Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

Gardenarium 22:34, 03 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ponieważ przez dłuższy czas utrzymuje się mokra pogoda, trawnik jest narażony na różne choroby.
Tutaj mamy opisy większości chorób grzybowych trawnika

CHOROBY GRZYBOWE TRAWNIKÓW
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EkspertLeroy... 22:45, 12 paź 2011

Dołączył: 07 lip 2011
Posty: 82
Bardzo dobry wątek. Jesienne miesiące to prawdziwe wyzwanie dla niektórych ogrdów.
Należy szczególnie dbać o nasze roślinki w tym także trawy. W chłodne, jesienne dni trawa rośnie dużo wolniej, dlatego kosimy ją znacznie rzadziej niż w pełni sezonu, nawet co dwa tygodnie. Przeważnie na przełomie października i listopada po raz ostatni.Należy także pamiętać o dokładnym grabieniu ściętych źdźbeł traw, przy okazji wyczesując nagromadzony przez lato filc, czyli zbitą warstwę powstałą z obumarłych części roślin. Należy też systematycznie usuwać z trawników opadające liście, by nie leżały na nim przez zimę. W przeciwnym razie zalegająca materia organiczna utworzy szczelną warstwę, pod którą murawa gnije i "łysieje". Taka "izolacja" sprzyja też rozwojowi chorób grzybowych. Możemy także zastosować zabieg aeracji (napowietrzania), polegający na nakłuwaniu darni, jest rozluźnienie zbitego podłoża i poprawa stosunków wodno-powietrznych, w przestrzeni gdzie rozwijają się korzenie traw. Zabieg ten osusza glebę zbyt wilgotną, dzięki czemu zapobiega chorobom grzybowym trawnika i zarastaniu mchem, a także występowaniu szkodników: drutowców, pędraków i komarnic. Napowietrzanie pobudza ponadto rozwój systemu korzeniowego traw (wpływa na szybszą regenerację darni, jej gęstnienie) oraz ułatwia wnikanie nawozów. Na ogół aerację wykonuje się tylko jeden raz w roku, ale na murawach intensywnie użytkowanych i na glebach ciężkich, zwięzłych (tam gdzie stoi woda) powinno się ten zabieg powtarzać nawet kilka razy w sezonie. No i oczywiście odpowiednie nawożenie. Trawnik regularnie nawożony fosforem i potasem jest mniej podatny na choroby grzybowe. Fosfor m.in. stymuluje rozwój silnego systemu korzeniowego, dlatego dostarczony do gleby jesienią sprawia, że wiosną wzrost trawy następuje wcześniej.
Pozdrawiam
zaga 17:05, 08 lis 2011


Dołączył: 16 mar 2011
Posty: 321
Nie wiem, co to jest?


Te plamy utrzymują się przez cały sezon, trawa w nich jest soczysta, ładną ,szybciej rośnie. Mam suczkę i zdaje sobie sprawę co potrafi zrobić z trawnika, ale wydaje mi się, że kiedy jej nie miałam też były takie placki. Nawoziłam wiosną trawnik i myślała, że to od nierównomiernie rozrzuconego nawozu, ale też nie.
Nie wiem już...
____________________
Agata - Ogród Zagi
Sebek 22:15, 08 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Być może jest tam po prostu lepsza ziemia - powstają takie plamy także po nasikaniu - a potem rozcieńczeniu wodą.

Ale widuję wiele takich trawników - ciekawe czy właśnie to jest powodem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 23:10, 08 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U Ciebie to na pewno suczka. Trawnik w tych miejscach jest nadmiernie nawożony moczem. Pewnie podlewasz trawnik. W przeciwnym wypadku, trawa zostałaby wypalona i byłyby suche "placki".

W jednym miejscu widać trochę wypalonego, pustego miejsca.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zaga 17:59, 09 lis 2011


Dołączył: 16 mar 2011
Posty: 321
Może rzeczywiście, bo przecież nie śledzę gdzie się załatwia, a biega po całym ogrodzie.
____________________
Agata - Ogród Zagi
zaga 18:02, 09 lis 2011


Dołączył: 16 mar 2011
Posty: 321
Z tego wniosek, że jak się ma suczkę to nie ma szansy na ładny trawnik. Gdybym do tego miała jeszcze psa to byłby komplet. Suczka trawę a piesek roślinki.
____________________
Agata - Ogród Zagi
pogotowieogr... 22:40, 09 lis 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
zaga napisał(a)
Nie wiem, co to jest?


Te plamy utrzymują się przez cały sezon, trawa w nich jest soczysta, ładną ,szybciej rośnie. Mam suczkę i zdaje sobie sprawę co potrafi zrobić z trawnika, ale wydaje mi się, że kiedy jej nie miałam też były takie placki. Nawoziłam wiosną trawnik i myślała, że to od nierównomiernie rozrzuconego nawozu, ale też nie.
Nie wiem już...


Trawnik zaatakowany prze chorobę biednego trawnika
poza tym zielonym zero azotu
____________________
Janusz Zaremba
Gardenarium 11:08, 10 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli chcesz mieć ładny trawnik musisz zadbać o wyprowadzanie suczki na spacery co najmniej 3 razy dziennie o ustalonej godzinie. U nas wyprowadzamy Kropkę rano, o 13 i wieczorem. Dzięki temu jeśli nawet biega po ogrodzie, to się nie załatwia.

Od wiosny, jeśli suczka nadal będzie się załatwiała na trawniku, sytuację może poprawić dobre podlewanie (koniecznie) i regularne nawożenie pozostałych połaci, które są zagłodzone. Wtedy ta różnica w kolorze nie będzie się tak rzucała w oczy. Ale to się wiąże z obfitym podlewaniem trawnika i oczywiście częstym koszeniem, czyli intensywną pielęgnacją. Nie wiem, jaki masz na to pogląd.
Trawnik jest wymagający i na nim najszybciej widać niewłaściwą pielęgnację i różne zaniedbania.

O pielęgnacji trawnika można poczytać poniżej

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/7-trawnik-latem-praktyczny-niezbednik-uzytkownika-trawnika

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/77-kalendarz-pielegnacji-trawnika
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zaga 17:25, 13 lis 2011


Dołączył: 16 mar 2011
Posty: 321
Dziękuję wszystkim za podpowiedź, to nie wygląda w tak strasznie jak na zdjęciu, ale rzeczywiście biedny ten mój trawnik. W przyszły roku to mój priorytet i( rabaty bylinowe)
____________________
Agata - Ogród Zagi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies