Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

Toszka 20:00, 30 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Hi, Hi, ale wy Kochane troszczycie się o Kasie i jej bronicie

A ja wcale nie atakowałam. Po prostu analizuję glebę, bo nie wygląda dobrze...wygląda jak pył i miał, a trawa młoda powinna być jak dywan, a nie kępkami rosnąć. I o to się pytałam pamiętając, że zdjęcia TE już były.

Dopytuję się Kasi, bo pamiętam, że tam gdzie ma być lasek brzozowy tuje już wypały...na kole wypadły bukszpany (choć Kasia założyła, że one wymarzły).

I analizuję jak pomóc...a jedynie po zdjęciach mogę ocenić...no, to wyciągam dodatkowe informacje od właścicielki

Kasiu, tam gdzie ma być lasek brzozowy z dereniami i hortensjami to żwir ma zostać? Grubo jest usypany? Jaka warstwa?

Czy od łąki ze zdjęcia chcesz się osłonić? Bardzo tam zimą i wiosną wieje?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 20:26, 30 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Wieje, mocno. Własnie od łąki w ten weekend planuje przygotować teren pod tuje.
Żwir zostaje. Sypany na około 5cm.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 20:29, 30 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
A pod tym żwirem jaka ziemia...? Opisz słowami co widziałaś


Czyli od strony łąki trzeba żywopłot posadzić po długosci całej, bo inaczej styczniowo-marcowe wiatry będą w ogrodzie robić spustoszenie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 20:49, 30 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Co do żywopłotu, to taki jest własnie plan - po całości. Tam, gdzie lasek brzozowy/hortensje/dereń ziemia jest ciemna, nie zbita, ale sypka też nie, trochę kamienista, ale dobrze sie kopie. Nie trzeba łomem się wspomagać
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 20:54, 30 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Czyli teraz plan by sadzić żywopłot...tuje planujesz czy coś innego?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 20:54, 30 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Na jednej z rabat zdjęłam dzisiaj żwir. Chce tam całą lawendę przesadzić i zrobić takie mini poletko lawendowe. Pod kamieniami była agrowłóknina. Zdejmować, czy zostawić? Czy lawenda poza glebą raczej suchą, piaszczystą i zasadową ma jeszcze jakieś wymagania? Będzie rosła obok świerku.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 20:54, 30 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Czyli teraz plan by sadzić żywopłot...tuje planujesz czy coś innego?



Tuje. Lubię je
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 20:59, 30 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Agrowłókninę ściagaj - przez nią ziemia nie oddycha, a chwasty jak się wysieją to są nie do wypielenia Nornice i inne tałatajstwo uwielbia ryć pod szmatą

Pod lawendę ziemię trzeba przekopać z dolomitem. Po posadzeniu lawendy koniecznie pierwszy miesiąc trzeba podlewać. Lawendę sadź minimum co 60cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 21:01, 30 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
A jak obliczyc proporcje tego dolomitu?

Już doczytałam.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 21:17, 30 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jakie tuje? Szmaragd? W doniczkach czy kopane? Pytam, bo sadzenie ciut różni się. Teraz musimy fachowo je posadzić i bez błędów. Na błędy już sobie nie pozwolimy

Pod tuje koniecznie ziemię trzeba przekopać z korą i mączką bazaltową. Dużo kory - min. 50l worek na metr kwadratowy. Kora działa p/fytoftorozie. Przy sadzeniu do dołka daj fosfor dla ukorzenienia...po garści.

Pas musi byś szerzej przekopany. Ma to o tyle znaczenie, że potem robiąc rabatę już nie będziesz kopać bezpośrednio przy korzeniach tuj.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies