Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

ogrod_lesny 15:42, 13 cze 2021

Dołączył: 12 lut 2020
Posty: 14
Proszę o pomoc w ratowaniu mojego rododendrona. W zeszłym roku na jednej rabacie sadziłem 11 rododendronów a od jakiegoś miesiąca z połową jednego dzieje się coś złego. Wszystkie inne rosną bardzo dobrze. Sprawdziłem pH, jest mocno kwaśne. Stanowisko jest lekko zacienione od północy domu. Wiosną nawoziłem wszystkie rododendrony doglebowo i co jakiś czas robię oprysk nawozem dolistnym. Gleba jest wilgotna, regularnie podlewam. Szkodników żadnych nie zauważyłem. Jeszcze do początku maja cały rododendron rósł bardzo ładnie, ale od jakiegoś miesiąca połowa rośliny (jeden duży pęd) zaczęła marnieć i obecnie wygląda jak na zdjęciu. Co mogę jeszcze zrobić?
Kasya 16:06, 13 cze 2021


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41832
Może być jakaś choroba grzybowa odglebowa
Często tak się objawia
Możesz spróbować podlac previcurem/magnicurem
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
ogrod_lesny 08:12, 21 cze 2021

Dołączył: 12 lut 2020
Posty: 14
Niestety podlanie środkiem grzybobójczym nie pomogło. Druga połowa rośliny też zaczęła obumierać. Pozostanie mi pewnie wymiana rośliny na nową.
Gardenarium 21:25, 22 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wika12 napisał(a)
Czy to niedobór jakichś składników czy choroba ? Co można z tym zrobić?




Moim zdaniem przyczyna tkwi w pielęgnacji, może mieć za mokro, może być za głęboko posadzony, lub może mieć za sucho (lub dwa powody naraz)

Może mieć też szmatę pod korą. Poczytaj ten wątek, zrozum co on potzrebuje nie opatulaj go tak mocno.

Zajrzyj pod krzew, rozgarnij tę grubą korę. Wyłam kwiatostany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
TomaszTomasz 11:39, 24 cze 2021

Dołączył: 25 cze 2020
Posty: 6
Witam,
proszę o pomoc w identyfikacji przyczyny zmiany koloru liści Rododendrona.
Kilka liści zaczęło brązowieć. Wszystko zaczęło się podczas tych upałów ponad 30oC w zeszłym tygodniu.
Czy to temperatura i słońce może być przyczyną, czy jest to jakaś choroba grzybowa lub szkodnik?

Ajron 21:15, 20 lip 2021


Dołączył: 08 lip 2021
Posty: 4
Czołem, wraz z domem i ogrodem trafiło pod moją opiekę 8 dużych, tak pewnie 15 letnich krzaków rododendronów i kilka azalii. Sobie cierpliwe powoli wszystko czytam i przyswajam. Ogólnie rośliny były troszkę zaniedbane a stanowiska pewnie nigdy nie przygotowane ale to nadrabiam. Na razie mam pytanie.

Kilka razy i w tym wątku i w chorobach pojawiła się informacja o zakwasie chlebowym jak środku do dodatkowego podlewania. A kombucha może się nadaje? Kombucha jest to produkt tlenowej fermentacji wody z cukrem i dodatkiem zielonej herbaty a czasem soków czy co tam się trafi w towarzystwie płytki symbiotycznych drożdży bakterii i cholera wie czego (nazywana w skrócie SCOBY). Jest bogata w różne kwasy organiczne i ogólnie mikroorganizmy.

A właśnie nastawiłem 24 l i pewnie wszystkiego nie wypiję więc aż się prosi o wykorzystanie.
Ajron 14:15, 22 lip 2021


Dołączył: 08 lip 2021
Posty: 4
Był sobie skrawek gołej ziemi ze sporą ilością różnych lilii i kilkoma innymi podmęczonymi roślinami no i różanecznikiem w środku.
Nie zdecydowałem się na wykopanie różanecznika bo jednak jest dość spory i jeszcze robiąc rabatkę nie trafiłem na forum. Za to wybrałem na około kilkanaście teczek ziemi wsypałem nieco piasku, trochę torfu kwaśnego, sporo kory i trochę ziemi która tam już była z powrotem.
Wsadziłem wrzosów, nieco golterii rozłożystej, trzy żurawiny i dwie sikiemie. Wszystko w rozsądnym dystansie. I to chyba nie jest złe towarzystwo.

Ale jeszcze dosadziłem najbliżej różanecznika trochę kęp turzycy i zastanawiam się czy na pewno był to dobry pomysł? Czy może jednak je usunąć z stamtąd?

Kasia_CS 14:35, 22 lip 2021


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
A jaka to turzyca? Bo niektóre bardzo wędrują po rabacie, np Ice dance - a rododendron dość płytkie ma korzenie i może to kolidować. Z kolei turzyca Montana ładnie trzyma kępę i nie będzie zawadzać

Fajny egzemplarz tego rodka
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Ajron 14:48, 22 lip 2021


Dołączył: 08 lip 2021
Posty: 4
Turzyca rzadkokłosa (Carex Remota).

@Kasia_CS dziękuje za miłe słowa, tak starałem się go nieco odratować i chyba idzie w dobrą stronę choć mocno na wyczucie to robiłem.
Belinka 17:25, 05 maj 2022


Dołączył: 09 gru 2021
Posty: 13
Hej, hej
Prośba serdeczna o radę. Moje rododendrony marnieją. Kupiłam je zimą 2 lata temu, posadziłam wiosną zeszłego roku. Dwa miały po jakimś jednym, marnym kwiatku. W tym roku widzę, że sytuacja jest jeszcze gorsza. Pąki zamiast nabrzmiewać to żółkną. A niektóre liście jak widać brązowieją. Ziemia jest kwaśna a do tego jak widać kora sosnowa na wierzchu. No czegoś im ewidentnie brakuje. W zeszłym roku podlewałam i gnojówką z pokrzywy i biohumusem. Już sama nie wiem. Szukałam jakichś nawozów, żeby jakaś mieszanka wszystkiego była. Znalazłam nawóz do rododendronów Targetu, z mączką bazaltową. Jakaś ponoć super nowość. Mączką bazaltową to ja w zeszłym roku ślimaki odstraszałam, zresztą rewelacyjnie działa, jakby ktoś nie wiedział Ale czy taki zestaw uratuje moje cwietki? Jak sądzicie? Bo mi strasznie szkoda, że takie marne ☹

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies