Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Majówka na Majówce

Pokaż wątki Pokaż posty

Majówka na Majówce

Toszka 12:26, 27 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
mikina34 napisał(a)

Z bardzo małymi skraweczkami udawało się 50/50, próbowaliśmy tak zrobić z kawałkiem 1mx1m, wszystko wyschło, mimo, że podsypane było dobrą ziemią i kompostem, ale faktem jest, że słońce wypalało każdy skrawek.
(...)


A wiesz, że te 50% nieprzyjęcia to twoja wina? Opisane przez ciebie symptomy to ewidentny brak podlewania świeżo zasadzonej rośliny...a tu odbył się masowy mord, bo roślin było duuuuużo...
Sorry, taki żarcik

Klon
pytanie za 100punktów: jak duży i kiedy sadzony?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
galgAsia 12:29, 27 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Toszka, wesprzyj mnie w dyskusji z Iwonką, bo chyba doszłam do ściany strasznie dociekliwa jest
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
AniazUroczyska 12:58, 27 wrz 2019

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
mikina34 napisał(a)
Toszko, jak już jesteś w pobliżu, muszę przesadzić klona tatarskiego, on się głęboko korzeni? U mnie klasa VI, piaszczysto, jak duża bryłę mam przewidzieć w kopaniu?


Toszko, jak już jesteś w pobliżu - muszę przesadzić rajską jabłonkę, ona się głęboko korzeni? U mnie klasa VI, piaszczysto, jak dużą bryłę mam przewidzieć w kopaniu?
Moja "Ola" to już dorosłe, bardzo duże drzewo, co jej wrzucić do dołka i jak głęboko? Ja bym dała kompost ( wymieszany z rodzimym piaskiem), obornik, próchnicę liściową z akacji( nie dębową bo jabłonka raczej zasadowa) mączkę bazaltową. Dobrze będzie?
Pan ogrodnik , od którego ją kupuję radzi, aby teraz nie dawać obornika do dołka , żeby nie pobudzać drzewka do wzrostu, a nawozem podsypać wiosną. Mówi też , aby teraz dać trochę torfu pod korzenie ,aby się lepiej ukorzeniła, a ten torf i tak się szybko rozłoży, rozpadnie. Co Ty na to ?
Tuje-
BEZ obornika, kompost z piachem ,igliwie liście dębowe, mączka granitowa. Potwierdzasz? Coś dodać, coś ująć?
Rokitnik-
wiem ,że musi być męski i żeński i że ma małe wymagania glebowe , ale tam gdzie ma u mnie rosnąć, dosłownie sam piach, jeszcze niczym nie zaprawiane. Coś jednak dodać?
mikina34 13:05, 27 wrz 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Toszka napisał(a)


A wiesz, że te 50% nieprzyjęcia to twoja wina? Opisane przez ciebie symptomy to ewidentny brak podlewania świeżo zasadzonej rośliny...a tu odbył się masowy mord, bo roślin było duuuuużo...
Sorry, taki żarcik

Klon
pytanie za 100punktów: jak duży i kiedy sadzony?


Hahaha, się uśmiałam oczywiście, że moja wina i bije się w pierś, na swoje usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć, że trawę rosnącą słońce wypalało, co dopiero taka świeżynkę wyrwaną z korzeniami.

Klon posadzony w 2017, o taki - nr 2
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Toszka 15:05, 27 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aniu,
poczytaj prof. Mikę
Monia
klon ma zwartą bryłę korzeniową. Pamiętasz jak duża była jak sadziłaś? Doniczka to była? Niemniej: dzień lub dwa dni wcześniej mocno podlać i nie tyle po to aby korzenie się opiły, ale przede wszystkim aby ziemia oblepiła się wokół nich. Kopać po obrębie masy zielonej. Czym większa bryła korzeniowa (z jak najmniejszą obsypaną ilością ziemi) tym lepiej. Do dołka kompost, obornik przekompostowany***, kora i nawózPK. Na dno lejesz dużo wody, tak by tzw. błoto utworzyć. Sadzisz, starannie upychasz ziemię, podlewasz w międzyczasie i na koniec. Na drugi dzień ręką sprawdzasz czy dobrze upchnięta ziemia. To ważne, bo czasami tworzą się poduszki powietrza i korzenie wiszą, zasychają.

Kochane. Radzę aby zaczekać aż liście opadną. I w formie bezlistnej przesadzać.

Ogwiazdkowałam obornik, bo po części Pan ma rację, ale tylko w przypadku gdy obornik nie jest dobrze przekompostowany.
Z torfem się nie zgadzam. Na głębokość szpadla ziemia jest tak potwornie sucha (efekt kilkuletnich słabych opadów), że danie torfu, który wciągnie wodę przy podlaniu, a potem wyschnie na beton traci jakikolwiek sens. Zamiast torfu potrzeba dać próchnicy, która odżywi, ale i utrzyma wilgoć.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
mikina34 15:13, 27 wrz 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Dzięki dobra kobieto
Drzewko sadzone z doniczki p13 bodajże, więc niezbyt duża.
Rozumiem, ze superfosfat nada się jak nawóz PK?
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
sylwia_slomc... 15:19, 27 wrz 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81976
AniazUroczyska napisał(a)


Toszko, jak już jesteś w pobliżu - muszę przesadzić rajską jabłonkę, ona się głęboko korzeni? U mnie klasa VI, piaszczysto, jak dużą bryłę mam przewidzieć w kopaniu?
Moja "Ola" to już dorosłe, bardzo duże drzewo, co jej wrzucić do dołka i jak głęboko? Ja bym dała kompost ( wymieszany z rodzimym piaskiem), obornik, próchnicę liściową z akacji( nie dębową bo jabłonka raczej zasadowa) mączkę bazaltową. Dobrze będzie?
Pan ogrodnik , od którego ją kupuję radzi, aby teraz nie dawać obornika do dołka , żeby nie pobudzać drzewka do wzrostu, a nawozem podsypać wiosną. Mówi też , aby teraz dać trochę torfu pod korzenie ,aby się lepiej ukorzeniła, a ten torf i tak się szybko rozłoży, rozpadnie. Co Ty na to ?
Tuje-
BEZ obornika, kompost z piachem ,igliwie liście dębowe, mączka granitowa. Potwierdzasz? Coś dodać, coś ująć?
Rokitnik-
wiem ,że musi być męski i żeński i że ma małe wymagania glebowe , ale tam gdzie ma u mnie rosnąć, dosłownie sam piach, jeszcze niczym nie zaprawiane. Coś jednak dodać?

Ania przemyśl czy chcesz rokirnika na pewno, kolcy pełno, a rozłazi się gorzej niż sumak octowiec, wiem bo mam i choć ładny to żałuję, jednego wydałam jak był mały do sąsiadki, z odrostami w rabacie walczyłam jeszcze dwa lata. Ten co został jest przy łące więc odrosty kosimy.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
AniazUroczyska 18:09, 27 wrz 2019

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
Toszka napisał(a)
Aniu,


Kochane. Radzę aby zaczekać aż liście opadną. I w formie bezlistnej przesadzać.

Tak właśnie mamy zamiar zrobić, taki jest plan. Tak więc pozostaje jeszcze troszkę czasu , aby na wątku podrążyć temat
anka_ 22:50, 27 wrz 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Moniu z malinami bym poczekała. Co do tatarskiego- mój skubaniec zadołowany w donicy puścił taaaakie korzenie, że musiałam je ciachnąć. I mimo mych obaw i letniej pory przeżył operację.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Monia81 22:55, 27 wrz 2019


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8027
Monia poczytałam i fotki nadrobiłam linia rabat podoba mi się bardzo, lubię takie, delikatne fale bardzo fajnie Wam wyszła ta kamienna ścieżka a roślinki pięknie bujają... trawka może da jeszcze radę jak wysiejesz, nie zapowiadają jakiegoś załamania pogody, więc może zdąży zejść...buziaczki
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies