Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 16:47, 09 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
No właśnie ten z tych rolników Ale posłużę się logiką Asi
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Pszczelarnia 17:10, 09 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Obornik wprowadź na jesieni. Przed uprawą właściwą.

A wiosną posiej jeszcze facelię po całości.

PS Nie mieszałabym owsa i facelii, co za dużo to też niedobrze.

Albo sam owies.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
antracyt 17:17, 09 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
Kurczę, tzn teraz na wiosnę chciałam owies, potem facelię na lato/jesień , a potem Oborniki- jesienią po facelii i na wiosnę już chciałam użytkować ziemię pod właściwe uprawy: żywopłot, drzewka, warzywa, trawę, może nawet na jakieś kwiaty starczy czasu i pieniędzy
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Sonka 17:17, 09 sty 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2250
No, a ja jestem z wykształcenia, tyle że dawno temu.Kazda sytuacja jest inna, inna klasa gleby, pora roku, uprawa jaka będzie po, kultura gleby,możliwości, to wszystko ma znaczenie, dobry rolnik doradzi, a inny pomyśli, po co? pod trawę ,czy drzewka. Zalezy co docelowo tam planujesz.Ale to Twój wybór i twoje pole.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
antracyt 17:20, 09 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
Sonka, jutro postaram sie opisac moje potrzeby ( co bym chciała tam mieć) i rodzaj gleby - mam nadzieję, że doradzisz
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 18:12, 09 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
Nowo dokupiona ziemia jest klasy 4a, glina + piasek. Chociaż jak ją brałam w ręce, to mocno pylasta mi się wydaje (czy to z powodu monomulturowej uprawy?). Na tym terenie chcemy mieć mini sad owocowy, max 10-12drzew z kwietną łąką , warzywnik, krzewy owocowe, przyszłościowo szklarenkę, wszystko przeplatane roślinami ozdobnymi i trawą. Od 6 lat (tyle ją obserwuję zza płotu) uprawiane na niej było zboże. Obok na starej części mamy ziemię klasy 3(wydaje mi się, że b), tez glina + piasek. Z moich obserwacji wynika, że odczyn gleby jest lekko kwaśny. Tyle wiem
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Pszczelarnia 18:22, 09 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jeśli mogę, sugeruję nie męczyć jej już zbożem i posiać łagodną facelię.

Może nawet nie dawać obornika a zwapnować lekko (tworzenie struktury).



To nie jest skomplikowane. Pod konkretne uprawy i tak będziesz dodawać to popiołu, to kompostu i całą resztę dosiewać na bieżąco. A drzewka okopywać i dawać obornik.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
antracyt 18:38, 09 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
Myślałam o tym, ale znalazlam informację (w kilku źródłach), że przy uprawie zbożowej owies jest dobry jako poplon ( z wymienionych przeze mnie wcześniej powodów), niewskazane natomiast jest żyto. I teraz mam mętlik w głowie... O facelii myślałam, żeby ziemi na lato i jesień nie zostawiać gołej ( A może powinna odpocząć?)
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Pszczelarnia 21:54, 09 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Powinna. Wiesz, owies siano przy zbożowych, bo z tego był większy pożytek niż z innych poplonów Ale może Sonka inaczej się wypowie. Ziemia powinna odpocząć od zbożowych - na zdrowy rozum, nic jej nie będzie.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
antracyt 22:09, 09 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
Ewa, a wg Ciebie, po tej facelii na wiosnę posianej, jak zostawię gołą ziemię na końcówkę lata, jesień i zimę (przy tych naszych suszach), to nic jej nie będzie?
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies