Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

UlaB 14:29, 23 sty 2020

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Na zdjęciu podłoże wygląda jak piaskownica a nie glina To żwirek?
A jaki masz tam kolor jeżówki i wysokość? Chcesz zielone trawiszcze czy dopuszczasz żółte? Jakie tam są strony świata? U mnie na słońcu z hakonek rośnie zielono-żólta paskowana. Kupiona wieki temu i w sumie nie jestem pewna jaka to odmiana, ale na moje oko to Aureola. Jako że pobierałam jej wielokrotnie sadzonki i dostawały rózne miejscówki, to wiem, ze ta akurat rosnie wszedzie tak samo dobrze - musi tylko miec podloże jak nalezy (glina głebiej jej słuzy, powyżej musi być żyzne i z korą) i trzeba ją podlewać. W naszym regionie hakonka radzi sobie doskonale i mozesz ja sadzic bez obaw. Mysle, ze z Danicą jej zwiewność fajnie by sie skomponowała, tylko musisz sie przyjrzec odmianom, bo niektóre rosna na potwory

Carexa Variegata, o którego pytałaś u Wiolki, mam posadzonego przy północnej ścianie budynku od zachodniej strony. W sezonie od godziny 14 ma patelnię (sąsiaduje z kostką, która wraz ze ścianą budynku musi go niezle dogrzewać). Jest świetny, wytrzymały, mysle, ze wody potrzebowałby tyle samo co trawy, wiec jesli Ci sie podoba to po prostu spróbuj. Ja bym kupiłam kilka sadzonek na próbe - jesli mu sie tam spodoba, to ani sie obejrzysz, a bedzie dzieliła.
A poza tym przeciez w ogrodzie nic nie jest na zawsze - jesli uznasz, ze to jednak nie to, to zawsze mozesz przesadzić w inne miejsce Trawy czy turzyce to akurat nie jest wymagający przeciwnik w tym temacie, nawet na glinie, a teren masz taki, ze na pewno znalazłabyś im miejsce
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
UlaB 14:41, 23 sty 2020

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Doczytałam odpowiedz Dominiki - mi tez w pierwszym odruchu przyszło do głowy coś zwiewnego, mniejsze rozplenice (nawet hameln, byle pomiedzy danicami i wysuniety do przodu), ewentualnie ostnica PonyTails (bez wysuwania do przodu). Tą ostatnią bez problemu wyhodujesz z nasion. Zimuje, ale w mieście, nie wiem jak u Ciebie by było.

Na żurawkach sie zawiodłam i eksmituje jak leci. Abstrahując od opuchlaków w naszych rejonach po zimie wyglądają słabo.
ID - miej świadomość, że po kilku sezonach trudno nad nią zapanować. Z czasem wypuszczała u mnie coraz dluższe odrosty i o ile liscie ma fajne, o tyle robia sie z niej potwory. Miałam jedną małą sadzonkę, z której w krótkim czasie (3 lata) zrobiło sie kilka gigantów i finalnie z pomocą m. eksmitowałam ją na zawsze (sama nie byłam w stanie wykopać). Moim zdaniem ta turzyca nie jest dobra na takie uporządkowane rabaty, a raczej na bardziej naturalistyczne do zadarniania pod drzewami. Natomiast jest sporo carexów które sie tak nie rozłażą. Niemniej osobiście jakos mi nie leży zestawienie carexow z jeżówkami - natura ich razem nie zestawia
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
Dominika11 14:46, 23 sty 2020


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
broń boże nie chce nic mieszać, tylko taki luźny post - takie odczucia, a zrobisz jak uważasz
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Dominika11 14:48, 23 sty 2020


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
o tak jak pisze UlaB - stipę bez problemu wyhodujesz, ale trzeba uważać, bo bardzo sie sama rozsiewa.

w sumie z zurawkami tez mam coraz wiecej roblemów i chyba nie złe wyjście sie ich zacząc pzbywać - ale nie ma co sa piekne
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
kawa8002 14:50, 23 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
UlaB napisał(a)
Na zdjęciu podłoże wygląda jak piaskownica a nie glina To żwirek?
A jaki masz tam kolor jeżówki i wysokość? Chcesz zielone trawiszcze czy dopuszczasz żółte? Jakie tam są strony świata? U mnie na słońcu z hakonek rośnie zielono-żólta paskowana. Kupiona wieki temu i w sumie nie jestem pewna jaka to odmiana, ale na moje oko to Aureola. Jako że pobierałam jej wielokrotnie sadzonki i dostawały rózne miejscówki, to wiem, ze ta akurat rosnie wszedzie tak samo dobrze - musi tylko miec podloże jak nalezy (glina głebiej jej słuzy, powyżej musi być żyzne i z korą) i trzeba ją podlewać. W naszym regionie hakonka radzi sobie doskonale i mozesz ja sadzic bez obaw. Mysle, ze z Danicą jej zwiewność fajnie by sie skomponowała, tylko musisz sie przyjrzec odmianom, bo niektóre rosna na potwory

Carexa Variegata, o którego pytałaś u Wiolki, mam posadzonego przy północnej ścianie budynku od zachodniej strony. W sezonie od godziny 14 ma patelnię (sąsiaduje z kostką, która wraz ze ścianą budynku musi go niezle dogrzewać). Jest świetny, wytrzymały, mysle, ze wody potrzebowałby tyle samo co trawy, wiec jesli Ci sie podoba to po prostu spróbuj. Ja bym kupiłam kilka sadzonek na próbe - jesli mu sie tam spodoba, to ani sie obejrzysz, a bedzie dzieliła.
A poza tym przeciez w ogrodzie nic nie jest na zawsze - jesli uznasz, ze to jednak nie to, to zawsze mozesz przesadzić w inne miejsce Trawy czy turzyce to akurat nie jest wymagający przeciwnik w tym temacie, nawet na glinie, a teren masz taki, ze na pewno znalazłabyś im miejsce



Jeżówka to southern belle. Jest dość wysoka i mocno różowa, wyrazista na rabacie.
Słońce jest tam cały dzień. W miejscu, gdzie są/będą rośliny ziemia jest już przygotowana, wymieszana z czarnoziemem , korą i mączką.
Jeśli chodzi o hakonki, to faktycznie dziewczyny mówiły, że aureola poradzi sobie na słońcu. Trawa nie musi być zimozielona, na zimę zostają tuje, więc tak zupełnie łyso nie będzie. Co do koloru, to żółtawy jakoś do mnie nie przemawia, ale odkąd Tu jestem wiele razy zmieniłam zdanie (np jeżówki kiedyś omijałam szerokim łukiem).
Myślę, że poniekąd przeraża mnie trochę ilość tych roślin, a co za tym idzie i koszt. Jak mam teraz kupić około 45 sztuk, by za rok je wymieniać, to chyba jednak wole poczekać, by potem nie żałować. Co nie znaczy, że nie myślę cały czas (z roboty mnie wywalą).
Na ID zapatrzanym się u Polinki i chyba to mnie tak kusi.
____________________
Kasia między polem a lasem
MartaCho 14:54, 23 sty 2020

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2155
Nie orientuję się, jak wysokość hakonki w stosunku do Twoich danica, ale kolorystycznie i do sąsiedztwa myślę, że super pomysł!
____________________
Marta Ogród zacząć czas
UlaB 15:01, 23 sty 2020

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
U mnie Aureola rośnie m.in. na patelni razem z różą OldPort i jeżówką Fatal Attraction
Wymiana nie oznacza zmarnowanych pieniędzy - po prostu inna miejscówka Cierpliwośc pozwala zaoszczędzić - mniej sadzonek i sukcesywne podziały, ale na poczatku i na pustej niemal działce trudno to sobie wyobrazić Ja lubie kupowac po 1-2 rosliny na testy, chociaż krótkie, żeby poprzestawiać, pooglądać w kontekście.... ale też mam zupełnie inne warunki terenowe (mała działka w mieście). Nigdy nie kupiłam dużej ilości jednego gatunku i odmiany.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
Wiolka5_7 15:51, 23 sty 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20470
Skoro chcesz zieloną trawkę to może hakone macra zielona albo zamiast Id... Carex morrowi variegata....dziewczyny piszą,że dobrze sobie radzi na słońcu, całkiem podobny do Id i nie ma tych odrostów, które by Ci w te Danici wrastały
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
polinka 18:38, 23 sty 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
kawa8002 napisał(a)
Nie mam aktualnych zdjęć, bo jak wracam, to ciemnica już i nic nie widać. Miedzy szmaragdami a hortkami jest Miskant Silberfeder, z kolei miedzy danicą a hortkami jeżówka. No i właśnie brakuje mi czegoś przed Danicą. Może jednak hakonka? Nie wiem, im więcej kombinuje, tym głupsza jestem.




Kasiu a chcesz tą rabatę mieć całą zieloną z dodatkiem bieli hortek? Pytam się bo nie wszyscy lubią takie jednolite zestawienia... W drugim ogrodzie mam rabatę z samych zielonych roślin/traw i jestem zachwycona tym połączeniem ale to trzeba lubić

U Ciebie Smaragdy są zielone, Silberfeder też jest cały zielony i Danica też zielona Sesleria jesienna będzie miała trochę inny odcień zieleni-taką limonkę, ID dadzą Ci lekkie rozjaśnienie i nawiązanie do bieli hortek ale trzeba pamiętać, że to trawa dobra jako zadarniacz. Na pewno nie utrzymasz jej tylko pomiędzy Danicą...
Hakonechloa też świetna, choć osobiście coś mi zgrzyta w jej połączeniu z fontannowymi miskantami. Ale to tzlko moje ydanieŁ=

____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
kawa8002 21:53, 23 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
polinka napisał(a)


Kasiu a chcesz tą rabatę mieć całą zieloną z dodatkiem bieli hortek? Pytam się bo nie wszyscy lubią takie jednolite zestawienia... W drugim ogrodzie mam rabatę z samych zielonych roślin/traw i jestem zachwycona tym połączeniem ale to trzeba lubić

U Ciebie Smaragdy są zielone, Silberfeder też jest cały zielony i Danica też zielona Sesleria jesienna będzie miała trochę inny odcień zieleni-taką limonkę, ID dadzą Ci lekkie rozjaśnienie i nawiązanie do bieli hortek ale trzeba pamiętać, że to trawa dobra jako zadarniacz. Na pewno nie utrzymasz jej tylko pomiędzy Danicą...
Hakonechloa też świetna, choć osobiście coś mi zgrzyta w jej połączeniu z fontannowymi miskantami. Ale to tzlko moje ydanieŁ=



Tam są jeszcze jeżówki southern belle, między hortensją phantom, a danicami. Myślę, że chyba zostanę przy turzycy Variegata. Lubię takie proste połączenia. Jak jest za dużo kolorów/rodzajów, to mnie to męczy.
Masz gdzieś zdjęcie tej zielonej rabaty z drugiego ogrodu?
____________________
Kasia między polem a lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies