Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 11:52, 26 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11582
hankaandrus_44 napisał(a)
Ponieważ temat nawożenia u Ciebie jest na czasie, zadam pytanie dotyczące kwaśnych deszczy znad Kanarów i Sycylii. Symulacje pogodowe pokazują, że dwutlenek siarki wędruje nad Polską, Opady będą kwaśne, w związku z tym pytam, czy profilaktyczne nawożenie wapnem jest wskazane i kiedy? Teraz czy czekać a ż spadnie deszcz?

Co o tym sądzicie?

I czy zrobić badanie gleby/ przed deszczem i po deszczu? A może wapnować tylko to co lubi mieć neutralnie lub zasadowo?

Temat gdzieś mi się o uszy obił, ale nie zastanawiałam się nad nim w kontekście ogrodu. Też z chęcią poczytam co sądzą o tym inni.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 12:12, 26 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11582
Roocika napisał(a)
Zuzia, to świetnie Ci się trafił taki obornik.
Nasz właśnie się skończył i myślę, gdzie tu uderzyć po nowy.
Miłej wyprawy na wakacyjny

Nam obornik skończył się w zeszłym roku i za późno się wtedy zaczęliśmy rozglądać za nowym, wszystko trafiło na pola. W tym roku braliśmy z innego miejsca. Rolnik u którego kupowaliśmy miał do wyboru świeży i "starszy", który okazał się idealny
Dzisiaj wracamy, z postojem w Szczecinie
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 13:49, 26 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11582
Anda napisał(a)
Fajnie, że obornik taki ładny.
Ja posadziłam już bratki. Trzymają u mnie całą zimę aż do maja. Fajnie się rozrastają. W maju wymieniam je na nasadzenia letnie. Chryzantem mi szkoda wyrzucać, a kwitną krócej od bratków.

Haniu, ja nic nie wapnuję.

Bratki to super pomysł, chłody im niestraszne, kwitną długo.
Moje zeszłoroczne i te wiosennych donic też się wysiały na frontowej i teraz kwitną
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Monia81 19:08, 26 wrz 2021


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8006
antracyt napisał(a)
Wczoraj przyjechał obornik Okazało się, że jest pięknie przekompostowany Dylematy sadzeniowe zniknęły, czasami za bardzo się przejmuję na zapas.
Dzisiaj jedziemy sprawdzić co na wakacyjnym słychać, ale od poniedziałku mus chwycić za taczkę i obornik po ogrodzie rozrzucać... a planowałam zapadać w sen zimowy


Zuza, ale ci dobrze z tym obornikiem czytam, że już planowałaś sen zimowy, ale to chyba jednak za wcześnie, dopiero jesień nam nastała i oby była długa i kolorowa piękne masz te aksamitki wypływające ze skrzyni cudo
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
ryska 21:26, 26 wrz 2021


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11597
Piękne mleczaje. Zdrowe były?
U nas niestety robaczywe.
Bratki-samosiejki mam i wiosną i jesienią kwitnące.
One są bardzo wytrzymałe.
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Mgduska 22:52, 26 wrz 2021


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Z kwaśnymi deszczami jest tak, że właściwie generalnie deszcze zakwaszają glebę. Każda gleba, zawsze, ma tendencje do zakwaszania, właśnie z powodu deszczu i wypłukiwania minerałów. Ale ja bym nie szalała, bo przecież nie znamy stopnia kwasowości przeciętnego deszczu, ani nie wiemy kiedy jest bardziej lub mniej zakwaszający. Wapnować to, co potrzeba, badanie gleby zawsze warto zrobić, lub obserwować, czy np. pojawiają się kwasoluby. Dolomit utrzymuje stan taki, jaki jest, bezpośrednio nie powoduje podniesienia pH. Na szczęście większość roślin woli lekko kwaśną ziemię.
____________________
Sałatka pokrzywowa
antracyt 18:29, 27 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11582
Monia81 napisał(a)


Zuza, ale ci dobrze z tym obornikiem czytam, że już planowałaś sen zimowy, ale to chyba jednak za wcześnie, dopiero jesień nam nastała i oby była długa i kolorowa piękne masz te aksamitki wypływające ze skrzyni cudo

Aksamitki niestety zmaltretowały mi ostatnie wichury, tak jak sporą część jesiennych kwiatów. Zostały resztki, ale marnie wyglądają.
Mam sporo roślin zdobiących ogród jesienią, jednak w tym roku juz raczej ładnie nie będzie. Szkoda...
Sen zimowy powoli mnie dopada, chociaż rzeczywiście obornik mobilizuje do pracy.

Przerzedzone resztki daliowe

____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 18:31, 27 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11582
ryska napisał(a)
Piękne mleczaje. Zdrowe były?
U nas niestety robaczywe.
Bratki-samosiejki mam i wiosną i jesienią kwitnące.
One są bardzo wytrzymałe.

Cześć robaczywa, część już za starą do jedzenia, ale kilka sztuk skosztowaliśmy
Bratki mi się nawet w kostce wysiewają i potrafią zakwitnąć. Takie małe, a rzeczywiście bardzo wytrzymałe.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 18:33, 27 wrz 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11582
Mgduska napisał(a)
Z kwaśnymi deszczami jest tak, że właściwie generalnie deszcze zakwaszają glebę. Każda gleba, zawsze, ma tendencje do zakwaszania, właśnie z powodu deszczu i wypłukiwania minerałów. Ale ja bym nie szalała, bo przecież nie znamy stopnia kwasowości przeciętnego deszczu, ani nie wiemy kiedy jest bardziej lub mniej zakwaszający. Wapnować to, co potrzeba, badanie gleby zawsze warto zrobić, lub obserwować, czy np. pojawiają się kwasoluby. Dolomit utrzymuje stan taki, jaki jest, bezpośrednio nie powoduje podniesienia pH. Na szczęście większość roślin woli lekko kwaśną ziemię.

No to chyba zostawię tak jak jest, pod część roślin sypnę tylko popiołem.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
nicol21 21:40, 28 wrz 2021


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10277
antracyt napisał(a)
Przypadkiem, całkiem na chwilkę wpadłam. Humor od razu lepszy
Malus Professor Sprenger, Prunus serrulata Ukon, rozplenice Cassian i oliwnika na wakacyjny.

Dodatkowo przez Anię/nyna76 (fajnie jest na kogoś zrzucić winę )dojdzie mi jeszcze malutka paczuszka m.in. z astrami: rozkrzewionym Tradescant i żeniszkowatym Adustus nanus
Teraz humor nie powinien mnie dość długo opuszczać


I super!

Ja to już sobie nawet sama nie wierzęę jak myślę, że idę do ogrodniczego poooglądać co tam mają.... nie ma szans na samo oglądanie I też mi to humor poprawia! eMowi mniej ale to się nie liczy.

Piękne masz dalie. Moja choroba się poszerza i czekam [o dziwo] na zimę...żeby móc zamówić coś niecoś.... lista tylko się powiększa!
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies