Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój ogrodowy pamiętnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogrodowy pamiętnik

Nowa12 17:28, 20 gru 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Gardenarium napisał(a)


Takie porozłażone Wojtki, to warto zwiążać czarnym niewidocznym sznurkiem, aby kształt łądnej zwięzłej kolumny zachować, a górą ciąć poziomo, wtedy powstanie taki ładny walec. Sznurek zarośnie. Widzę że masz takie porozciapywane na boki




Porozciapywane . Dobrze powiedziane .
Poza tym te zeszłoroczne przyrosty jak widać na zdjęciu takie jakieś łysawe są. To moje jedyne cisy i jakoś błędnie myślałam, że skoro one rosną kolumnowo a nie formuję ich w jakiś kształt to nic nie trzeba z nimi robić.
Dziękuję za radę. Tak zrobię.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 17:34, 20 gru 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
ElzbietaFranka napisał(a)
Przejrzalam watek od poczatku. Bardzo ladne rozwiazania.
Troche odsun ten zwir od pnia krzakow na rabatach zwirowych.


Nie pomyślałam o tym. Dziękuję za rady. Będę wdzięczna na każdą wskazówkę i krytykę .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 17:50, 20 gru 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Gardenarium napisał(a)
Mam taką propozycję



Zamiast cisa możesz dać co uważasz. Mogą byc i tuje, albo pozwolić tujom sąsiada przeleźć przez siatkę na Waszą stronę, wtedy będzie żywopłot za darmo.




Pięknie to jest wymyślone.
Tylko ja się strasznie boję większych drzew. Podobają mi się bardzo ale jedyne co wymyśliłam to tego judaszowca na płaskiej części.
Nawet migdałka kupiłam nisko szczepionego .
Imperata super bo jeszcze jej nie miałam a zawsze chciałam mieć. Czy ona da radę na skarpie?
Myślałam żeby na dole (tam gdzie ozdobny płot ) dać znowu tuje np. golden szmaragdy ale te świerki to byłby dobry pomysł. Mój mąż by się ucieszył. On uwielbia iglaki. Czy one rosną szeroko?
Miskanty by mi się też podobały.
I te wiśnie kuliste...
Myślałam, żeby jak zwykle dać niskie rośliny ale przekonujesz mnie do tych większych .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 17:53, 20 gru 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
kawa8002 napisał(a)




Jak ja zazdroszczę takich umiejętności. Patrzysz na pusty plac i widzisz co będzie dobrze wyglądało. Rach ciach i projekt gotowy



Ja też tego zazdroszczę. Ile ja się nagłowię, nasiedzę nad papierem, żeby coś wymyślić, potem kupię, porozkładam doniczki po rabacie, posadzę a potem ... i tak do poprawy .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Gardenarium 18:46, 20 gru 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nowa12 napisał(a)


Pięknie to jest wymyślone.
Tylko ja się strasznie boję większych drzew. Podobają mi się bardzo ale jedyne co wymyśliłam to tego judaszowca na płaskiej części.
Nawet migdałka kupiłam nisko szczepionego .
Imperata super bo jeszcze jej nie miałam a zawsze chciałam mieć. Czy ona da radę na skarpie?
Myślałam żeby na dole (tam gdzie ozdobny płot ) dać znowu tuje np. golden szmaragdy ale te świerki to byłby dobry pomysł. Mój mąż by się ucieszył. On uwielbia iglaki. Czy one rosną szeroko?
Miskanty by mi się też podobały.
I te wiśnie kuliste...
Myślałam, żeby jak zwykle dać niskie rośliny ale przekonujesz mnie do tych większych .


Absolutnie tylko małe rośliny odpadają, to co zaproponowałam to nie są wielkie drzewa i muszą być w ogrodzie, stworzy się mikroklimat, odpowiednie proporcje, kolory. Imperata da radę, ona ma rozłogi, trzyma skarpę.

Na płocie żadne tam tuje za niskie są na to miejsce gdzie u sąsiada wystaje jakieś koromysło
Świerki możesz trzymać na metrze szerokości odpowiednim cięciem, ale serbskie generalnie nie są szerokie.

Migdałka nie sadź, nie warto, choruje a jeszcze nisko szczepiony to nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nowa12 21:50, 20 gru 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Gardenarium napisał(a)


Absolutnie tylko małe rośliny odpadają, to co zaproponowałam to nie są wielkie drzewa i muszą być w ogrodzie, stworzy się mikroklimat, odpowiednie proporcje, kolory. Imperata da radę, ona ma rozłogi, trzyma skarpę.

Na płocie żadne tam tuje za niskie są na to miejsce gdzie u sąsiada wystaje jakieś koromysło
Świerki możesz trzymać na metrze szerokości odpowiednim cięciem, ale serbskie generalnie nie są szerokie.

Migdałka nie sadź, nie warto, choruje a jeszcze nisko szczepiony to nie.



Z dużych drzew to mam tylko te 7 śliw. Owocują co drugi rok tak, że śliwkami obdzielam pół okolicy .
Klony palmowe na razie małe i doszedł grujecznik. Wiśnię mam tylko Kojou-no-mai ale ona wolno rośnie. No i jeszcze wierzba Hakuro-Nishiki i wiąz Geisha - na pniu to nie urosną .

Migdałka posadziłam w 2017 r. Do tej pory nie chorował ale zdaję sobie sprawę, że jak coś złapie to trzeba będzie go usunąć.

A i w tym tym roku miałam pomysł, żeby kupić glediczję Sunburst albo metasekwoję Goldrush (dlatego, że żółte ). Ale nie kupiłam więc jak widać faktycznie boję się drzew .

Pomysł ze świerkami bardzo mi się spodobał (mojemu mężowi też - wreszcie choinki posadzimy ) ale my tam mamy tylko 2,5 m szerokości od kostki do skarpy - nie będzie to za mało miejsca? I czy ja je gdzieś dostanę? Chyba ciężko je kupić, prawda?

Wiśnie kuliste zawsze mi się podobały. Muszę poszukać w szkółkach wiosną. Bardzo dziękuję za fajne pomysły.

To koromysło to dzieło sąsiada sprzed miesiąca. Najpierw postawili tylko garaż murowany, ładnie otynkowany. A potem z odpadów, które im zostały właśnie TO. Ale co zrobić. Nie ma się na to wpływu. Zawsze mogło być gorzej . Najpierw wyglądało to tak:



A potem dorobili własnie to. Jest to wysokie więc trudno czymś zakryć.



A czy widzieliście gdzieś takie wielkie tuje (widać je w prawym górnym roku pierwszego zdjęcia)?




____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
sylwia_slomc... 22:25, 20 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
Tam ci wejdą max 2 świerki na tej betonowej części. A gdybyś tą wenę sąsiada zasłoniła od swojej strony wysoką matą trzcinową lub bambusową, ewentualnie kratka drewniana jaką masz na drewutni tylko wyższą i na nią puścić bluszcz z clematisem na przykład?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Nowa12 22:43, 20 gru 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
gogo napisał(a)
Witaj Agato
Masz już przepiękny ogród, rośliny dorodne, widać, że masz dobrą rękę do kwiatów.
Zachwycił mnie nietuzinkowy kształt rabat i posadzone tam rośliny.
Wiem, że masz tu patelnię, a tawułka pięknie Ci rośnie, u mnie wszystkie padały.
Zazdroszczę / pozytywnie / skarpy, ja bym chciała taką mieć na skalniak z prawdziwego zdarzenia / mam mini skalniaki /.
Z doświadczenia wiem, że rośliny skalniakowe są bezprobemowe na każdą porę roku.
Pozdrawiam



Witam Cię. Widzę, że też masz młody wątek . Niesamowity masz ogród. Zupełnie inny, niepowtarzalny. Tyle kolorów, oryginalnych roślin.
A Ogrodowisko bardzo wciąga .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 23:34, 20 gru 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
BASIA8 napisał(a)
Witaj Agatko
Przeczytałam Twój wątek od deski do deski - piękny ogród stworzyliście - mnóstwo pracy za Wami piszesz że ziemia u Was ciężka - sporo osób boryka się z Takimi problemami. W Naszej Dolinie ziemia jest rewelacyjna - rośliny rosną w oczach - choć ostatnio miałam problem bo zaczęłam tworzyć rabatkę w miejscu gdzie stał stary dom - co zaczęłam kopać to wielki kamień, co zaczęłam kopać to fundamenty - masakra.
Fajnie że jesteś na ogrodowisku
Pozdrawiam i będę zaglądała


Dziękuję Basiu. Poczytałam również Twój wątek. Ogrom pracy wykonaliście i już macie pięknie. Zazdroszczę ci urodzajnej ziemi.
My oprócz śmietniska w ziemi, w jednym miejscu też mamy jakieś fundamenty albo coś zakopane bo to jakby lity mur z cegły.
Ale było w tym naszej winy trochę bo budowaliśmy się na końcu i działka parę lata stała odłogiem i nieogrodzona. A teraz znajdujemy w niej kafelki, dachówki, cegły - chyba z całej okolicy .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 23:56, 20 gru 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
sylwia_slomczewska napisał(a)
Tam ci wejdą max 2 świerki na tej betonowej części. A gdybyś tą wenę sąsiada zasłoniła od swojej strony wysoką matą trzcinową lub bambusową, ewentualnie kratka drewniana jaką masz na drewutni tylko wyższą i na nią puścić bluszcz z clematisem na przykład?


Widzisz Sylwia, gdyby to było od jakiejś innej strony to pewnie bym to olała ale to jest w zasadzie widok z tarasu i drażni mnie to. Już ten betonowy płot był nieszczególny ale przez to, że moje chłopaki grały tam w piłkę (płot robił za bramkę ) to w sumie się sprawdzał .
Ale teraz z tą zardzewiałą blachą wygląda to paskudnie. Sąsiedzi tego nie widzą, bo zrobili to za swoim garażem, to my mamy takie widoki.

Myślałam już też nad pnączami (clematisy są cudne). Koncepcji jest sporo, na wiosnę trzeba będzie coś wybrać.

____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies