Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina II

sylwia_slomc... 15:54, 04 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
ElaS napisał(a)
Sylwia,
a może skonsultuj z kimś bez uprawnień ale takim, co zna się na problemie.

Ja teraz mieszkam w miejscu "mokrym". Kilka lat temu chciałam coś z tym zrobić. Było dużo osób popierających nasze pomysły "osuszania". Dziś wiem, że były one mocno nieprzemyślane.
Przyjechał pan, który od lat zajmuje się podłączaniem wody. I powiedział wprost - proszę pani, szkoda pani pieniędzy. W prosty sposób opisał skalę problemu. Nie rozwiążę go sama, bo to niemożliwe. Potrzebne są prace na dużym terenie. Nie wystarczą działania tylko u mnie.
W domu zastosowałam rozwiązanie, które pan polecił. Na razie się sprawdza. Nie uwzględniłam tego, co mówił przy zakładaniu ogrodu. I w tym roku miałam zalane rabaty. Bo one w ogóle tam nie powinny być. Trudno, moje ryzyko. Większych strat nie ma, bo sytuacja była wyjątkowa. Ale już więcej nic tam sadziła nie będę, bo wiem, że w sytuacji ekstremalnej popłynie tamtędy rzeka.

Życzę Wam znalezienia najlepszego sposobu. Trzymam kciuki za powodzenie



Elu u nas też specjaliści osądzili, że bez zbiorników nie da rady, ale nim one powstaną muszę się bronić tak jak umiem i potrafię....nawet jeśli efektu nie będzie....nie spróbuję nie dowiem się...
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 15:55, 04 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
Basieksp napisał(a)


A jakby zamiast betonu z kamieni polnych, takich dużych, można by je trochę wkopać w ziemię i takie murki poukładać, pomiędzy jakieś donice na rośliny, by trochę ozdobą były a tak na marginesie, zbudujecie zapory a tu niespodzianka, kolejne lata spokojne będą u Was, tego Wam życzę

Kamienie by popłynęły z prądem już nam tak z rabat zabrało
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 16:05, 04 sie 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
sylwia_slomczewska napisał(a)

Strasznie mi przykro Ewo, że Was spotkało takie nieszczęście Teraz już zawsze ludzie będą się bać chmur na horyzoncie i przyboru wody, sama tak mam, że się boję, a Ich dotknęło o wiele bardziej, przeżyli tragedię


Niestety niekiedy i domy zmyło z powierzchni… z mieszkańcami, którzy nie zdążyli uciec

Siła wody jest bardzo niebiezpieczna. Zastanówcie się nad tymi belkami. Jeśli je zmyje i gdzieś zatorują drogę, to tworzące się w ten sposób tamy zmieniają nurt lub rozlewają wodę jeszcze szerzej. U nas tak było. Wyrwane drzewa torowały drogi rzek.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Basieksp 16:46, 04 sie 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10227
Anda napisał(a)


Niestety niekiedy i domy zmyło z powierzchni… z mieszkańcami, którzy nie zdążyli uciec

Siła wody jest bardzo niebiezpieczna. Zastanówcie się nad tymi belkami. Jeśli je zmyje i gdzieś zatorują drogę, to tworzące się w ten sposób tamy zmieniają nurt lub rozlewają wodę jeszcze szerzej. U nas tak było. Wyrwane drzewa torowały drogi rzek.


To może te tamy z belek tak w miarę bezpiecznej odległości, wiadomo, że całości się nie ochroni ale chociaż część, gdzie ta woda nie jest już aż taka silna i niepotrzebnie się wdziera, część pozostawić na " straty " a coś ochronić, jak za dużo kombinuję sprostujcie mnie
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
sylwia_slomc... 20:59, 04 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
Anda napisał(a)


Niestety niekiedy i domy zmyło z powierzchni… z mieszkańcami, którzy nie zdążyli uciec

Siła wody jest bardzo niebiezpieczna. Zastanówcie się nad tymi belkami. Jeśli je zmyje i gdzieś zatorują drogę, to tworzące się w ten sposób tamy zmieniają nurt lub rozlewają wodę jeszcze szerzej. U nas tak było. Wyrwane drzewa torowały drogi rzek.

Ewo będziemy się starali tak zrobić żeby dało radę, nam też zależy żeby to wytrzymało napór wody. Skrzynie z truskawkami wytrzymały to i to powinno wytrzymać, też częściowo będzie w formie skrzyń...
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 21:00, 04 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
Basieksp napisał(a)


To może te tamy z belek tak w miarę bezpiecznej odległości, wiadomo, że całości się nie ochroni ale chociaż część, gdzie ta woda nie jest już aż taka silna i niepotrzebnie się wdziera, część pozostawić na " straty " a coś ochronić, jak za dużo kombinuję sprostujcie mnie

No właśnie o tym myślimy żeby ochronić najważniejsze, dobrze kombinujesz
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
kasiek 22:03, 04 sie 2021


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Hmmm, a mnie się wydaje że może to pomóc, nie wiem na ile, ale gdyby faktycznie ten nurt rzeki przeprowadzić przez Waszą działkę (woda będzie płynąć nad mostami) to może i rozleje dalej, ale na pola, i ludzie zaczną poważnie myśleć o tych zbiornikach. Działanie popieram, zawsze rodzi nadzieje, a ta jest ogromnym motorem do zmian.

____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
sylwia_slomc... 10:28, 05 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
kasiek napisał(a)
Hmmm, a mnie się wydaje że może to pomóc, nie wiem na ile, ale gdyby faktycznie ten nurt rzeki przeprowadzić przez Waszą działkę (woda będzie płynąć nad mostami) to może i rozleje dalej, ale na pola, i ludzie zaczną poważnie myśleć o tych zbiornikach. Działanie popieram, zawsze rodzi nadzieje, a ta jest ogromnym motorem do zmian.


Na to liczę i mam nadzieję, że może się udać
Żeby dało radę przynajmniej do czasu powstania tych zbiorników retencyjnych....
musze chronić zabudowania, jak nic nie zrobimy to będziemy za każdym razem tracić coraz więcej...
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 15:41, 05 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
Wczoraj pogoda pozwalała działać dzisiaj leje od rana.
Udało się wczoraj skosić większą część ogrodu, ja usunęłam z żyrafowej suche naparstnice i z dmuchawcowej przekwitłe firletki, pasowało by już plewić znowu, ale boję się bo okazało się, że bażanciki młode dopiero co się w niej wykluły i nie chcę straszyć. W łące też są trzy kury z pisklętami.
Zdjecia zaraz dodam bo musze z telefonu, jakość kiepska bo ciemno było.

____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 15:52, 05 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
Prawie na tą kurę wlazłam do końca siedziała na nich, a ja nieświadoma wycinałam sobie w rabatce. Potem te maleństwa zwoływała i tego malucha cyknąć się udało, szkoda, że bateria w aparacie wcześniej padła i już tylko z telefonu fotka jest.

Ale również wczoraj po tym jak zdechła po powodzi actninidia odsłoniła w winorośli gniazdko z jajkami



tak więc ptaki jeszcze kolejne lęgi wyprowadzają z gniazd i mimo powodzi raczej im u nas dobrze
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies