Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina II

sylwia_slomc... 17:12, 05 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81986
Yenna napisał(a)
ślimaki bleee

za to kapliczki cudne

Lubię kapliczki wszelakie, zwłaszcza te stare przydrożne maja dla mnie wiele uroku i wołają o zatrzymanie i chwile zadumy gdzie i czemu tak lecimy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Rojodziejowa 17:19, 05 sie 2021


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8532
sylwia_slomczewska napisał(a)

Mam Ja mam puszczony po belkach w bramie do ogniska i biorąc pod uwagę tempo jego wzrostu to jest to idealna metoda na utrzymanie go w ryzach, tnę trzy razy w sezonie, uciec nie ma gdzie. Nie wysiewa mi się, rozłogów nie puszcza. Nie wiem jak się zachowa gdy gałęzie będą ziemi dotykały czy nie zaczną się ukorzeniać bo u siebie do tego nie dopuszczam. Czy by się po skarpie piął nie wiem, ma tendencję do wspinania się po każdej konstrukcji która prowadzi w górę, jak glicynia i taki sam sposób oplatania wokół konstrukcji, nie ma korzonków czepnych tylko się owija gałązkami. Nawet gałązki wokół siebie wzajemnie też się oplatają. W zimie są łyse gałązki bo listki zrzuca całkowicie z pierwszym mrozem. Poza tym nie wymagająca roślina, nie podlewany nigdy, nawet jak susza.
tu akurat krótko po mocnym cięciu


Szukam coś na taką pierońską skarpę, na którą za bardzo nie wchodzimy (spore nachylenie i pewnie z 5m wysokości w najwyższym miejscu).
Może po prostu irgę puszczę, ale i tak spod irgi w innym miejscu mi wyłażą inne dziadostwa. Fajnie jakby było coś na tyle szalone, żeby pożarło inne rośliny, ale obawiam się, że z kolei jak puszczę wolno to zajmie i to, co jest już obsadzone. Raczej nie planuję wspinać się, żeby dziada ciąć, więc to chyba nie jest to czego szukam

A tak poza tym co cudne te wszystkie świątki!!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
sylwia_slomc... 17:27, 05 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81986
Już o tym pisałam, dwa tygodnie temu przerabialiśmy dwie rabatki w jedną
tak było

moich trzech facetów w akcji, ja oczywiście też nie tylko fotki cykałam

Ja wytyczyłam i odcięłam, Starszy ściągał darń, Młodszy wywoził, Emuś przekopał i ułożył obrzeże, ja rozdrobniłam bryły rozsypałam obornik, ziemię i korę, oraz zrobiłam nasadzenia.

tak wyszło


____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 17:28, 05 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81986



____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 17:38, 05 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81986
dwóch obserwatorów było

dzięcioł zielony

zaraz na drugi dzień przywitał nas taki obrazek....w miękkim łatwiej się ryje

posadzone zawilce jesienne, bodziszek wspaniały, bodziszek korzeniasty, rozwar, dzwonki brzoskwiniolistne( później dosadzone) i obwódka z czyśćca wełnistego, pomiędzy nawtykam czosnków. A jest jeszcze magnolia Siebolda( ledwie zipie po zimie)budleja Dawida i na samym dole z brzegu jabłonka rajska ratowana po karczowniku. Na fotkach nie widać, ale ta rabata ma z 9 metrów długości.




niby posadzone w rządku, generalnie ja tak nie sadzę, ale użyłam roślin, które się mocno rozłażą wiec docelowo o rządkach nie ma mowy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 17:50, 05 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81986
Rojodziejowa napisał(a)


Szukam coś na taką pierońską skarpę, na którą za bardzo nie wchodzimy (spore nachylenie i pewnie z 5m wysokości w najwyższym miejscu).
Może po prostu irgę puszczę, ale i tak spod irgi w innym miejscu mi wyłażą inne dziadostwa. Fajnie jakby było coś na tyle szalone, żeby pożarło inne rośliny, ale obawiam się, że z kolei jak puszczę wolno to zajmie i to, co jest już obsadzone. Raczej nie planuję wspinać się, żeby dziada ciąć, więc to chyba nie jest to czego szukam

A tak poza tym co cudne te wszystkie świątki!!

Na takich stromych skarpach irga się sprawdza, ale dałabym tą wyższą nad kolano bo Dammera będzie zielskiem przerastać, sprawdzi się też trzmielina ta o drobniutkich listkach, dąbrówka też daje rade, czyściec wełnisty i tojeść rozesłana, ta ostatnia choc ekspansywna to niziutka i delikatna w odbiorze i dotyku. Barwinek też da radę, ale jego trzeba bardzo pilnować. Ale Ja masz tam matę to dąbrówka odpada i tojeść też. Z tego co pamiętam miałaś tam jałowce i trzmielinę, suchodrzewy chyba też.....nie sprawdziły się??? Musisz mieć rośliny które ją mocno spenetrują korzeniami by utrzymać ziemię.

A tawulec pogięty?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Rojodziejowa 18:01, 05 sie 2021


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8532
sylwia_slomczewska napisał(a)

Na takich stromych skarpach irga się sprawdza, ale dałabym tą wyższą nad kolano bo Dammera będzie zielskiem przerastać, sprawdzi się też trzmielina ta o drobniutkich listkach, dąbrówka też daje rade, czyściec wełnisty i tojeść rozesłana, ta ostatnia choc ekspansywna to niziutka i delikatna w odbiorze i dotyku. Barwinek też da radę, ale jego trzeba bardzo pilnować. Ale Ja masz tam matę to dąbrówka odpada i tojeść też. Z tego co pamiętam miałaś tam jałowce i trzmielinę, suchodrzewy chyba też.....nie sprawdziły się??? Musisz mieć rośliny które ją mocno spenetrują korzeniami by utrzymać ziemię.

A tawulec pogięty?


Jałowce, trzmielina, suchodrzew jak najbardziej się sprawdziły, ale teraz chciałam iść z obsadzaniem dalej w stronę drogi, a tam skarpa jeszcze wyższa. To idę czytać o roślinkach które wymieniłaś dzięki
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Basieksp 18:43, 05 sie 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10261
Cudne te kapliczki, oglądam jedna, druga, kolejana i jeszcze jedna i kolejna a najbardziej podoba mi się aniołek na oczkiem z bali
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Pliszka5 19:20, 05 sie 2021


Dołączył: 14 gru 2020
Posty: 406
U mnie na skarpie sprawdzała się śnieguliczka Hancock oraz dobrze wyglądała też kocimiętka six hills giant lub gęsto sadzony trzcinnik
____________________
Paweł Ogród pod pliszką
sylwia_slomc... 19:51, 05 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81986
Basieksp napisał(a)
Cudne te kapliczki, oglądam jedna, druga, kolejana i jeszcze jedna i kolejna a najbardziej podoba mi się aniołek na oczkiem z bali

Mam jeszcze jednego aniołka gipsowego, ślicznie już spatynował, tak jak ten nad oczkiem, ale o tej porze roku zasłania go trzcinnik i nie ma jak zdjęcia zrobić za to widoczny jest wiosną
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies