaj?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 23:08, 19 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Hakonechloa nie przemarza. W ciepły marzec już w połowie zieleni się.
Trzeba obserwować, aby w porę ściąć, tak by nie uszkodzić wychodzących listków. Proponuję zwykłą zieloną "macra" - podstawowy gatunek. Ale ponieważ aby ją kupić trzeba "polować" to może być odmianowa "Nicolas", "Beni Kaze"...w każdym bądź razie szukaj zielonej, nie kolorowych, bo te będzie przypalać. Kolorowe także są niższe od zielonych.
Pierwszy rok od posadzenia w ziemi przekopanej ze sporą ilością kory trzeba pilnować podlewania. W drugim roku rośnie co raz lepiej (tajemnicą sukcesu jest przygotowanie stanowiska, czyli całego pasa) i jest niewymagająca. Żelazna roslina. Nie sieje się. Nie rozłazi.
Rozplenica w tym czasie kiedy hakone wiosna wychodzi jeszcze jest sucha po zimie i ścina ją się w połowie kwietnia. Spektakularna jest od sierpnia i cała zimę praktycznie.

Jest kilka odmian rozplenicy - zasadniczo różnią się wielkością i ew. kolorem "kotek". Proponuję "zwykłą" Hameln. Ok. 60cm. wys.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 23:13, 19 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Dziękuję. Zaczynam się rozglądać
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 23:18, 19 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Chyba jednak rozplenica będzie tam ładniej wyglądała. Może dosadzę czosnki, żeby wcześniej coś kwitło. Czy stanowisko pod nią przygotowuje się podobnie do Hakonechloa?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 23:22, 19 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jeszcze o Perowskii 'Blue Spire". Ona jest wysoka do 2m. Rośnie szeroką kępą i ma tendencje do wykładania się. Dlatego albo trzeba ją sprytnie podwiązywać, albo sadzić jako roslinę drugiego, trzeciego planu. Z czasem szerokość podstawy to 1m. Tworzy rozłogi i przez to zwiększa średnicę podstawy. Wymaga gleb suchych, piaszczystych, wapiennych. Na zbyt bogatych, gliniastych i wilgotnych glebach traci srebrny kolor gałązek (zielenieje) i ma tendencje do wykładania się.
Nie wiem czy twoja piaszczysta skarpa nie będzie dla niej idealnym miejscem. Nie trzeba jej podlewać. Sieje się dość obficie.

Jesli chcesz niższą perowskię to polecam "Little Spire" (ok. 70cm). Możesz zobaczyć ją u Asiak.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies