Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Pszczelarnia 18:57, 19 sty 2023


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
darkowa napisał(a)
Zaczęłaś z mocnym przytupem.. i od razu świat ładniejszy

Widzę nowe nabytki w szklarni??



Nic nowego. Nie wiem o czymś?

Świat ładniejszy a ile drewna i popiołu mi przybyło.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 19:07, 19 sty 2023


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
April napisał(a)
Ewo, przyglądałam się zimowym i świątecznym ozdobom, i nie mogę wyjść z podziwu. Ze zwykłych, pospolitych sprzętów, gałązek i drobiazgów, potrafisz wyczarować klimatyczne ozdoby. I jeszcze jak ładnie je prezentujesz na zdjęciach
To faktycznie dar, jak dziewczyny wcześniej pisały
Styczeń pozwolił na chwilkę popracować w ogrodzie. Piękny masz kompost. Mój chyba za suchy, nie przerabia się tak ładnie. Muszę spróbować przesiać. Choć u mnie ciągle go mało, mimo czterech komór zrobionych z palet. Na bieżąco zużywam, nawet taki nie do końca przekompostowany, wypełniając dołki przy sadzeniu drzew i krzewów.



Aprilu, dzięki za te słowa, uskrzydlają mnie jak ciepłe pozimowe promienie słońca na połoninach.

Czasami warto się postarać, żeby było świątecznie.











____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
darkowa 19:48, 19 sty 2023

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370
O tak, April samą prawdę napisał..lubię to

Ewo , czy mogłabyś napisać jakie i kiedy kwiaty wysiewasz do kuwetek??

ps. zauważyłam chyba nowy komplecik ogrodowy
____________________
krystyna
Pszczelarnia 21:20, 19 sty 2023


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A więc najpierw stosowne zdjęcie wysiewów kwiatkowych (wspomniany komplecik jest stary z tarasu, on zimuje w szklarni)












potem uwaga, że Ryska i Lusia, i wiele innych osób są lepsze w "te wysiewy"


ale że wysiewam od zawsze, to coś czasami mi się uda

i tak:

w styczniu wysiewam arcydzięgla i marchewnika (daucus carota) i zostawiam na 6 tygodni na zmrożenie na dworze (przepis Vivy)

pod koniec lutego jeżówki (ale jeżówkę bladą siałam w styczniu i przemrażałam) i groszki (ale w gruncie też się sprawdzają)

pod koniec marca wysiewam inne kwiatki (orlaya i dalie oraz karczochy)

w kwietniu na pewno cynie, kosmosy, słoneczniki, fasolnika egipskiego (jego też w marcu siałam), siałam też buraki liściowe, driakiew gwiaździstą


nagietki i czarnuszki, bławatki, rumianki, kolendrę, maki, aksamitki oraz astry chińskie sieję zawsze do gruntu (in situ jak mawiają Anglicy).

w czerwcu (a kiedyś nawet na początku lipca) sieję goździki kamienne, łubiny (można też wiosną), wieczorniki damskie, ostróżki wieloletnie (długo potrzebują), można daucus siać również, tojeść białą, wielosiły, lny, naparstnice. W 2022 z powodzeniem wysiewałam laki. Siałam krwawniki bordowe.


Porażki ostatnio ponoszę z tytoniami (wiem, żeby nie przykrywać nasion zanadto), z prosem jednorocznym (i w gruncie i do kuwetek).

Więcej roślin (prób, błędów, doświadczeń) nie pamiętam. Tegorocznej listy jeszcze nie opracowałam. Mam jednak w pamięci, żeby w 2023 jednorocznym zostawić większe kwatery, żeby nie zginęły w tej dużej przestrzeni.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:24, 19 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22072
Imponujące, to mało powiedziane. Ty jesteś niesamowita z tymi wysiewami.
Trzymam kciuki za akcję wycinania jeżyn.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
darkowa 21:47, 19 sty 2023

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370
Dziękuję i powiem za Hanią jesteś niesamowita.
Zakupiłam trochę nasion i widzę teraz , że za długo zwlekam z wysiewami. Więc jeszcze raz się kłaniam
A i lista kwiatów imponująca
Kurczę, zapomniałam o arcydzięglu.
Mus zakupić , jak najszybciej
____________________
krystyna
Rojodziejowa 22:56, 19 sty 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8545
Zapisuję ten kalendarz do pliku z mądrościami z Ogrodowiska

Nawet w przypływie szaleństwa sobie kupiłam Kalendarz ogrodniczy (Wyd. spec. Mój piękny ogród) ale gdy zobaczyłam przypisane trygonom znaków zodiaku żywioły, to mi nieco zrzedła mina.
Zdecydowanie wolę zapiski Ogrodowiskowych specjalistów
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
darkowa 08:02, 25 sty 2023

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370
Dzień dobry Pszczółko

a jakaś retrospekcja będzie z 2022r??
Czekamy , przynajmniej ja ;]
____________________
krystyna
April 08:46, 25 sty 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10213
Ewo, czytam że fasolnika egipskiego siałaś. A zdążył ci ładnie zakwitnąć? Bo u mnie pokazały się może trzy marne kwiatki. Poddałam się. Masz zdjęcia z nim?
____________________
April April podbija las Mazowsze
Anna_ogrodni... 09:55, 25 sty 2023


Dołączył: 07 kwi 2016
Posty: 734
Ewa fajnie opisałaś kiedy co siejesz ja się zniechęcałam do siania bo nie mam gdzie przetrzymywać ale często stosuje Twój sposób z czerwca/lipca. W zeszłym roku posiałam tak jeżówki goździki kamienne i naparstnice latem zobaczę co z tego wyjdzie.





____________________
Ania ogrod zielonej aniak
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies