Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 10:16, 04 sie 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11624
Mgduska napisał(a)
Ja miałam podpędzone, a i tak w większości stoją w liściach/pąkach. I teraz myślę, czy im nie dałam za dużo dobrego w korzenie. Dostały sporo obornika i są naprawdę ładnymi krzaczkami (z wyjątkiem niektórych donicowych) - jakby poszły w liście zamiast kwiaty. Tak myślę, czy nie przedobrzyłam. Oczywiście, jeśli jesień będzie długo ciepło, i ja się doczekam, ale chciałabym już się cieszyć kwieciem, nie tylko do Koleżanek tęsknym wzrokiem zaglądać

Wiesz, że mam podobne odczucia co do obornika. Poletko daliowe jest przygotowane w taki sposób, że bezpośrednio na trawę dałam warstwę przekompostowanego obornika + ścięta trawa + gruba warstwa zrębków i znowu ścięta trawa. W takie coś sadziłam dalie z doniczek, więc prawie nie mają ziemi, a obornika sporo. Mocno poszły w liście, kwiatów też jest dużo, ale spora część na krótkich łodygach i giną w gąszczu zielonego.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 10:17, 04 sie 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11624
Mgduska napisał(a)
O, ładniutki Dużo słońca potrzebuje?

U mnie ma do 12-13tej, wyczytałam, że on idealny do półcienia.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 10:26, 04 sie 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11624
April napisał(a)
Zuza, podziwiam kolekcję dalii. Zwłaszcza, wiedząc ile pracy wymagają.
Ja czekam na Cafe au Lait u siebie. Ponieważ dalie traktuję jako jednoroczne, nie mając dobrych warunków na przechowywanie, dość długo muszę czekać na kwiaty.
Na razie delektuję się twoimi
Aster rozkrzewiony, bardzo sympatyczny

Byłam u Ciebie i bardzo mnie ucieszyła dalia w leśnym klimacie i różowe hortensje też, ale chyba na następne nie będę się na razie porywać, zostanę przy podziwianiu Twoich
Cafe au Lait spróbuj przezimować, w drugim roku kwitnie dużo piękniej i większą ilością kwiatów. A może podrzucisz karpę jakiejś fajnej forumowej koleżance (jedna nie zajmuje wiele miejsca)
Aster rozkrzewiony miałby u Ciebie idealne warunki.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
tulucy 11:31, 04 sie 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Ten aster wpadł mi w oko u Izy rok temu, ale szukałyśmy nazwy, bo Izie wtedy umknęła. Zuza, gdzie go dostałaś?, jeśli można zapytać???
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Gosialuk 18:59, 04 sie 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
Aster ładny i dobrze się rozrasta, choć może ciut wolniej jak astry krzaczaste. U mnie trochę ożanka go przytłacza swoimi rozmiarami.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
nicol21 22:08, 04 sie 2022


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10283
antracyt napisał(a)

Wiesz, że mam podobne odczucia co do obornika. Poletko daliowe jest przygotowane w taki sposób, że bezpośrednio na trawę dałam warstwę przekompostowanego obornika + ścięta trawa + gruba warstwa zrębków i znowu ścięta trawa. W takie coś sadziłam dalie z doniczek, więc prawie nie mają ziemi, a obornika sporo. Mocno poszły w liście, kwiatów też jest dużo, ale spora część na krótkich łodygach i giną w gąszczu zielonego.


A czy obornik nie ma dużo azotu? Z tego co gdzies na grupie fb czytałam to ludzie pisali, że daliom lepiej dać nawóz jak do pomidorów [mogę źle pamięać] - chyba właśnie on ma niską zawartość azotu.

Ja w ub roku starałam się pędzić w garażu. Wg mnie w tym roku sadzone prosto do ziemi czy do pojemników kwitną w tym samym czasie co te zeszłoroczne.
A co do kwitnienia to też zależy od odmiany. Mam jeszcze parę w donicach, sadzone w tym samym czasie i z jednych ściełam już kwiaty kilkakrotnie a te inne jeszcze nawet jednego nie wyprodukowały.

CAL też z tych później zaczynających jest. Choć mój CAL rose już 2gi kwiat wydał i już 2gi ściełam do wazonu.



Fajny ten aster. Chyba u Danusi go też widziałam w ub roku... a może gdzieś indziej. Skleroza nie boli.
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Mgduska 22:19, 04 sie 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Ewelina, ja podpędzam dalie szczególnie ze względu na ślimaki - duże krzaczki już im tak nie smakują, mam to przećwiczone. Rozrośnięty krzaczek co najwyżej uszkodzą, a taki kiełkujący potrafią zrównać z ziemią. I wtedy czeka się naprawdę długo.
Obornik - tak, ma dużo azotu, chociaż ja mam taki już przekompostowany. Poza tym daję gnojóweczkę z żywokostu i nawóz dla pomidorów. Ale i tak czuję, że przedobrzyłam
____________________
Sałatka pokrzywowa
antracyt 08:36, 05 sie 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11624
Mój sposób nawożenia dalii na rabatach nie zmienił się w porównaniu do lat poprzednich, obornik przekompostowany dodawałam zawsze i to całkiem sporo. Obserwacje o nadmiarze obornika dotyczą tylko poletka no dig. Chociaż są tam też odmiany, które wyglądają super i wcale nadmiaru liści nie mają, np Sylvia, która wygląda tak samo jak na rabacie w zeszłym roku.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 08:47, 05 sie 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11624
Kaśka, rozpoznajesz?
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
April 08:58, 05 sie 2022


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10163
antracyt napisał(a)

Byłam u Ciebie i bardzo mnie ucieszyła dalia w leśnym klimacie i różowe hortensje też, ale chyba na następne nie będę się na razie porywać, zostanę przy podziwianiu Twoich
Cafe au Lait spróbuj przezimować, w drugim roku kwitnie dużo piękniej i większą ilością kwiatów. A może podrzucisz karpę jakiejś fajnej forumowej koleżance (jedna nie zajmuje wiele miejsca)
Aster rozkrzewiony miałby u Ciebie idealne warunki.


Cafe au Lait już nie raz miałam, próbowałam z zimowaniem i niestety bez powodzenia. To nie jest tak że wywalam, oczywiście szukam ciągle miejsca w którym dadzą radę, eksperymentuję. I ciągle albo zasuszone albo zgniły albo zmarzły...
____________________
April April podbija las Mazowsze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies