Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

Pszczelarnia 11:55, 10 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Zuzia, obornik zawsze zdążysz wprowadzić po powstaniu rabat. Po tak intensywnych uprawach nawozowych (łubin, żyta, etc.), już bym nie dawała.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Anda 12:09, 10 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
U nas facelie sieje sie jako druga. Moj szef tez tak robi. Scina ja tak we wrzesniu, pazdzierniku. Tylko nie wiem, co sieje na wiosne, czyli przed facelia.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 12:13, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
Pszczelarnia napisał(a)
Jak nie zetniesz facelii na czas, to ci się wysieje tak samo jak gryka, gorczyca.

Ale przecież Ty na tym polu i tak wytyczasz grządki, siejesz trawę na ścieżki i wykonujesz zabiegi agrotechniczne dalsze podczas sadzenia i potem. Więc takie okazjonalne wsianie w ogródku (nie na monokulturach rolniczych) nie ma znaczenia. Przepielisz.

Ale zostawianie poplonu na wysianie nasion jest bez sensu.

Po facelii (siejesz w kwietniu), którą ścinasz na początku lipca, coś trzeba jeszcze posiać, na zimę przeorać i zostawić.

Grykę siejesz w maju, na początku, można też później (to u nas, nie wiem jak u was).

Gorczycę od końca lipca/sierpień spokojnie.


Może być coś innego nie zbożowego, co po prostu pokryje gołą glebę w okresie wegetacji.




No to ja myślałam, żeby zrobić tak:
na wczesną wiosnę coś (w pierwszej wersji owies, ale po całej tej dyskusji to nie wiem). A dopiero jako poplon facelię, jakoś na 2 połowę lipca/ początek sierpnia i ściąć ja zanim wytworzy nasiona ( w trakcie kwitnienia) i potem ją na mulcz zostawić, tylko nie wiem, czy nie szkoda jej na mulcz, czy lepiej przeorać i zostawić goła ziemię na zimę. I kolejną wiosną uprawiać.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 12:14, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
Anda napisał(a)
U nas facelie sieje sie jako druga. Moj szef tez tak robi. Scina ja tak we wrzesniu, pazdzierniku. Tylko nie wiem, co sieje na wiosne, czyli przed facelia.

no właśnie o takiej kolejności myślałam i o tym co przed facelią dać.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Pszczelarnia 12:15, 10 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Można odwrócić i posiać później. Ja robię inaczej, bo kręcę miód z facelii.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 12:16, 10 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Posiej len.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
antracyt 12:17, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
No właśnie, wokół też widuję facelię na miód, w przydomowych pasiekach, ale raczej nasion nie chcę rozsiewać
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 12:18, 10 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Wczesnym latem widzialam na polach szkolkowych zolte kwiaty, dlatego pomyslalam o gorczycy. Nie znam sie jednak tak dobrze na tym. Dopiero sie do tego przymierzam. W moich skrzyniach mialam wysiana facelie i naprawde jest taka lamliwa i szybko sie kompostuje jak pisza.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 12:18, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
zamiast facelii? Musze sprawdzić, czy on u nas da radę i czy ma sens na tej ziemi
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 12:20, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11594
Anda napisał(a)
Wczesnym latem widzialam na polach szkolkowych zolte kwiaty, dlatego pomyslalam o gorczycy. Nie znam sie jednak tak dobrze na tym. Dopiero sie do tego przymierzam. W moich skrzyniach mialam wysiana facelie i naprawde jest taka lamliwa i szybko sie kompostuje jak pisza.

Ja mam facelię na rabatach, jako kwiat i jak kończy kwitnienie, to ją ścinam i zostawiam na ziemi. Tam gdzie nie dopilnowałam, to się rozsiała strasznie
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies