Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Z zielonym nam do twarzy - czyli zaczynamy ogrodową przygodę

Pokaż wątki Pokaż posty

Z zielonym nam do twarzy - czyli zaczynamy ogrodową przygodę

sylwik69 15:37, 01 sty 2019


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj na Forum i w gronie walczących o ziemię,obornik i kompost
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
sylwia_slomc... 16:05, 01 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Dziewczyny ziemie przekopaną z dobrociami można na czas zabezpieczenia przed chwastami nakryć czarną folią, chwasty pod nią nie urosną. Zdejmiecie ją jak już będziecie gotowe rabatę założyć. dobroci w tym czasie zmacerują się z gruntem i będzie jak znalazłTrzeba sobie życie ułatwiać.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 16:06, 01 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Dragonka napisał(a)




Ando, wykorzystam Twoją bytność u Maciejki, bo może i jej się przyda- poczytałam link, który zamieściłaś, do wątku Asi, i bardzo mnie zainteresował- patrze na tą moją z takim trudem przekopaną rabatę i boję się co się z nią stanie wiosną- znowu zarośnie chwastem.. robota głupiego.

Już kiedyś Toszka wspominała abym spróbowała z kartonami lub gazetami ale nie zrozumiałam do końca a wstyd mi już było po raz kolejny pytać

Czy jeśli zakryję już skopaną i wzbogaconą dobrociami rabatę wiosną kartonami a na to nierozłożone resztki moich kwiatków, roślin- to dotrwa to do jesieni? czy lepiej zasiać poplon na wiosnę a akcję z kartonami na jesień dopiero?



Jesli zakryjesz rabate wiosna, to bedziesz musiala ja bardzo czesto podlewac, inaczej ani kartony ani zielone resztki sie nie rozloza. Wiosna raczej wysialabym juz jakis zielony nawoz. Wtedy jesienia wystarczyloby dodac do ziemi kompostu lub obornika i przykryc kartonami albo sadzic juz rosliny.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ma_ciejka 08:22, 02 sty 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 113
Anda, Dragonka, Sylwik69 witam Was serdecznie
Troszkę już znam Wasze ogrody, bo podglądam zza firanki, ale siedzę cicho, bo na razie nie mam niczego mądrego do powiedzenia Ale Wasze rady zawsze mile widziane.
Anda napisał(a)
(...)Zrób sobie zielony podpis to łatwiej będzie Cię znaleźć na forum.
Zadanie wykonane
Anda napisał(a)
Danusia dała Ci już wiele wskazówek co do przygotowania gleby.
Od siebie dodam tylko, że we wątku Makadamii ostatnio odbyły się rozważania na ten temat.
Moją kolejną rabatę chcę właśnie przygotować w podobny sposób.(...)
Wątek Makadamii zapisuję do przeczytania, dziękuję. Listę lektur na styczeń mam imponującą
Miałam szczęście, że trafiłam do Was na samym początku ogrodowej ścieżki, zanim zdążyłam popełnić wszystkie kardynalne błędy początkującego ogrodnika. Ogrom czekających mnie prac przeraża, ale już wiem, że stosując się do Waszych rad, mój wysiłek nie pójdzie na marne... także wiosno, przybywaj!
Wspomniałaś o badaniu gleby - przyszło mi to do głowy, tylko muszę rozgryźć, które dokładnie badanie zlecić, bo jest ich kilka do wyboru. Oznaczenie zawartości próchnicy, makro i mikroelementów, czy coś innego?

Dragonka napisał(a)
(...)widzę, że jesteśmy na podobnym etapie zakładania ogródka. Ja zdążyłam ( z ogromnym trudem ) przekopać ledwo kilka metrów jesienią...

Zazdroszczę (w pozytywnym znaczeniu) i tych kilku metrów Zupełnie nie wiem, co mnie czeka wiosną. Pokładam wielkie nadzieje w osławionych tutaj widłach, bo szpadlem nie miałabym szans na przekopanie nawet cm2. A jeżeli i na widłach polegnę, to zawsze jeszcze zostaje glebogryzarka.

sylwik69 napisał(a)
Witaj na Forum i w gronie walczących o ziemię,obornik i kompost

Jestem na dobrej drodze żeby tłuściutkie, dorodne dżdżownice zaczęły mi się śnić po nocach

sylwia_slomczewska napisał(a)
Dziewczyny ziemie przekopaną z dobrociami można na czas zabezpieczenia przed chwastami nakryć czarną folią, chwasty pod nią nie urosną. Zdejmiecie ją jak już będziecie gotowe rabatę założyć. dobroci w tym czasie zmacerują się z gruntem i będzie jak znalazłTrzeba sobie życie ułatwiać.

A czy jest sens przekopywać sektorami i od razu obsiewać zielonym nawozem? Tu sobie już coś będzie rosło, a ja tam sobie będę kopała dalej
____________________
Maciejka Z zielonym nam do twarzy
makadamia 12:14, 02 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Beatko, miło poznać tak energiczną i zapaloną ogrodniczkę

od razu piszę - mój wątek sobie odłóż na później albo wręcz na "swiętego nigdy". jest dużo dyskusji teoretycznych, ale mało konkretów przydatnych dla początkującego.
W kwestiach przygotowania gleby dobry jest polecony Ci już wątek Mariposy.
W kwestiach planowania ogrodu, cenny jest wątek Margerytki - tak mniej więcej od 50 strony. Tylko ona przerabia stary ogródek, a nie zakłada od początku - to trochę inne problemy. Fajny wątek miała kiedyś KasiaW: https://www.ogrodowisko.pl/watek/3095-ogrodowe-dylematy-kasi-pomozecie?page=60, niestety nie kontynuuje, ale warto poczytać. I oczywiście Anbu.

Jeżeli chcesz szybko ogarnąć ścieżki, to konieczne jest zrobienie planu na cały ogród. Nie chodzi o to, żeby teraz już nad roślinami się zastanawiać, ale zastanowić się tak bardziej ogólnie: co chcecie mieć w ogrodzie: czy ma być warzywnik, jakiś składzik na narzędzia, czy plac zabaw, czy bliżej domu, czy dalej itd. Chodzi o zaplanowanie układu ogrodu, żeby można było robić projekt ścieżek.
Żeby zrobić projekt, potrzebny jest plan działki.
Optymalnie byłby rysunek zrobiony w paincie albo innym programie graficznym, na siatce, z podaniem wymiarów, zaznaczeniem najważniejszych okien i drzwi a także stron świata (koniecznie).
Jeżeli nie ma możliwości zrobienia takiego rysunku, to przynajmniej skan mapki z projektem domu - na pewno masz w dokumentach.
I zdjęcia oczywiście - z różnych stron, w szerokich kątach.
I zabieramy się do roboty
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:45, 02 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Odnośnie przygotowania gleby, to nie jest tak, że tylko jedno rozwiązanie jest dobre, a wszystkie inne złe i zrobisz straszny błąd jak źle zdecydujesz.
Każde jest... odpowiedniejsze w pewnych okolicznościach.

Przykładowo:
moim zdaniem mozolne przekopywanie ziemi i usuwanie chwastów a potem przykrywanie jej kartonem trochę mija się z celem; taka niepotrzebna robota, bo po to kładzie się tą tekturę i przykrywa resztkami roślin, żeby chwasty pod nią samoistnie zbutwiały i żeby wytworzyła się próchnica. Jeżeli później będziesz przekopywała tą ziemię (okazuje się, że to nie zawsze jest konieczne), to będzie Ci dużo łatwiej.
jeżeli z jakichś względów wolisz przekopać od razu całość, to na fragmentach, które będziesz obsadzać później lepiej posiać poplon,
a na tych, które idą do zrobienia w pierwszej kolejności - położyć cokolwiek, co będziesz miała pod ręką.

Możesz robić jak Mariposa, czyli przekopujesz od razu całość i masz super komfortowe warunki do sadzenia roślin - ogród można wtedy zrobić w jeden sezon.
Jeśli jednak ze względów organizacyjno-finansowych planujesz rozłożyć robienie ogrodu na parę lat, to moim zdaniem nie ma potrzeby przekopywania całości, tylko sektorami.
My tylko wskazujemy wady i zalety różnych rozwiązań, o których początkująca ogrodniczka może nie wiedzieć, a właściwe dla siebie, swoich potrzeb i możliwości - wybierasz Ty
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:47, 02 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Errata: jedynym zdecydowanie złym rozwiązaniem jest przygotowanie nie całego stanowiska, a robienie samych dołków pod rośliny.
I przygotowanie tychże dołków poprzez dodanie "dobrej ziemi" z marketu
Tego nie polecamy w żadnych okolicznościach
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 15:55, 02 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Ma_ciejka napisał(a)

Wspomniałaś o badaniu gleby - przyszło mi to do głowy, tylko muszę rozgryźć, które dokładnie badanie zlecić, bo jest ich kilka do wyboru. Oznaczenie zawartości próchnicy, makro i mikroelementów, czy coś innego?


Dając moją glebę do badania zaznaczałam badanie ph, fosfor, potas, magnez, próchnica. Mikroelementy badałam za pierwszym razem, potem już nie. Do tego zalecenie nawożenia. Próbki dzielę na obszary, czyli trawnik, warzywnik, rabata w ogrodzie i przedogródek.
Sprawdź sobie w internecie, jak pobrać ziemię do badania.

Wg mnie nie warto badać ilości azotu, bo to się często zmienia. W moim przypadku jest tak, że co roku wiosną rozprowadzam na rabatach kompost z wiórkami rogowymi, które zawierają duże ilości azotu. Tobie polecam robienie gnojówki z pokrzywy. Rośliny będą miały azotu pod dostatkiem


Ma_ciejka napisał(a)

A czy jest sens przekopywać sektorami i od razu obsiewać zielonym nawozem? Tu sobie już coś będzie rosło, a ja tam sobie będę kopała dalej


To bardzo sensowny pomysł Nie wsieją Ci się chwasty i glebie to dobrze zrobi.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ma_ciejka 19:04, 02 sty 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 113
Witam serdecznie Asiu
makadamia napisał(a)
(...)W kwestiach przygotowania gleby dobry jest polecony Ci już wątek Mariposy (...)

Wątek Mariposy łyknęłam, jak smok tłuściutką owieczkę i podziwiam Ją niesamowicie. Teraz brnę dzielnie przez pińćset osiemset stron wątku Anbu. Pozostałe dwa wątki zapisuję na liście lektur, dziękuję.
makadamia napisał(a)
Jeżeli chcesz szybko ogarnąć ścieżki, to konieczne jest zrobienie planu na cały ogród. (...)
O ścieżkach zaraz będzie długaśny wpis, który naświetli sytuację, ale niestety w domu internet tylko w telefonach, więc pisanie postów jest sportem dla ludzi o mocnych nerwach
makadamia napisał(a)
Odnośnie przygotowania gleby, to nie jest tak, że tylko jedno rozwiązanie jest dobre, a wszystkie inne złe (...)jeżeli z jakichś względów wolisz przekopać od razu całość, to na fragmentach, które będziesz obsadzać później lepiej posiać poplon, a na tych, które idą do zrobienia w pierwszej kolejności - położyć cokolwiek, co będziesz miała pod ręką.

Odliczając powierzchnię domu, ścieżki, tarasy i podjazd zostaje mi (nadal) do przekopania jakieś 1000m2. Nie ma szans zrobienia wszystkiego w całości. Zwłaszcza że na początku będę zajmowała się tym sama. Mąż ma do ogarnięcia inny „ciężki kawałek chleba” Gdyby udało mi się zrobić chociaż połowę pękłabym z dumy Mam zamiar robić sektorami i od razu siać nawozy zielone. Niestety czeka mnie walka z chwastami wielorocznymi; głównie perzem, mniszkiem i tym podobnymi cudeńkami, więc nastawiam się na krew, pot i łzy Myślę że temat sadzenia jakiejkolwiek roślinności, to pieśń przyszłości na jesień 2020r najwcześniej.
makadamia napisał(a)
Errata: jedynym zdecydowanie złym rozwiązaniem jest przygotowanie nie całego stanowiska, a robienie samych dołków pod rośliny.
I przygotowanie tychże dołków poprzez dodanie "dobrej ziemi" z marketu
Tego nie polecamy w żadnych okolicznościach
Nie ośmieliłabym się na taką profanację
____________________
Maciejka Z zielonym nam do twarzy
Ma_ciejka 19:22, 02 sty 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 113
Anda napisał(a)


Dając moją glebę do badania zaznaczałam badanie ph, fosfor, potas, magnez, próchnica(...)

Najbliżej mam do Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej, a tam mam zestaw: oznaczenie zawartości próchnicy + badanie gleb użytków rolnych na zawartość makroelementów (pH, Mg, P, K) + oznaczenie zawartości mikroelementów ( mangan, cynk, żelazo, miedź) Opracowanie zalecenia nawozowego dla potrzeb ogrodniczych też jest, więc chyba zdecyduję się na taki pakiet
Anda napisał(a)
To bardzo sensowny pomysł Nie wsieją Ci się chwasty i glebie to dobrze zrobi.

Bardzo mnie to cieszy Przyswajam ogromne zasoby wiedzy, ale na razie totalny chaos pod kopułą mojej czaszki
____________________
Maciejka Z zielonym nam do twarzy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies