Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Czas na zmiany - najwyższy czas

Pokaż wątki Pokaż posty

Czas na zmiany - najwyższy czas

Gardenarium 21:20, 13 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
grapaka napisał(a)



Rozwiązywanie pojedynczych rabat może być trudne, musisz rozwiązać sprawę powiązania wszystkich rabat wokól domu jakimś elementem wspólnym, stylem lub jakąś rośliną, która będzie się powtarzała.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:22, 13 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na podstawie ogrodów innych narysuj własną propozycję, wtedy podpowiemy co ewentualnie zmienić. Nie mamy też całej mapki ogrodu, żeby powiązać wszystko w uzupełniającą się całość.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:24, 13 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
grapaka napisał(a)

Mam nadzieję ,że nikt po obejrzeniu fotek nie dostał zawałuTutaj kończy się taras i zaczyna się taki rożek. Nie patrzymy w dal Na rogu domu rośnie se sławetny bukszpan i jak widać jest już sporych rozmiarów, ale do idealnej kuli to mu daleko, zwłaszcza, że z tyły jest obciachany na prosto rośnie tu też hakuro ale nie musi - tak jak i bukszpan.W rogu przy tarasie barwinek chyba taki biało zielony o ile taki jestmoże być wykopany jak i chryzantema. I tu myślałam o różnych wielkościach kul bukszpanowych , ale czytając Was to chyba za ciepła ściana


Na tej ścianie aż się prosi śliwa wiśniowa "NIgra" o purpurowych liściach, pod nią 8 hortensji posadzonych w prostokącie i obwódka z bukszpanu i to wszystko. Jak starczy funduszy to jeszcze cały prostokąt pachysandry a w niej tulipany
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 21:50, 13 wrz 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
gardenarium napisał(a)


Mam nadzieję ,że nikt po obejrzeniu fotek nie dostał zawałuTutaj kończy się taras i zaczyna się taki rożek. Nie patrzymy w dal Na rogu domu rośnie se sławetny bukszpan i jak widać jest już sporych rozmiarów, ale do idealnej kuli to mu daleko, zwłaszcza, że z tyły jest obciachany na prosto rośnie tu też hakuro ale nie musi - tak jak i bukszpan.W rogu przy tarasie barwinek chyba taki biało zielony o ile taki jestmoże być wykopany jak i chryzantema. I tu myślałam o różnych wielkościach kul bukszpanowych , ale czytając Was to chyba za ciepła ściana


Na tej ścianie aż się prosi śliwa wiśniowa "NIgra" o purpurowych liściach, pod nią 8 hortensji posadzonych w prostokącie i obwódka z bukszpanu i to wszystko. Jak starczy funduszy to jeszcze cały prostokąt pachysandry a w niej tulipany


Dana ty sypiesz pomysłami jak z rękawa . pomysł prosty ,a zarazem bardzo elegancki
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
grapaka 11:57, 14 wrz 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 276
Danusiu! dziękuję,a ta śliwa to prowadzona w kulkę? tylko boję się ze to stanowisko za gorące dla hortensji.Mam hortensje w innym miejscu o wiele chłodniejszym i ciągle im wody brakuje.A po drugie czy ja to rozmiarowo pomieszczę.
Najpierw rabata pod oknami, myślałam o kulach piennych ale to chyba mało.Kule nie zakryją skrzyni 45cm ma, wysoka ok 95cm .A i stożki nie wiem czy za mało miejsca nie będą miały bo od podestu do początku skrzyni ok 36cm Stożki jako strażnicy więksia pod oknami mniejsi a przy rogu znowu więksi to chyba głupio.A jednakowo duzito chyba jeden mi okno zasłoniech
Raczej myślałam o wysypaniu rabatek czymś( gry, kora, żwir) ostatecznie jakieś żurawki , runianki, trzmieliny czy coś w tym stylu co pasuje do całości
____________________
czas na zmiany - najwyższy czas
Limka 18:19, 14 wrz 2011


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 295
hej, na przód ja bym dała chyba tylko po 1 stożku przy wejściu, takie góry w rzędzie czy dobrze by wyglądały to nie wiem, niech ktoś mądry podpowie. A ile ta sciana ma długości, pisałaś ale nie pamiętam?
A moze np same rhododendrony w jednym kolorze, jakiś sprawdzony gatunek który jest ładny i nie gołoci sie na dole i jest zwarty a pod nimi pachysandra? albo może golteria rozesłana, ja ją lubię, choć czy jest dobrym zestawieniem pod rh to nie wiem. Tylko czy zimą rh nie za zimno będzie? Danusiu, co Ty na to?
Grapaka, skrzyni od razu nie zasłonisz, a przecież za chwilę to wszystko urosnie.
Co do pomysłu Danusi na rabatę przy tarasie, to myslę, ze ten kontrast ciemna śliwa i białe hortensje cudo może być, ale ze zimą łyso stąd dobre wskazówki odnośnie pachysandry i obwódki bukszpanowej - na zimozielonych nie oszczedzaj, Ale czy ta pachysandra na południowej stronie dobrze sie będzie miała?

Ale najlepiej zrób jak szefowa proponuje i rozrysuj cały ogród co masz a jak widzisz w przyszłości.
____________________
Nasadzenia przed domem
grapaka 20:09, 14 wrz 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 276
Witaj Limko! No ok po jednym stożku, ale co dalejpomysł z rododendronami też mi się podoba, ale chyba nie u mnie bo tam jest wąsko a one urosną.No chyba ze rzeczywiście jakieś mini odmiany na wysokość okna.Pomysł Danusi super staram sobie to wyobrazić.Wolę małe drzewa ważne żeby wszystko miało małe korzenie. Czytam np:hortensja limelitght rośnie do 3m wys i 1,5szer to chyba z tarasu mi zasłoni widok w dal.No chyba ,że Danusia ma inne odmiany na myśli.Limko strona prawa ma ok.5 m a lewa ok4m
____________________
czas na zmiany - najwyższy czas
Gardenarium 22:27, 14 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
grapaka napisał(a)
Danusiu! dziękuję,a ta śliwa to prowadzona w kulkę? tylko boję się ze to stanowisko za gorące dla hortensji.Mam hortensje w innym miejscu o wiele chłodniejszym i ciągle im wody brakuje.A po drugie czy ja to rozmiarowo pomieszczę.
Najpierw rabata pod oknami, myślałam o kulach piennych ale to chyba mało.Kule nie zakryją skrzyni 45cm ma, wysoka ok 95cm .A i stożki nie wiem czy za mało miejsca nie będą miały bo od podestu do początku skrzyni ok 36cm Stożki jako strażnicy więksia pod oknami mniejsi a przy rogu znowu więksi to chyba głupio.A jednakowo duzito chyba jeden mi okno zasłoniech
Raczej myślałam o wysypaniu rabatek czymś( gry, kora, żwir) ostatecznie jakieś żurawki , runianki, trzmieliny czy coś w tym stylu co pasuje do całości


Śliwa wiśniowa na pniu, pień około 1,30 i dalej korona.
Dalszą propozycję podtrzymujję i jedną rabatę masz załatwioną.

Proponując jakiekolwiek nasadzenia biorę pod uwagę to co u mnie rośnie na równie słonecznych stanowiskach, jednak pod warunkiem, że dbamy o rabaty i podlewamy rośliny, przynajmniej w pierwszym roku po posadzeniu. Potem dają radę, ale i tak nie skazujmy ich na marną wegetację, tylko podlewajmy jednak. Zaproponowałam hortensje Limelight, ato zupełnie co innego niż H. macrophylla jeśli chodzi o słońce. Nie pisz że jej wody brakuje, jesteś właśnie od tego żeby jej wody dostarczyć

Narysuj plany rabat, bo z samych zdjęć nie wiadomo co gdzie się znajduje i z czym ma pasować.
żurawki, runianki to tylko wypełnienie, a rabaty potrzebują także czegoś wyższego.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:51, 15 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Hortensje Limelight się tnie i można je utrzymywac na odpowiedniej wysokości cięciem
Może i wyrośnie do 3 m, ale ja mam i specjalnie je wyciągam do góry żeby były wyższe a o 3 m raczej nie ma szans.
Posadź je i tnij, a śliwę nie w kulkę tylko normalne drzewko tylko szczepione na pniu, żeby drapak z tego nie był.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:54, 15 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystkie rośliny jednoroczne i balkonowe posadzone w gruncie wyrwij z korzeniami i zapomnij o nich. To są rośliny do donic.
Natomiast w ogrodzie sadź rośliny drzewiaste, krzewiaste i byliny i trawy ozdobne (Miskanty i rozplenice). Postaraj się wybrać jak najwięcej zimozielonych nie tylko iglastych ale też liściastych.
Na każdą rabate wybierz góra 5 gatunków, a sadź je po kilka i kilkadziesiąt sztuk w plamy. Duże roślinjy jako solitery pojedynczo.

Teraz jesli mamy pomóc czekamy na mapki, bez tego nie da rady
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies