Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

ogrodnik000 00:27, 12 maj 2013

Dołączył: 28 gru 2012
Posty: 12
Pani Danusi czy coś jest nie tak z moim trawnikiem??

Zdjęcia trawnika z 5 maja

Mam jasne przebarwienia ktore są widoczne.

Czy to może być nieodpowiednie PH gleby trawnika??


Proszę o pomoc dlaczego trawnik ma takie plamy


Dziękuję serdecznie
Gardenarium 23:23, 13 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklejaj proszę normalnie u nas zdjęcia, nie przez żabę bo "zjada" zdjęcia.

Wg mnie problem jest błahy bardzo, to żadna choroba, po prostu kosisz w pasy, trawnik się kładzie raz w jedną raz w drugą stronę i dlatego tak wygląda.

A skoś na okrągło, to pasy będą okrągłe i pokaż zdjęcia. Jaką masz kosiarkę, z wałem dociskającym?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piterek83 13:24, 07 cze 2013

Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 13
Witam, i ja proszę o diagnozę mojego trawnika. Może zacznę od krótkiego opisu historii trawnika- może się przyda.

Podłoże:
działka była sporo podnoszona, do podniesienia przywieziona była ziemia z dodatkiem gliny mniej więcej 3/1, na to rozsypany czarnoziem jakieś 10-15 cm.

Sianie trawy:
przed wysianiem zostały wyrwane wszystkie chwasty, następnie ziemia przekopana glebogryzarką oraz rozsypany nawóz Substral do siewu.
Trawa Sportowa z Iławy rozsiana siewnikiem na początku września zeszłego roku.

Pod koniec października nawożona nawozem jesiennym Florovit.
Wszystko było OK trawa rosła równomiernie, kolor jednakowy na całej powierzchni.

Na wiosnę:
trawnik został wygrabiony, skoszony nisko, rozsypany nawóz Substral Osmocote.
Pierwsze 3-4 tygodnie wszystko OK, trawnik koszony co 3-4 dni (bardzo szybko rosła trawa), niestety potem coraz gorzej, pojawiły się puste miejsca


trawa rośnie nierównomiernie, rośnie dużo wolniej pomimo deszczy i w miarę słonecznej pogodzie. Pojawiają się też dziwne pasy, trawa prawie nie rośnie jest żółta i rzadka



Czytając różne posty nie natrafiłem na podobne przypadki do mojego, dodam, że tych pasów robi się coraz więcej w różnych miejscach- bardzo proszę o pomoc

pozdrawiam Piotrek





____________________
zakol13 16:37, 07 cze 2013

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Tam gdzie pojawiają się placki mogą żerować pędraki, które zżerają korzenie. Żółknięcie trawy to może efekt tego, że nawóz przestaje działać i kolej na następny? Pasy też zostają po koszeniu, np. od kółek kosiarki.
____________________
Piterek83 16:45, 07 cze 2013

Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 13
Nie chodzi mi o pasy od kółek tu akurat widać, bo zdjęcie robione zaraz po koszeniu. Na 2 i 3 zdjęciu widać pasy żółtej słabo rosnącej trawy.
Nawóz raczej nie powinien przestawać działać był dawany Substral Osmocote powinien działać 6 miesięcy, sypany był pod koniec czerwca.

Pędraki? W sumie jak sadziłem tuje to trafiłem pod ziemią na takie małe dość grube robale białe może trochę żółtawe, czy to mogły być pędraki? Jak się tego pozbyć?
____________________
Borbetka 21:49, 07 cze 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
A jaki masz siewnik? U mnie takie pasy były jak miałam siewnik w formie koryta na dwóch kółkach. Od kiedy mam wachlarzowy (wyrzut kołowy nawozu) żadnych plam nie ma.
____________________
borówcowy wizytowka
Piterek83 21:57, 07 cze 2013

Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 13
Siewnik mam taki


czyli zły?

Tyle, że to pojawiło się po jakimś czasie około miesiąca po nawożeniu.

Coraz bardziej zastanawiam się nad tymi pędrakami, jak pisałem przy sadzeniu tui wykopałem parę dziwnych robaków, a kojarząc fakty dalej tam gdzie mam najwięcej tych dziur często wróble tam siedzą i coś dziobią.

Co do siewnika czy taki był by dobry?

http://allegro.pl/duzy-siewnik-ogrodowy-rozsiewacz-nawozow-trawy-15l-i3263421432.html

czy taki?

http://allegro.pl/siewnik-reczny-do-traw-rozsiewacz-nawozow-traw-3kg-i3284246836.html

na ten ręczny jestem trochę za leniwy, tyle kręcenia- widziałem też na baterie, no ale to chyba w bezwietrzną pogodę trzeba siać tym ręcznym?
____________________
Borbetka 22:25, 07 cze 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
No właśnie, to koryto robi takie pasy. Ja mam taki:
http://www.gardenshop.pl/scotts-siewnik-na-kolkach-easygreen-ii-p-2406.html
i wszystkie takie na wzór z tzw. rotacyjnym motylkiem nie zrobią pasów.
Jeśli chodzi o pędraki to na początku przygody z moim trawnikiem miałam takie dziury w trawniku, dość mocno widoczne, z których kukały duże chrząszcze. Zadziwiało mnie to, ale nie przywiązywałam do tego wagi zbytnio. Po 2-3 latach zniknęły. U mnie kret używa sobie ile wlezie. Nie wypowiem się, myślałam że wtedy to był turkuć, ale jednak nie. Nie pomogę na robale, przykro mi. Siewnik zmień. Te z Twoich linków powinny być dobre, a z tym ręcznym daj sobie spokój.
____________________
borówcowy wizytowka
Piterek83 09:59, 08 cze 2013

Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 13
Ok jeżeli była to wina siewnika, i nawóz był rozsiany nie równo, to co mam zrobić teraz? Sypać po całości odpowiednim siewnikiem, czy np. ręcznie dosypać tylko w tych żółtych miejscach? Przypominam, że nawóz dawałem całosezonowy.
____________________
Borbetka 15:36, 08 cze 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Teraz musisz odczekać chyba. Nie możesz nawieźć znowu, bo spalisz trawę. Poczekałabym chyba do września i nawiozła nawozem jesiennym już równo.
____________________
borówcowy wizytowka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies