Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

Makao 15:34, 09 cze 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4099
Dorii napisał(a)

Obejrzyj sadzonkę dobrze. Czasem widać które gałązki można bez większego problemu oderwać z kawałkiem korzenia od rośliny.

Takie kupne to poprostu wyjęłam z doniczki, wytrzepałam korzenie z ziemi i dzieliłam odłamując pędy uważając by miały choć kawałek korzenia i tyle. Te moje to podzieliłam dosłownie po dwa, trzy badylki. Oczywiście takie radykalne dzielenie to na własną odpowiedzialność :⁠-⁠D

Tak właśnie pomyślałam jak przeczytałam Twój wpis u mnie. Wyjąć, otrzepać korzeń i zobaczyć co da się zrobić.

Jasne że na własną odpowiedzialność. Ale kto nie ryzykuje to musi bulić
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
vita 18:17, 09 cze 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4073
Dorii napisał(a)
Hmm, może ją trzeba dzielić. Jest wiele bylin krótkowiecznych które same zanikają po kilku latach.
Ciekawe czy jest tu ktoś kto ma ją wiele lat nie dzieloną.
Moje najstarsze w tym roku 4 sezon ale wszystkie chyba dzieliłam tyle że bez wykopywania. Tylko odkrywałam lekko podkopując.

Apropos bylin krótkowiecznych to u sąsiadki nie wiadomo skąd pojawił się wieczornik damski. Cudna roślina


Ja mam nie dzielone Caradonny, bardzo długo, dziesięć lat na pewno. Właściwie to siewki od dwóch, czy trzech roślin matecznych. Chyba nie są krótkowieczne, nie wiem jakie mają wymagania, może na bardziej wilgotnym stanowisku są żywotne dłużej? Twój pomysł na sadzonkowanie jest bardzo ciekawy, szybko można mieć ich dużo, tylko problem z upilnowaniem sadzonek zielnych.

Ostatnio też obserwuję masy wieczorników, przy drogach, zastanawiam się skąd się wzięły? Może pouciekały z ogrodów?

____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Makao 19:00, 09 cze 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4099
Ja stwierdzam że moja Carodonna mogła wyginąć przez ślimaki.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Magara 23:33, 09 cze 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6652
Dorii napisał(a)

Szałwię trójbarwną wysiałam raz, potem sama się rozsiewała ale było jej coraz mniej. Mam nadzieję że coś w tym roku też będzie bo nasiona bym chciała zebrać. Muszę sprawdzić w miejscu gdzie w zeszłym roku była tyle że to miejsce strasznie mi ostami zarosło a jeszcze tam nie dotarłam.

Pokaż koniecznie jak znajdziesz
Ona taka ładna
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Roocika 14:22, 10 cze 2023


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Makao napisał(a)
Ja stwierdzam że moja Carodonna mogła wyginąć przez ślimaki.


U mnie szałwie nie miały szans, właśnie wczesną wiosną zjadały je ślimaki.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Dorii 18:15, 10 cze 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Makao napisał(a)

Tak właśnie pomyślałam jak przeczytałam Twój wpis u mnie. Wyjąć, otrzepać korzeń i zobaczyć co da się zrobić.

Jasne że na własną odpowiedzialność. Ale kto nie ryzykuje to musi bulić

Dokładnie tak jak napisałaś u siebie. Jak masz odsłonięty korzeń to widać co można oddzielić czy oderwać bo ma własny korzeń.

Powodzenia :⁠-⁠D
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 18:26, 10 cze 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
vita napisał(a)


Ja mam nie dzielone Caradonny, bardzo długo, dziesięć lat na pewno. Właściwie to siewki od dwóch, czy trzech roślin matecznych. Chyba nie są krótkowieczne, nie wiem jakie mają wymagania, może na bardziej wilgotnym stanowisku są żywotne dłużej? Twój pomysł na sadzonkowanie jest bardzo ciekawy, szybko można mieć ich dużo, tylko problem z upilnowaniem sadzonek zielnych.

Ostatnio też obserwuję masy wieczorników, przy drogach, zastanawiam się skąd się wzięły? Może pouciekały z ogrodów?

Pokaż taką dziesięcioletnią kępę. Bardzo jestem ciekawa jej rozmiarów.
Siewki też miałam ale chyba zbyt małe prz sądziłam i to w dość trudne miejsce bo nie wiele przetrwało przenosiny. Te co nadal żyją to nadal jeszcze maleństwa ale będę obserwować.
Pilnowanie sadzonek to zbyt dużo powiedziane. Jak oderwiesz z korzonkiem to ładnie się przyjmują. Swoje do tej pory zawsze dzieliłam jesienią więc poza porządnym podlaniem zaraz po posadzeniu to nic z nimi nie musiałam robić.

Wieczornik a pierwszy raz widziałam na oczy i gdyby był u mnie to by nie dotrwał kwitnienia. Na pierwszy rzut oka liście wyglądają jak jeden z inwazyjnych chwastów i pewnie bym go wyrwała. Może z resztą nie jednego wypieliłam. Dziś za to w sąsiednim miasteczku na mijanej posesji widziałam jej cały szpaler, piękny :⁠-⁠D
Dość mocno się wiele podobno więc może i uciekła. Ale też jest to nasz rodzimy gatunek tyle że występujący raczej na południowym krańcu kraju.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 18:30, 10 cze 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Makao napisał(a)
Ja stwierdzam że moja Carodonna mogła wyginąć przez ślimaki.

Wcześniej nie zauważyłam żeby ją jakoś bardzo zjadały. W tym roku jedną sadzonkę zadołowałam zbyt blisko kocimiętki która się na nią kładła i tam ze żarły do zera, musiałam zabrać w inne miejsce. Więc bardzo możliwe że dopadły twoją jak tylko ruszyła i nie dały wyrosnąć.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 18:34, 10 cze 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Magara napisał(a)

Pokaż koniecznie jak znajdziesz
Ona taka ładna

Oczywiście że pokażę :⁠-⁠D
Mam nadzieję że coś znajdę, szczególnie na fioletową liczę. Miałam też gdzieś zebrane nasiona ale nie wiem gdzie upchnęłam :⁠-⁠\
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 18:37, 10 cze 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Roocika napisał(a)


U mnie szałwie nie miały szans, właśnie wczesną wiosną zjadały je ślimaki.

Hmm, u mnie chyba mają smaczniejsze kąski bo szałwię żyją. Za to dalie muszę bronić. Już mi kilka karp załatwiły tak samo kanny.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies