Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowisko- ogrody pokazowe Nasza Anglia

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowisko- ogrody pokazowe Nasza Anglia

beamilusia 09:28, 25 sty 2021


Dołączył: 30 gru 2011
Posty: 718
Witam serdecznie. Nigdy nie stosowałam mączki bazaltowej, ale w tym roku kupię. Mam gliniastą ziemię. Posypię na rabatach kwiatowych. Czy starczy 20 kg na 500 m kw. Może mało. Raczej jej nie można przedawkować. Czy będzie miało jakiś sens zastosowanie tej mączki również na trawniku?
____________________
Pozdrawiam Beata - Ogród...
Gardenarium 09:38, 25 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mało, na 100 m2 potrzeba niby 2-3 kg, ale ja dawałam dużo więcej. Jakieś 5 kg.
Na trawnik jak najbardziej można. Wszędzie można oprócz kwaśnolubnych, bo ona ma wysokie pH.

W sadzie można sypać nawet 15 kg/100 m2
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
beamilusia 09:51, 25 sty 2021


Dołączył: 30 gru 2011
Posty: 718
Dziękuję bardzo, Danusiu. Kupię 60 kg. Na pewno się nie zmarnuje. Okres ważności przecież bezterminowy.
____________________
Pozdrawiam Beata - Ogród...
Basilikum 10:09, 25 sty 2021


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
beamilusia napisał(a)
Dziękuję bardzo, Danusiu. Kupię 60 kg. Na pewno się nie zmarnuje. Okres ważności przecież bezterminowy.

my sypiemy tez na kopost i do gnojowki z pokrzywy
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Gardenarium 10:17, 25 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To idealny środek do poprawy gleby. Kompost jak najbardziej - można a nawet trzeba, też będziemy sypać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martka 10:38, 25 sty 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Ja też sypię regularnie mączkę na kompost, dodatkowy efekt jest taki, że bardzo ładnie "zasusza" masę od góry, kompost nie puszcza zapaszków. Swoją przygodę z mączką rozpoczęłam przy okazji sadzenia cisów za radą Toszki, bardzo dobre efekty potem to już regularnie dodawałam do rabat warzywnych i z bylinami. Jednak nie wiedziałam, że można nią także posypywać rośliny w celu ochrony przed ćmą i innymi szkodnikami, w tym roku spróbuję!
Basilikum 12:10, 25 sty 2021


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
u mnie sypanie bukszpanow sie sprawdza. Sypie juz 2 sezony i w czasie kiedy moje sasiadki bukszpanow juz nie maja u mnie jeszcze wszystkie zywe. Jednego mi tylko cma podryzla, bo zapomnialam dosypac.
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Kasia73 13:21, 25 sty 2021


Dołączył: 18 mar 2014
Posty: 1012
Ja tylko dodam że przy posypywaniu mączki trzeba używać maseczki, wdychanie tego pyłu jest szkodliwe.
sylwia_slomc... 14:00, 25 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81974
Martka napisał(a)
Ja też sypię regularnie mączkę na kompost, dodatkowy efekt jest taki, że bardzo ładnie "zasusza" masę od góry, kompost nie puszcza zapaszków. Swoją przygodę z mączką rozpoczęłam przy okazji sadzenia cisów za radą Toszki, bardzo dobre efekty potem to już regularnie dodawałam do rabat warzywnych i z bylinami. Jednak nie wiedziałam, że można nią także posypywać rośliny w celu ochrony przed ćmą i innymi szkodnikami, w tym roku spróbuję!

Ja nie do końca rozumiem co masz na myśli( i nie tylko TY bo więcej osób o tym wspomina) pisząc o zapaszku z kompostu..... kompostuję od przeszło 20 lat jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby kompost czymś śmierdział oprócz zapachu czarnej ziemi, czyli tego o który nam chodzi...
W tym sezonie może się to ciut zmienić bo będziemy z kurnika wyrzucać też na kompostownik, ale znów nie spodziewam się żadnych innych zapachów prócz kurzego obornika i to nie za bardzo nawet bo się zaraz zasypie świeżym zielonym po koszeniu trawnika.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 14:06, 25 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81974
Gardenarium napisał(a)
Można w każdym czasie, i w czasie sadzenia nawet można dodawać do dołka. Wiosną również. Ja stosuję pylistą, ale kupię też granulowaną, żeby zdobyć doświadczenie. Sypię nie rękami, tylko taką szuflą plastikową.


Ja miałam granulowaną, granulat wielkości 20-50groszówek, ale trafiło się kilka bryłek wielkości dziecięcej piąstki. Nie pyli przy wysiewie, ale nie da się posypać miejsce w miejsce jak pylistą, za to wiatr nie wywiewa. Na rabatach po deszczu ładnie się rozpuściło W warzywniku też, ale tam wymieszamy z ziemią przed uprawą warzyw Granulatem nie da się osypywać roślin. Ja następnym razem planuję pylistą Chyba nie pyli bardziej niż gdy się sypie wapno...
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies