Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

kasia1 20:35, 01 lis 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Ewo, doradź mi poproszę z lilakami, bo wiem, że masz u siebie. Założyłam żywopłot z lilaków (8 szt.) i kalin Roseum (10 szt.) - plan u mnie na str. 2.
Zasadziłam oczywiście zanim trafiłam na forum... Miało być kwitnąco i pachnąco wiosną. A przed nimi planowałam zasadzić coś, co będzie efektowne latem.

Teraz jak poczytałam i jestem trochę mądrzejsza, to się zastanawiam, czy dobrze zrobiłam. Lilaki = odrosty. Kaliny = mszyce. Obawiam się, że tego nie opanuję

I mam pytanie do Ciebie, jak wygląda walka z odrostami? I co można posadzić przed lilakami? A może rzeczywiście lepiej się tego pozbyć, póki małe, by zaoszczędzić sobie w przyszłości kłopotów? Jakie masz doświadczenia? Czy lilaki i kaliny są rzeczywiście takie kłopotliwe? Poproszę o radę ...
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Pszczelarnia 20:09, 05 lis 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jesienne kolory











____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sylwia_slomc... 20:20, 05 lis 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82150
Piękną masz jesień Dalie wykopałam, podzieliłam bulwki i przeschną to może w piątek wyślę
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 20:27, 05 lis 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82150
kasia1 napisał(a)
Ewo, doradź mi poproszę z lilakami, bo wiem, że masz u siebie. Założyłam żywopłot z lilaków (8 szt.) i kalin Roseum (10 szt.) - plan u mnie na str. 2.
Zasadziłam oczywiście zanim trafiłam na forum... Miało być kwitnąco i pachnąco wiosną. A przed nimi planowałam zasadzić coś, co będzie efektowne latem.

Teraz jak poczytałam i jestem trochę mądrzejsza, to się zastanawiam, czy dobrze zrobiłam. Lilaki = odrosty. Kaliny = mszyce. Obawiam się, że tego nie opanuję

I mam pytanie do Ciebie, jak wygląda walka z odrostami? I co można posadzić przed lilakami? A może rzeczywiście lepiej się tego pozbyć, póki małe, by zaoszczędzić sobie w przyszłości kłopotów? Jakie masz doświadczenia? Czy lilaki i kaliny są rzeczywiście takie kłopotliwe? Poproszę o radę ...

Lilaki robią super żywopłot, odrostami się nie przejmuj, bo albo co sezon łopatą powycinasz, albo zostawisz luzem i będzie busz kwiatu i raj dla ptaków.
Ciężko mi sobie wyobrazić żywopłot z drzewek o pojedynczym pniu. Kaliny na mszycę zawsze możesz decisem potraktować lub czymś bardziej naturalnym , a skutecznym, lilaki czasem łapią mączniaka.
Też w ogrodzie posadziłam duuuużo lilaków bo je uwielbiam i uważam , że u bardzo starych okazów, a mam po sąsiedzku taki ze 35 letni okaz piękna jest potem spękana kora
Łatwo je też odmładzać , cięcie bardzo dobrze tolerują. Gdybyś chciała ciąć co sezon jak np ligustry to kwiatów nie będzie, ale co kilka lat można mocno przyciąć kosztem jedno sezonowego kwitnienia i pięknie wyglądają
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pszczelarnia 20:28, 05 lis 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Rudbeckia już chyba nie dojrzeje.





Ale poplon (żyto) wzszedł był




Warzywnik z boku z mini szkółką


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
malgorzata_s... 20:29, 05 lis 2017


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33765
Pięknie,nastrojowo. Siąść i wpaść w zadumę tylko
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
sylwia_slomc... 20:39, 05 lis 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82150
Poplon wyrósł , a u mnie trawa nie wzejdzie bo mi ptaszki wyzbierały wszystkie nasionka co do jednego
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pszczelarnia 20:44, 05 lis 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
W poszukiwaniu kolorów innych niż orzechowe i czekoladowe brązy







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 20:53, 05 lis 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
sylwia_slomczewska napisał(a)
Piękną masz jesień Dalie wykopałam, podzieliłam bulwki i przeschną to może w piątek wyślę


Suszą się:



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 20:54, 05 lis 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
malgorzata_szewczyk napisał(a)
Pięknie,nastrojowo. Siąść i wpaść w zadumę tylko


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies