Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wymarzyłam sobie wrzosowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Wymarzyłam sobie wrzosowisko

anuska2507 20:31, 13 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
DariaB napisał(a)

Piękna ta hortensja kosmata! Możesz dać irysy na mijankę bo one kwitną wcześniej niż hortensja, później zostają liście i one też zdobią rabatę. Ja moje Annabellki ścinam prawie do ziemi.

No bardzo mi się spodobała i mam nadzieję, że to dobre stanowisko dla niej.
Właśnie nie byłam pewna jak się je tnie, bo takich nie mam. Jak prawie do ziemi, to irysy jako towarzystwo faktycznie się sprawdzą, żeby nie było łyso do czerwca
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 20:43, 13 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Agatorek napisał(a)
Myślę, że to fajny plan.

Popatrz tylko na docelową szerokość annabelek i szerokość rabaty, bo o ile drobnicę łatwo przesadzić, to czytałam gdzieś, że hortki lubią rosnąć w jednym miejscu (takie już dojrzałe osobniki).
Myślę, że annabellki można posadzić co 0,8 - 1,0 m, żeby się delikatnie zazębiały.

I nie wiem, czy dawałabym tam (pod annabelki) hortensje ogrodowe (piszesz o nich, jak o drobnicy, a przecież nie są wcale takie małe ).

Jaką planujesz szerokość rabaty?


Edit: niektóre źródła podają szerokość annabellek od 1 do 2 m

Dzięki za uwagi
Rabata ma teraz ze 2 metry szerokości, w razie potrzeby myślę, że może mieć nawet 3 m. Długość ok. 8 m (od projektowanego miskanta do tarasu). Zrobię jeszcze plan z góry z wymiarami.
Przy takich wymiarach i rozstawie co 1 m wyszłoby mi z 5 anabelek.
Fakt, mam tylko jedną ogrodowkę w realnych rozmiarach, reszta to małe patyki, dlatego zaliczyłam je do drobnicy Dałabym je przed hortensją kosmatą, bliżej tarasu i klona palmowego.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
LIDKA 06:12, 14 paź 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7305
Idź do Johanki. Ona ma anabelkową rabatę Wow.

W moim miasteczku w paru miejscach rosną anabelki. Tną je wiosną dosłownie do gołej ziemi. Co roku są piękne
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Rojodziejowa 06:20, 14 paź 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8660
Może warto poszukac Anabelle Strong? One są bardziej satywne. U Johanki w tym roku szał anabelkowy - podsadzone są hakone w dwóch pasach. Ten blizej hortek ciemniejszy, a dalej jaśniejszy.
Kiedyś pisał, że chwile czekała na fakie łdne obfite kwitnienie. W poprzednich katach nie było takiego wow.

____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
anuska2507 08:57, 14 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Dziewczyny, widziałam jej rabatę. Efekt oczywiście WOW Zagadam do niej.
Liczę, że ta miejscówka u mnie podpasuje anabelkom i innym cieniolubnym hortensjom. Bukietowe się tu nie sprawdziły, za mało słońca pewnie.
O Anabelle Strong myślałam, będę ich szukać. Ale to już na wiosnę, jak i reszta roślin, bo najpierw muszę wysadzić stamtąd masę innego dobra Teraz tylko cisa kupię i posadzę.
Duet z hakonkami fajny, ale ja, przynajmniej na razie, nie będę szła w hakonki. Podsadzę anabelki tym, co już mam: irysami, hostami, ID.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Brzozowadzie... 10:27, 14 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
anuska2507 napisał(a)
Żywopłot z cisa Hilli

I posadzone jakiś czas temu cisy na kulki

Bardzo fajnie pokrosowałaś tu rośliny, będzie super. Tylko tego środkowego cisa wysunęłabym na brzeg rabaty.
Koniecznie Anabelki strong w tym miejscu, miałam zwykłe na froncie rabaty i to była pomyłka, kładły się brzydko przy byle deszczu czy wietrze. A tego niwaki jestem u Ciebie bardzo ciekawa, nie znam się zupełnie na kształtowaniu takich roślin.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
anuska2507 10:46, 14 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
I po co ja pojechałam do tej szkółki? (Pytanie retoryczne )
Jakby na mnie czekały
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Rojodziejowa 12:29, 14 paź 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8660
Ja mam hortki podsadzone hakone i bergeniami, to formą bardzo podobnie jak odpowiednio irysy i hosty I mnie to bardzo pasuje.

Aniu, to chyba się nie zastanawiałaś? Widać, że już całkiem spore sadzonki, więc trza brać!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
anuska2507 17:15, 14 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Brzozowadziewczyna napisał(a)

Bardzo fajnie pokrosowałaś tu rośliny, będzie super. Tylko tego środkowego cisa wysunęłabym na brzeg rabaty.
Koniecznie Anabelki strong w tym miejscu, miałam zwykłe na froncie rabaty i to była pomyłka, kładły się brzydko przy byle deszczu czy wietrze. A tego niwaki jestem u Ciebie bardzo ciekawa, nie znam się zupełnie na kształtowaniu takich roślin.

Cieszę się, że podoba Ci się układ na rabacie. Skorzystałam z rady, cis już przesunięty, a w jego miejsce doszły tulipany EE.
Strong już nam upatrzone, chyba trzeba kupić
Też nie znam się na formowaniu niwaki i sama jestem ciekawa co mi wyjdzie po prostu pomyślałam, że warto byłoby znaleźć miejsce w ogrodzie na taki formowany okaz.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 17:26, 14 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Rojodziejowa napisał(a)
Ja mam hortki podsadzone hakone i bergeniami, to formą bardzo podobnie jak odpowiednio irysy i hosty I mnie to bardzo pasuje.

Aniu, to chyba się nie zastanawiałaś? Widać, że już całkiem spore sadzonki, więc trza brać!

Właśnie wzięłam 2 głębokie wdechy i wstrzymałam się, żeby nie kupić pod wpływem impulsu z resztą nie tylko hortensje, ale też choiny kanadyjskie a tak serio sadzonki rzeczywiście spore, w donicach 4-5 litrów, więc nie chciałam ich upychać do auta, bo brałam też inne rzeczy dla mamy.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies