Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

Dorii 11:33, 05 lut 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Anda napisał(a)
Poinspiruj się jeszcze

https://www.pinterest.de/pin/512777107564335697/
https://www.pinterest.de/pin/516788125965277634/
https://www.pinterest.de/pin/512777107569906586/

W sumie Ty już wiesz, czego chcesz. Musisz się tylko zdecydować, jakie drzewo chcesz tam posadzić. Resztę dopasujesz do drzewa

Piszesz, że wystawa pn-zach. Ile godzin tam jest słońce?


No właściwie wiem tylko nie bardzo potrafię przenieść to co mam w głowie na konkretny plan.

Do pierwszej i trzeciej inspiracji dodać poduchy z raspendensa i to by mniej więcej było to. Chyba jeszcze bym chciała by jednak zieloność była tam w przewadze a kwiaty jako dodatek.
Na drugiej chyba rośliny trochę za wysokie.

Gdy słońce jest nisko to jest go tam niewiele, jednak latem cień jest może do południa a może nawet krócej. Rabata jest odsunięta od domu jakieś trzy metry więc gdy słońce wysoko to dom jej nie zacienia.

____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 11:48, 05 lut 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
galgAsia napisał(a)
No dobra, a tak: klon ussuryjski na lewo (przy furtce), ze 3 hortensje, jako uzupełnienie / wypełnienie miskanty - ale takie wyższe, z białymi pióropuszami (Memory, Rosi). Jakiś kolumnowy cis, parę kulek. A wypełnienie to już na koniec - zimozielony carex jakiś, kolorowe żurawki… Hę…?


Hmm miskantów nie brałam pod uwagę ale jak już to chyba wolałabym te nie kwitnące gracki lub ml one super komponują się z hortensjami. Hortensję chciałabym magical moonlight.

Chciałabym poduchy z cisa nie kulki.

Żurawki odpadają, to chyba jedyne rośliny które mi się jakoś specjalnie nie podobają.

Heh koniecznie muszę to narysować.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Wiolka5_7 12:53, 05 lut 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20483
Na poduchy tylko taxus baccata....ja kupiłam takie w zeszłym roku z myślą formowania na poduchy
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anda 12:55, 05 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33386
Dorii napisał(a)


No właściwie wiem tylko nie bardzo potrafię przenieść to co mam w głowie na konkretny plan.

Do pierwszej i trzeciej inspiracji dodać poduchy z raspendensa i to by mniej więcej było to. Chyba jeszcze bym chciała by jednak zieloność była tam w przewadze a kwiaty jako dodatek.
Na drugiej chyba rośliny trochę za wysokie.

Gdy słońce jest nisko to jest go tam niewiele, jednak latem cień jest może do południa a może nawet krócej. Rabata jest odsunięta od domu jakieś trzy metry więc gdy słońce wysoko to dom jej nie zacienia.



A drzewo będzie zacieniać? Z której strony będzie drzewo? I jakie?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Dorii 13:30, 05 lut 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Aktualizacja informacji o słońcu
Dzisiaj o 12:30 połowa rabaty była już w słońcu a o 13:15 już cała. Wiosną będzie pewnie podobnie. Latem część przy płocie może już szybciej być w słońcu

Jeśli drzewo będzie z lewej strony to będzie zacieniało przynajmniej w okresie gdy słońce będzie niezbyt wysoko. Ale ten cień to raczej za parę dobrych lat bo wielkiego drzewa raczej nie kupię.
Gdy słońce będzie wysoko to zacieni tylko część rabaty w zależności od szerokości korony.

Myślę że będzie to świdośliwa albo klon usyryjski.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Anda 13:39, 05 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33386
Czyli roz bym tam juz nie sadzila
Cisy poduchy, trawy carexy, trzcinniki, w najbardziej cienistych miejscach zimozielone paprocie i ciemierniki. Jarzmianki wola polcien, wiec moglabys je dosadzic, jak juz drzewko bedzie wieksze. Moglabys zaczac od szalwii ozdobnej, krokusow, narcyzow, czosnkow, Coreopsis, Echinacea, Liatris spicata.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
galgAsia 13:44, 05 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Ewcia, wykorzystam Cię - jakie zimozielone paprocie ( oprócz Asplenium ) do ciemierników dać? W sensie - czy zapotrzebowanie ciemierników na wapń jest na tyle duże, by mogły mieć do towarzystwa tylko zasadolubne? czy może takie tolerancyjne co do gleby też dadzą radę?
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Dorii 13:48, 05 lut 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Wiolka a raspendens nie byłby lepszy na poduchy? Wydawało mi się że będzie łatwiej utrzymać go nisko. Hmm


____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Anda 13:55, 05 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33386
galgAsia napisał(a)
Ewcia, wykorzystam Cię - jakie zimozielone paprocie ( oprócz Asplenium ) do ciemierników dać? W sensie - czy zapotrzebowanie ciemierników na wapń jest na tyle duże, by mogły mieć do towarzystwa tylko zasadolubne? czy może takie tolerancyjne co do gleby też dadzą radę?


U mnie widziałaś Adiantum venustum? Jest prawie zielone tej zimy. Niby też lubi kwaśno, a mnie jest pH 7, więc obojętnie. Dla paproci chyba najważniejsza jest dość żyzna ziemia, taka jak w lesie, ze ściółką z liści, lekko wilgna.
W szkółce mamy Dryopteris dilatata 'Crispa Whiteside' i Dryopteris erythrosora, u klientów ładnie rośnie. Mogłabyś wypróbować.
Athyrium Metallicum niby zimozielone, a u mnie jednak zanikło.

Zapytaj jeszcze Sylwię i Irenkę. One chyba też mają zimozielone paprocie

Acha, Polystichum setiferum 'Plumosum Densum' też powinien być zimozielony, ale nie znam go osobiście
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Dorii 13:56, 05 lut 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
A widzisz a róże to bym chciała pnącą po werandzie ale tam jeszcze mniej słońca bo rabata przy samym domu.

Ciemierniki koniecznie bym chciała. Wiosenne cebulowe koniecznie oto w dużej ilości.
Podoba mi się kokoryczka i goryczka trojeściowa ale muszę sprawdzić jakie one wymagania glebowe mają i termin kwitnienia bo chciałabym żeby zawsze coś tam kwitło.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies