Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Z zielonym nam do twarzy - czyli zaczynamy ogrodową przygodę

Pokaż wątki Pokaż posty

Z zielonym nam do twarzy - czyli zaczynamy ogrodową przygodę

Ma_ciejka 20:36, 05 sty 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 113
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ja mam truskawki w skrzyni od tego roku, jak masz kilka skrzyń to co trzeci rok zrobisz rozsadzę do sąsiedniej skrzyni, a w poprzednim mogą być warzywa

O i to jest myśl! A dużo masz tych truskawek? Ja mam 60 krzaczków... mniej więcej tyle potrzebuję żeby zaspokoić apetyt Dziedziczki rodowej fortuny i kilku małoletnich członków dalszej rodziny Aha, zapomniałabym wspomnieć, że zbiorami dzielimy się równo z hordą tłuściutkich pomrowików, gdyż na razie walkę z nimi sromotnie przegrywam.
____________________
Maciejka Z zielonym nam do twarzy
Anda 20:40, 05 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Ma_ciejka napisał(a)

Ewo, myślę że wizualnie i tu i tu nie będzie raził w oczy. Zwłaszcza że i tak będę musiała go jakoś przysłonić/zacienić, bo poza przedogrodkiem wszędzie mam patelnię. Pytanie, gdzie będzie bardziej funkcjonalny? Niby już coś tam poczytałam, co ma do niego trafiać, ale dalej nie wiem, jak to wygląda w praktyce? Czy częściej będę tam biegała z naręczem chwastów, czy z obierkami?


To zależy od częstotliwości pielenia w porównaniu do częstotliwości obierania ziemniaków

Ma_ciejka napisał(a)



Nie ukrywam, że jak już dojdę do etapu doboru roślin, to ładnie się uśmiechnę do doświadczonych koleżanek, bo o ile wyszukać rośliny względem upodobań nasłonecznienia dam radę, o tyle dobór, co z czym będzie się ładnie komponowało przekracza moje zdolności umysłowe


Tutaj jest mnóstwo doświadczonych ogrodniczek i ogrodników. Na pewno znajdziesz wtedy pomoc przy kompozycji

Ma_ciejka napisał(a)

Zdecydowanie tak. Cała ta cześć osiedla usytuowana jest na południowym stoku, wiec wszystkie sąsiednie domy z tej strony są wyżej od nas, co jest mało komfortowe jeśli chodzi o prywatność. Podobają mi się promowane na Ogrodowisku cisy, ale na samą myśl o przycinaniu ich mam stresa


Te akurat są najłatwiejsze jeśli chodzi o przycinanie. Wybaczają każdy błąd. Cis potrafi odrosnąć nawet z ogołoconego pniaka. Widziałam już takie
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ma_ciejka 20:45, 05 sty 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 113
Gabi1110 napisał(a)
Witam Cię Beato po sąsiedzku
Masz już fajny plan, dziewczyny z pewnością pomogą co dalej
Ja trafiłam tutaj już po popełnieniu kilku błędów i od wiosny będę je naprawiać zresztą w ogrodzie zawsze znajdzie się coś do roboty najważniejsze żeby sprawiała przyjemność
pozdrawiam cieplutko

Witam serdecznie niemalże Sąsiadkę
Rudę znam dosyć dobrze, bo kupę lat mieszkałam w Świętochlowicach.
Zgadzam się z Tobą całkowicie, nie ma najmniejszego sensu zakładać ogrodu jeśli później nie będzie się kochało pracy w nim. I chociaż zdaję sobie sprawę, że zanim będę mogła cieszyć się pięknym ogrodem pewnie nie raz będę płakała nad swym marnym losem, to już nie mogę doczekać się wiosny
____________________
Maciejka Z zielonym nam do twarzy
sylwia_slomc... 21:00, 05 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Mam 20 krzaków w jednej skrzyni, a skrzynie dwie takie tu po sadzeniu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 21:09, 05 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ma_ciejka napisał(a)





Południowa wystawa jest dużo lepsza niż północna
Całkiem fajny plan, tylko pytania drobne mam:
co to jest ten biały prostokąt na lewo od domku narzędziowego? wydzielona rabata?
Co ma rosnąć na skarpach - trawnik czy rabata?
Czy ja dobrze odczytuję, że różnica wysokości pomiędzy dolnym trawnikiem a górnym to ok. 70 cm? Jak została rozwiązana kwestia podjazdu dla kosiarki?
Na planie nie zaznaczono skali - jakiej szerokości są rabaty przy ogrodzeniu?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Ma_ciejka 21:17, 05 sty 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 113
Anda napisał(a)
To zależy od częstotliwości pielenia w porównaniu do częstotliwości obierania ziemniaków
Zdecydowanie częściej będę pieliła stanie przy garach nie jest moją życiową misją, oj nie

Anda napisał(a)
Te akurat są najłatwiejsze jeśli chodzi o przycinanie. Wybaczają każdy błąd. Cis potrafi odrosnąć nawet z ogołoconego pniaka. Widziałam już takie
Takich wiadomości mi trzeba Nie wiem jakim cudem zapamiętam, co kiedy przycinać i jak.
____________________
Maciejka Z zielonym nam do twarzy
Ma_ciejka 21:23, 05 sty 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 113
sylwia_slomczewska napisał(a)
Mam 20 krzaków w jednej skrzyni, a skrzynie dwie takie tu po sadzeniu
Super! Czyli trzy takie skrzyneczki załatwiają u mnie spawę A pamiętasz może wymiary Twoich skrzyneczek? I jeszcze głupie pytanie, jeśli starczy Ci do mnie cierpliwości czy poza walorami estetycznymi takie skrzynie do uprawy mają jakieś dodatkowe walory, w porównaniu do tradycyjnych grządek?
____________________
Maciejka Z zielonym nam do twarzy
Ma_ciejka 22:00, 05 sty 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 113
makadamia napisał(a)
(...)co to jest ten biały prostokąt na lewo od domku narzędziowego? wydzielona rabata?
To jest wypasiona rabata, dzięki której będę miała bajerancki widok z salonu Taki jest plan.
makadamia napisał(a)
Co ma rosnąć na skarpach - trawnik czy rabata?
Skarpa w ogóle budzi moje mieszane uczucia. Jest jeszcze pomysł żeby zamiast niej zrobić mur oporowy, wizualnie bardziej mi się podoba, ale mniej bezpieczne dla dzieciaków, bo już widzę oczami wyobraźni jak mi z tego muru fikają w dół. A wracając do pytania - jeśli skarpa to w formie rabaty. Bieganie po niej z kosiarką nas nie kręci
makadamia napisał(a)
Czy ja dobrze odczytuję, że różnica wysokości pomiędzy dolnym trawnikiem a górnym to ok. 70 cm? Jak została rozwiązana kwestia podjazdu dla kosiarki?

Eee... na górny trawnik kosiarką przejeżdża się przez taras z płyt? Tak to widzę. Gwoli wyjaśnienia dodam jeszcze, że na ttrawnikach nie ma żadnych gwałtownych obniżeń terenu. Teren po prostu ma łagodny spadek, więc od podjazdu aż do samego warzywniaka da się przejechać. Spróbuję jutro rozrysować to jakoś bardzo przestrzennie.
makadamia napisał(a)
Na planie nie zaznaczono skali - jakiej szerokości są rabaty przy ogrodzeniu?

Wszystkie rabaty na obrzeżach mają 3m szerokości, ale mogą mieć więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Kierowałam się przepisami, że palenisko i domek narzędziowy muszą być usytuowanie w odległości min 3m od granicy działki.
____________________
Maciejka Z zielonym nam do twarzy
sylwia_slomc... 22:13, 05 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Ma_ciejka napisał(a)
Super! Czyli trzy takie skrzyneczki załatwiają u mnie spawę A pamiętasz może wymiary Twoich skrzyneczek? I jeszcze głupie pytanie, jeśli starczy Ci do mnie cierpliwości czy poza walorami estetycznymi takie skrzynie do uprawy mają jakieś dodatkowe walory, w porównaniu do tradycyjnych grządek?

Czekaj, muszę eMusia spytać, On powinien pamiętać bo sam docinał
Mówi, że 2,80 /1,50 m
Moje na pewno mają taki plus, że na dno daliśmy wełnę mineralną i tym sposobem są skutecznie odizolowane od kreta( mam nadzieję)
Szybciej się też ziemia nagrzeje bo bocznymi ściankami też, a to powinno spowodować ładny start roślin i myślę, że bujniejsze kwitnienie. A ponieważ są podniesione to trudniej się do nich dostać ślimakom, a żaby wcale nie mają wstępu bo za wysoko. Więcej słońca będzie docierało do owoców no i nie będą stały w wodzie nawet przy największych opadach.
Trzeba podlewać będzie, ale w warzywniku też podlewałam, więc bez różnicy mi to czy tu czy tam wodę leję

Moje walory estetyczne zyskają jak kora odpadnie bo nie chciało się chłopakom korowaćCzyli pewnie za rok dwa.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 22:15, 05 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ma_ciejka napisał(a)
To jest wypasiona rabata, dzięki której będę miała bajerancki widok z salonu Taki jest plan.

Dobry plan




A co powiesz na pomysł, żeby w tym miejscu zrezygnować w ogóle z trawnika i zrobić drugą wypasioną rabatę?
Jeżdżenie kosiarką po schodkach to będzie mordęga, a taka pachnąca rabata pod samym nosem ....
A jeszcze jakby tam drzewo posadzić, żeby trochę cienia na tarasie było...;D
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies