Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Basia_KRK 16:44, 21 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Makao_J napisał(a)
Kufeę będziesz przechowywać zimą na przyszły rok czy raczej nastawiasz się na jeden sezon?

Jaki kolor farby wybierasz do swoich pergoli w ogrodzie?

Aniu, powtykałam kufeę w różnych miejscach na rabatach (ich nie planuję wykopywać), a te które mam w skrzynkach i donicach spróbuję przechować w garażu, zobaczymy co z tego wyjdzie. Niestety mam dar do ususzania roślin w garażu przez zimę

Odnośnie farby (uwaga! ja nie stosuję farb, tylko oleje) - staram się dobierać kolor, żeby był jak Teak. Patrz dokładnie na wzorniki, każda firma ma swój wzornik dla danego oleju i on wg mnie jest najbardziej adekwatny do efektu końcowego. Oczywiście wzorniki są zwykle robione na sosnowej desce (jasnej), więc jak masz deski modrzewiowe (ciemne drewno), to automatycznie efekt będzie ciemniejszy, to też weź pod uwagę
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Makao_J 16:56, 21 cze 2020


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
I olejujesz co roku?
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Basia_KRK 17:40, 21 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Johanka77 napisał(a)
Cześć Basia!
Witaj w krainie deszczowców, u nas to samo, ciągle pada…

Fajne te klony. Myślę, że posadzę sobie w końcu i ja nad tym jeziorem

No dzisiaj znów powtórka, trochę juz mnie męczy ta deszczowa pogoda... cały czerwiec taki Skorzystałam dziś dosłownie na chwilkę z 'okienka' pogodowego, aby zrobić krótki obchód po ogrodzie.
Kloniki super sprawa, u mnie pięknie rosną palmowe/japońskie, lubią towrzystwo wody, więc nad jeziorko fajnie powinny się wpisać
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 17:45, 21 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Makao_J napisał(a)
I olejujesz co roku?

Poziome powierzchnie drewniane ( = tarasy z desek ) tak, co roku, na wiosnę. Czyścimy karcherem po zimie i olejujemy 1x w roku. Pionowe powierzchnie (elewacje, ogrodzenia, panele) nie, niektóre elementy mają już z 10 lat i jeszcze nic z nimi nie robiliśmy. Wg mnie nie ma takiej potrzeby, drewno pięknie się starzeje, a ja lubię taki efekt.
Tarasy niestety są bardziej narażone na warunki atmosferyczne, deszcz, zalegająca woda, śnieg, więc wg mnie konserwacja 1x w roku dobrze im robi, chociaż widzę, że pomimo tej konserwacji drewno nie ma już nic wspólnego z tym nowiutkim, też ładnie się starzeje.
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Makao_J 17:55, 21 cze 2020


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
W ogóle nie widać że 10 lat temu olejowane. Pergole wyglądają jak świeżutkie i nowiutkie.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Basia_KRK 18:04, 21 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Kilka bierzących kadrów z ogrodu

Niezawodnie kwitnie u mnie passiflora błękitna. Hortensje pnące też w tym roku są bardzo bujnie ukwiecone




Hortensja kosmata / aspera przez te deszcze też bardzo się rozrosła, dosłownie w każdą stronę. Wysokościowo rośliny mają już u mnie dobrze ponad 2m.


Satomi, czy będziesz w tym roku różowy?
Chyba jest za mało słonka i nie chce się wybarwić Płatki kwatów powiększy się za to dwukrotnie, na zdjęciu tego nie widać, ale jest ewidentny przyrost.
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 18:04, 21 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Makao_J napisał(a)
W ogóle nie widać że 10 lat temu olejowane. Pergole wyglądają jak świeżutkie i nowiutkie.

Te na zdjęciu są akurat nowe
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 18:39, 21 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Rabata w kółku prawie wykończona, jeszcze tylko muszę dosadzić zawilce 'Honorine Jobert'. Wydawało by się, że ona jest naprawdę duża (ok. 1,8 m szerokości), a ledwie wcisnę te zawilce. Znów za dwa lata będzie przesadzanie, bo za gęsto..



Co posadzić przed irysami? Najlepiej coś niższego, co dopiero teraz będzie się rozkręcało do kwitnięcia Wcześniej, wiosną, cała ta rabata to łączka fioletowych krokusów. Czy irysom ściana się te liście po przekwitnięciu? Zwykle jak już się 'połamią' to je obcinam, ale nie wiem czy dobrze robię? No i fajnie jakby właśnie coś teraz zajęło ich miejsce (półcień tu jest). Nie chcę sadzić tam bodziszków Za irysami mam 'poletko' z 15 krzakami hortensji 'Pink Annabelle'.



Wśród irysów są dwa(!) jedyne czosnki, które mam w ogrodzie Ich wielkość (pomimo zdjęcia) jest naprawdę mikroskopijna Nie mam pojęcia co to za odmiana, ma ogromną ilość liści, mały kwiat. Dlatgego też, to ich zdjęcia pożegnalne, czosnki wylatują do ogrodu mojej mamy



Ostatni, pełny, tegoroczny kwiat rododendrona. Nie mam pojęcia co to za odmiana, pewnie jakiś najzwyklejszy, najpopularniejszy.



I bodziszki 'Rozanne' - mój aparat ma problem z ujęciem ich koloru, są zdecydowanie bardziej niebiesko-fioletowe, tu wyszły jakieś bladziochy

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Johanka77 21:02, 21 cze 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Basia_KRK napisał(a)


Co posadzić przed irysami? Najlepiej coś niższego, co dopiero teraz będzie się rozkręcało do kwitnięcia Wcześniej, wiosną, cała ta rabata to łączka fioletowych krokusów. Czy irysom ściana się te liście po przekwitnięciu? Zwykle jak już się 'połamią' to je obcinam, ale nie wiem czy dobrze robię? No i fajnie jakby właśnie coś teraz zajęło ich miejsce (półcień tu jest). Nie chcę sadzić tam bodziszków Za irysami mam 'poletko' z 15 krzakami hortensji 'Pink Annabelle'.






Posadź szałwię, będziesz miała fioletowo 3 razy w ciągu lata
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Basia_KRK 21:48, 21 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Johanka77 napisał(a)


Posadź szałwię, będziesz miała fioletowo 3 razy w ciągu lata


Oooo to jest jakaś myśl! Nawet o niej nie pomyślałam, czy jest jakaś odmiana niskiej szałwii? Jaki kolor szałwii będzie pasował do koloru 'Pink Annabelle' ?

Szukałam dziś różnych inspiracji i chyba najbardziej spodobała mi się wersja obsadzenia tam hakonechloa, tak jak na tym zdjęciu tutaj (czyli 'Pink Annabelle' oraz hakonechloa macra), nie wiem czy to dobry pomysł, może faktycznie ta szałwia będzie lepsza.

Tu inne ujęcie tego zakątka z irysami i 'Pink Annabelle' obok.


____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies