Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

Pszczelarnia 12:20, 10 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Nie przed facelią. A facelię posiać późno, tylko do momentu zielonej masy, zaorać przed zawiązaniem nasion i to będzie już na zimę.

Można powtórzyć strączkowe inne niż łubin (ten azot nie zaszkodzi ale potem juz kultura rolna następuje bez żadnego obornika).

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
antracyt 12:22, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
Poczytam, co strączkowego mogłoby być u mnie
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Pszczelarnia 12:22, 10 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Zuziu, możesz też rzepak posiać i pozwolić rolnikowi zebrać. I potem facelię albo grykę.

Rzepak jest stosowany często jako zmianowanie przy glebie obciążonej zbożami.


Nie należy siać tylko gorczycy po rzepaku.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 12:26, 10 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
"Udział zbóż w strukturze zasiewów w wielu rejonach kraju dochodzi do niebezpiecznej granicy 80%. Oznacza to ubożenie gleb w próchnicę, zwiększenie ich przepuszczalności i postępowanie procesu zakwaszania"

To się często dzieje w dużych monokulturach. Tak obserwuję.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
antracyt 12:36, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
U nas, prócz zbóż jest też dużo rzepaku, kukurydzy i ziemniaków wokół. Jest też całkiem spore zagęszczenie sadów owocowych. Pola są dość mocno podzielone pomiędzy właścicieli. Pogadam z rolnikami, czy będzie im się przy okazji swoich zbiorów chciało ewentualnie z naszego pola tez zebrać. Tylko jak zaobserwowałam, rzepak mocno pryskany jest, a ja na pewno niczym chemicznym nie będę go traktowała.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Sonka 14:18, 10 sty 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2230
Zuzanno, jestem chora, mam zapalenie oskrzeli i z rana mnie rozrywa.
Napiszę co ja bym zrobiła.
Posiałabym na przełomie kwiecień/maj łubin żółty jako przedplon, ma długi okres wegetacji. Korzyści sporo i ma małe wymagania glebowe. Wysiać płytko na rzełomie kwiecień/ maj a w drugiej połowie września po uprzednim zwałowaniu
( to spora roślina)co umożliwi orkę, płytko przyorać.
Przemawia za jego uprawą, to, że łubin jak piszesz, na stanowisku monokulturowym,po zbożach jest jak najbardziej wskazany, gleba zbita, raczej kwaśna a łubin nie lubi zasadowej. Na przyszłą zimę warto zwapnować glebę.
Łubin głęboko się korzeni co stwarza mu dobre warunki do przetrwania w czasie ew. suszy a jego palowy system korzeniowy rozluźni Twoją zbitą glebę.

Uprawa łubinu ma wiele korzyści, jest dobrym źródłem próchnicy i azotu, wzbogaci ziemię w inne substancje organiczne, poprawi strukturę gleby, bakterie brodawkowate wiążą wolny azot z powietrza no i korzenie meliorują glebę.
Wiele osób tutaj próbuje podpowiadać różne możliwości, ja nikogo nie neguję, tylko proponuję jak ja bym postąpiła.
Łubin można zaorać nawet wtedy, jak już będą lekko brązowieć strąki da Ci dobry start pod ogród, który zamierzasz tam założyć.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
antracyt 14:28, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
Sonko, dziękuję za podpowiedź. Czyli, jeżeli dobrze rozumiem, po zeszłojesiennym łubinie, teraz na wiosnę znowu łubin i to wszystko tak?
Dużo zdrowia życzę
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Sonka 14:47, 10 sty 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2230
Jakoś przeoczyłam, zapomniałam, że był tam łubin, jak długo rósł ? Albo zaryzykować i raz jeszcze posiać albo trzeba wybrać jednak coś innego.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
antracyt 16:46, 10 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
Posiałam łubin trochę później niż powinnam, bo czekałam na deszcz, który nie nadchodził. Urósł mniejszy niż planowałam. Ale wszyscy odradzali sianie podczas suszy. Jeszcze trochę czasu mam na myślenie. A nóż ktoś jeszcze coś zupełnie innego doradzi, żebym spać nie mogła
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 16:47, 10 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Hehe, aksamitki
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies