Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

Pszczelarnia 22:16, 09 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Facelię zetniesz pewnie w czerwcu, jak się wysypią nasiona to będzie potem odbijała (ale to nic takiego). Faktycznie duża luka do jesieni. Na zimę wystarczy przeorać ale co przeorać i zostawić? Może gorczycę.


Nie jestem gleboznawcą. Tylko takim domorosłym rolnikiem.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Anda 22:21, 09 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Może na początek lucerna albo gorczyca, a potem facelia?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 10:56, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11607
Sonka napisał(a)
Nie siałabym tylko gorczycy, bo ona przez lata będzie dominowała nie tylko na polu ale też w Twoim ogrodzie.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 11:05, 10 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
galgAsia 11:07, 10 sty 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Zuza, ja dwa razy - na dwóch różnych rabatach - siałam u siebie gorczycę jako zielony nawóz i - odpukać!!! - nie ma po niej śladu. Fakt, cięłam ją na początku kwitnienia, na pewno nie zawiązała nasion.
W ramach fitoremediacji dobrze jest też - tak czytałam - wysiać grykę, ale trudno coś dostać jej nasiona. Mnie się nie udało
Nie bój się gorczycy
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
antracyt 11:15, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11607
Wyczytałam jeszcze coś takiego o facelii (jako letni poplon):
"Zaleca się tzw. mulczowanie gleb, które między innymi zapobiega erozji wietrznej i wodnej gleb. Ma ono duże znaczenie, zwłaszcza na glebach lekkich. Facelia jako roślina poplonowa uprawiana na mulcz, łatwo się kruszy po przemarznięciu i wiosną można zastosować siew bezpośredni buraków czy kukurydzy w mulcz."
Czyli nadawała by się na lato/jesień/zimę - tylko co na tą wiosnę (jak pisałam wcześniej, zeszłej jesieni zrobiłam poplon z łubinu)? no i czy dawać w tym wszystkim obornik czy jak pisała Ewa już nie? Poczekam jeszcze co na to wszystko odpisze Sonka
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 11:26, 10 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33373
Po mulczowaniu facelia, zima na nia dalabym kompost po prostu, a wiosna sadzila rosliny. Ciekawa jestem co Sonka poradzi na wiosne, bo ja u siebie tez bede stosowac na nowej rabacie nawoz zielony i myslalam wlasnie o gorczycy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 11:40, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11607
Kompost to na przyszłą wiosnę bym dała już tylko pod konkretne uprawy (np warzywnik), na całe 1000mkw mi nie starczy z mojego do tej pory pojedyńczego kompostownika Dlatego myślałam, żeby dać po całości obornik (ale jak pisze Ewa może to już za dużo dobrego).
Mam jeszcze na nieużytkach obok sporą stertę skoszonej, myślę, że już przekompostowanej trawy z zeszłego roku (część sprzed 2 lat) przesypywanej popiołem z kominka, też do wykorzystania. Aha i sporą ilość przekompostowanych zrębek (tylko mieszanka przeróżna, liściaste + iglaste).
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Pszczelarnia 11:50, 10 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jak nie zetniesz facelii na czas, to ci się wysieje tak samo jak gryka, gorczyca.

Ale przecież Ty na tym polu i tak wytyczasz grządki, siejesz trawę na ścieżki i wykonujesz zabiegi agrotechniczne dalsze podczas sadzenia i potem. Więc takie okazjonalne wsianie w ogródku (nie na monokulturach rolniczych) nie ma znaczenia. Przepielisz.

Ale zostawianie poplonu na wysianie nasion jest bez sensu.

Po facelii (siejesz w kwietniu), którą ścinasz na początku lipca, coś trzeba jeszcze posiać, na zimę przeorać i zostawić.

Grykę siejesz w maju, na początku, można też później (to u nas, nie wiem jak u was).

Gorczycę od końca lipca/sierpień spokojnie.


Może być coś innego nie zbożowego, co po prostu pokryje gołą glebę w okresie wegetacji.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 11:53, 10 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
antracyt napisał(a)

Czyli nadawała by się na lato/jesień/zimę - tylko co na tą wiosnę (Poczekam jeszcze co na to wszystko odpisze Sonka



Co to znaczy na wiosnę (to tylko tak od połowy - zależy jak gleba mokra; marzec)? W kwietniu siejesz już facelię.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies